Chińczycy dostarczą dwustronne panele fotowoltaiczne dla wielkiej elektrowni PV

Chińczycy dostarczą dwustronne panele fotowoltaiczne dla wielkiej elektrowni PV
JinkoSolar

Największy na świecie producent paneli fotowoltaicznych JinkoSolar dostarczy moduły o łącznej mocy niemal 1 GW na wielką elektrownię PV, która powstanie w Dubaju. Pu uruchomieniu będzie to jedna z najwiekszych elektrowni fotowoltaicznych, a w kolejnych etapach przewidziano jej rozbudowę do docelowej mocy nawet 5 GW. 

Dwustronne panele fotowoltaiczne serii Black Swan mają zostać zainstalowane w piątym etapie wielkiej elektrowni słonecznej Mohammed bin Rashid Solar Park, którą buduje saudyjski koncern energetyczny ACWA. Generalnym wykonawcą inwestycji jest Shanghai Electric. 

Inwestycja została objęta 25-letnimi gwarancjami sprzedaży energii po rekordowo niskiej cenie, którą zaoferował inwestor i która wyniesie jedynie 16,9 USD/MWh.

REKLAMA

Piąty etap projektu Mohammed bin Rashid Solar Park o mocy 900 MW ma być gotowy w drugim kwartale przyszłego roku, a jego koszt jest szacowany na 570 mln dolarów.

Odbiorcą energii będzie koncern Dubai Water and Electricity Authority (DEWA), który dodatkowo po zakończeniu budowy przejmie 60-procentowy udział w tej inwestycji.

Cała elektrownia Mohammed bin Rashid Solar Park ma osiągnąć moc 5 GW, na co złożą się nie tylko panele fotowotlaiczne, ale także termalne elektrownie słoneczne wykonane w technologii CSP (Concentrated Solar Power), która oferuje możliwość zmagazynowania energii i oddania jej do sieci po zachodzie słońca. Do tej pory uruchomiono w ramach tego projektu elektrownie o łącznej mocy już ponad 1 GW.

Ta inwestycja jest kluczowa w strategii energetycznej Dubaju, który chce zaspokajać do 2050 roku 3/4 swojego zapotrzebowania energią ze źródeł odnawialnych.

Jinko Solar zapewnia, że dzięki aktywnej tylnej stronie jego dwustronne moduły serii Black Swan mogą produkować nawet 20 proc. energii więcej w porównaniu do modułów jednostronnych. Dodatkowa produkcja zależy jednak jasności podłoża, na którym są umieszczone, mierzonej współczynnikiem albedo.

Jak wynika z informacji udostępnianych przez producenta, obecnie oferuje on tego rodzaju panele o mocy do 405 Wp i sprawności 19,79 proc. Gwarancja produktowa jest przyznawana na 12 lat, a gwarancja na określone parametry modułów ma obejmować okres 30 lat.

Reklama

Gdzie szukać paneli fotowoltaicznych?

Poniżej przedstawiamy ranking serwisu Oferteo.pl dotyczący 18 343
firm instalujących panele fotowoltaiczne, najlepszych w 2020 roku w
poszczególnych miastach:

Z analizy wykonanej przez Jinko Solar na testowej instalacji modułów dwustronnych w fabryce firmy w Chinach, gdzie moduły ustawiono pod kątem 30 stopni, na wysokości 1,2 metra licząc do dolnej krawędzi, wynika, że w porównaniu do instalacji bazującej na jednostronnych modułach, dwustronne panele umieszczeone na wodzie mogą wytwarzać o 5 proc. energii więcej, na trawie 7 proc., na podłożu cementowym o 7 proc., na piasku o 9 proc., a na podłożu pomalowanym białą farbą wytworzyły nawet o 19 proc. energii więcej.

To, jak efektywna może być instalacja fotowoltaiczna złożona z paneli dwustronnych na terenach pustynnych, sprawdził na swoich modułach inny chiński producent Longi Solar w ramach pilotażu zrealizowanego w Arabii Saudyjskiej.

Longi Solar odnotował w czasie testów trwających w okresie od września 2018 r. do września 2019 r. uzysk energii na poziomie 1713,8 kWh/kWp/rok, czyli o 11,4 proc. wyższy od uzysku energii z instalacji zbudowanej na jednostronnych modułach. 

Uzysk energii z wielkiej elektrowni fotowoltaicznej w Dubaju, w której zostaną zastosowane dwustronne moduły od Jinko Solar, zwiększy dodatkowo wykorzystanie jednoosiowych systemów nadążnych, tzw. trackerów.

Wcześniej w tym miesiącu o kontrakcie na dostawę trackerów pod panele fotowoltaiczne dla tego projektu informował amerykański producent Nextracker.

Do tego projektu Amerykanie dostarczą urządzenia najnowszej serii NX Horizon, które według dotychczasowych analiz mają zapewniać dzięki nowym rozwiązaniom z zakresu hardware i software uzysk energii wyższy średnio o 1,02 do 1,67  proc. w porównaniu do przeciętnego wzrostu uzysku zapewnianego przez trackery.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.