Polsko-szwedzki startup tworzy konkurencję dla aplikacji Tesli

Polsko-szwedzki startup tworzy konkurencję dla aplikacji Tesli
Lech Kaniuk

SunRoof, polsko-szwedzki startup rozwijający dotąd technologię solarnych dachówkonkurencyjną wobec solarnych dachówek Teslizaczyna kolejny projekt konkurencyjny wobec rozwiązań oferowanych przez firmę Elona Muska. SunRoof przejął szwedzką firmę Redlogger, która dostarcza oprogramowanie do rejestracji i certyfikacji energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych. Po modyfikacji platforma ma optymalizować wykorzystanie i sprzedaż energii.

Przejęty przez Sunroof Redlogger (Renewable Energy Data Logger) to system wraz z aplikacją, który rejestruje ilość wyprodukowanej i zużytej zielonej energii. Jednocześnie raportuje i certyfikuje energię dla Szwedzkiej Agencji Energetycznej, co jest podstawą do uzyskania zapłaty za przekazaną do sieci nadwyżkę.

Dotychczas z Redlogger mogli korzystać tylko szwedzcy posiadacze instalacji solarnych, ale teraz będzie on dostępny w każdym kraju, w którym działa firma Sunroof. W pierwszej kolejności poza Szwecją aplikacja zostanie uruchomiona w Polsce.

REKLAMA

Sunroof zapewnia, że aplikacja Redlogger przejdzie metamorfozę i oprócz zbierania danych o ilości prądu produkowanego przez dach solarny zostanie też zaprogramowana do inteligentnego zarządzania energią w domu i zintegrowana z rozwiązaniami z zakresu smart home.

System ma optymalizować wykorzystanie energii elektrycznej, decydując, czy bardziej opłaca się naładować samochód elektryczny, magazynować energię w baterii czy sprzedać nadwyżkę na platformie e-commerce.

REKLAMA

Za pomysłem platformy stoją doświadczeni przedsiębiorcy, dziś współzałożyciele SunRoof, którzy mają międzynarodowe doświadczenie w tego typu projektach. Lech Kaniuk, CEO SunRoof, z sukcesami współtworzył takie marki jak Delivery Hero, PizzaPortal czy iTaxi. Marek Zmysłowski to współzałożyciel HotelOnline.co i Jumia Travel – największego w Afryce serwisu do rezerwacji hoteli online. Rafał Plutecki natomiast był szefem Google Campus Warsaw, założycielem i CEO m.in. Internet Technologies – jednej z pierwszych polskich firm internetowych.

Firma kierowana przez Lecha Kaniuka zapewnia, że nowa aplikacja po modernizacji będzie konkurencją dla programu Autobidder, który rozwija Tesla i który ma optymalizować pobór i sprzedaż energii, maksymalizując efekt ekonomiczny z inwestycji np. w magazyny energii.  

Mamy ambicję stać się największym marketplace energetycznym w Europie i w oparciu o infrastrukturę Redlogger rozwijać platformę konkurencyjną do Autobidder Tesli. Dzisiaj SunRoof rośnie w tak błyskawicznym tempie, że inwestycja w nowe technologie, spełniające nasze oczekiwania i potrzeby, zaoszczędza nam czas oraz zasoby, które musielibyśmy przeznaczyć na tworzenie systemu od zera. Przez to przyspieszamy wprowadzenie unikatowych rozwiązań do zarządzania prądem od około 6 miesięcy do roku – szacuje Lech Kaniuk.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.