BayWa uruchamia hybrydową elektrownię wiatrowo-słoneczną

BayWa uruchamia hybrydową elektrownię wiatrowo-słoneczną
BayWa

Niemiecki deweloper odnawialnych źródeł energii, który obecnie buduje m.in. największą elektrownię fotowoltaiczną w naszym kraju, za naszą zachodnią granicą oddał do użytku hybrydową elektrownię, która łączy technologię wiatrową i fotowoltaiczną.

Hybrydowa elektrownia powstała 50 km na północ od położonego w Bawarii miasta Bayreuth. Dla lokalnego inwestora BayWa zbudowała elektrownię fotowoltaiczną o mocy 10 MW, która została podłączona do sieci obsługującej uruchomioną wcześniej w tej samej lokalizacji farmę wiatrową.

Inwestycja wiatrowa została zrealizowana w roku 2013. Zainstalowano wówczas 13 turbin Enercona o łącznej mocy 24 MW.

REKLAMA

Jak podkreśla Jan-Gerd Bayerköhler, dyrektor projektu w BayWa, wyzwaniem w przypadku tego  projektu było zoptymalizowanie mocy wyjściowej całej instalacji w czasie jednoczesnej pracy fotowoltaiki i elektrowni wiatrowej.

Hybrydowe projekty wiatrowo-fotowoltaiczne są w Niemczech rzadkością i dlatego mamy ograniczone doświadczenie z tego rodzaju systemami. Dotyczy to nie tylko deweloperów, ale także operatów sieci. Obie strony muszą współpracować, aby zapewnić sukces takich projektów – ocenia przedstawiciel BayWa.

Niemiecki deweloper podkreśla jednak, że mimo dodatkowych wyzwań tego rodzaju projekty charakteryzuje wysoka efektywność, ponieważ wykorzystywany jest tylko jeden punkt  przyłączenia do sieci. W dodatku połączenie generacji wiatrowej i PV może mieć korzystny wpływ na stabilizowanie systemu energetycznego.

– Udział źródeł odnawialnych w Niemczech ciągle rośnie, a fluktuacje generacji wiatrowej i fotowoltaicznej mogą prowadzić do powstawania wąskich gardeł. Do decyzji o takiej inwestycji i jej rozmiarze musi prowadzić szczegółowa analiza generacji wiatrowej i słonecznej oraz punktu przyłączenia. Musimy przyjąć cel transformacji w kierunku hybrydowych systemów – komentuje Philipp Kunze z BayWa.

BayWa informuje, że dotychczasowe, pozytywne doświadczenia z projektu zrealizowanego w Bawarii skłoniły inwestora do przyjęcia planu rozbudowy elektrowni fotowoltaicznej do mocy 22 MWp.

REKLAMA

Niedawno wywodzący się z  Bawarii deweloper odnawialnych źródeł energii i jego holenderska spółka GroenLeven zbudowali w Holandii największą w Europie farmę fotowoltaiczną, na której terenie pod panelami jest produkowana żywność. 

Więcej na ten temat w artykule: Maliny pod panelami fotowoltaicznymi. Największa w Europie farma agroPV.

Wcześniej w tym roku BayWa uruchomiła m.in. największą w Europie elektrownię fotowoltaiczną na zbiorniku wodnym. Elektrownia fotowoltaiczna o mocy 27,4 MW powstała w pobliżu holenderskiego miasta Zwolle  na zbiorniku zajmującym 18 hektarów i znajdującym się na terenie kopalni piasku.

Na instalację zrealizowaną w czasie 7 tygodni składa się 73 tys. modułów fotowoltaicznych typu szyba-szyba, obsługiwanych przez 192 falowniki i 13 transformatorów.

W naszym kraju BayWa buduje elektrownię fotowoltaiczną, która po uruchomieniu w przyszłym roku powinna być największym tego typu obiektem w Polsce. Więcej na ten temat w artykule: Rusza budowa największej farmy fotowoltaicznej w Polsce. Bez systemu wsparcia.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.