Rusza budowa największej farmy fotowoltaicznej w Polsce. Bez systemu wsparcia

Rusza budowa największej farmy fotowoltaicznej w Polsce. Bez systemu wsparcia
BayWa

W województwie lubuskim jedną z największych elektrowni fotowoltaicznych w naszej części Europy buduje inwestor, który ma już na koncie postawienie największej europejskiej elektrowni PV uruchomionej bez jakichkolwiek dopłat czy rządowych gwarancji ceny energii. Ostatnio niemiecka firma BayWa, bo o niej mowa, uruchomiła natomiast największą w Europie elektrownię PV, która powstała na zbiorniku wodnym.

Firma BayWa r.e. rozpoczęła budowę największej farmy fotowoltaicznej w Polsce. Instalacja o mocy 64,6 MWp powstaje między Poznaniem i Berlinem w pobliżu gminy Witnica, niedaleko polsko-niemieckiej granicy.

Inwestycja ma być gotowa do końca tego roku i będzie to pierwsza farma fotowoltaiczna firmy BayWa r.e. w Polsce.

REKLAMA

Ten projekty wyróżnia fakt, że zostanie on zrealizowany bez żadnego wsparcia finansowego. Wytworzony prąd będzie sprzedawany lokalnemu klientowi przemysłowemu w ramach wieloletniej umowy PPA.

W tym zakresie inwestor mający siedzibę w Monachium ma prowadzić zaawansowane rozmowy z potencjalnym partnerem.

Dr Benedikt Ortmann, globalny dyrektor ds. projektów fotowoltaicznych w firmie BayWa r.e., podkreśla w komentarzu na temat tej inwestycji, że BayWa dostrzega w naszym kraju duży popyt na zieloną energię elektryczną zwłaszcza ze strony przedsiębiorców i przemysłu.

– Parytet sieci dla prądu z instalacji słonecznych przesuwa się coraz bardziej na północ. Po projektach w Hiszpanii i Niemczech, które zrealizowaliśmy w ostatnich latach bez żadnego wsparcia, teraz również w Polsce przekraczamy próg dojrzałości rynkowej prądu z systemów fotowoltaicznych – komentuje dr Benedikt Ortmann.

Artur Marchewka, członek zarządu BayWa r.e. Polska sp. z o.o., sygnalizuje kolejne duże inwestycje w polskim sektorze fotowoltaicznym.  

– Planujemy już kolejną farmę fotowoltaiczną o mocy ok. 50 MWp, która ma powstać w przyszłym roku. Nasz portfel projektów fotowoltaicznych obejmuje obecnie 600 MWp. W ciągu najbliższych 5 lat chcemy zrealizować w Polsce projekty słoneczne i wiatrowe o mocy zainstalowanej powyżej 1 GW – mówi przedstawiciel polskiego oddziału BayWa.

– Jesteśmy obecni na polskim rynku już od kilku lat i cieszymy się, że nasza cierpliwość się opłaciła. Potencjał dla energii ze źródeł odnawialnych jest w Polsce olbrzymi i dotyczy to zarówno energii słonecznej, jak i wiatrowej – dodaje Artur Marchewka

Niemiecki deweloper ma już na koncie uruchomienie m.in. jednej z największych europejskich elektrowni fotowoltaicznych, którą w dodatku zrealizowano bez rządowych gwarancji sprzedaży energii.

REKLAMA

Chodzi o uruchomioną pod koniec 2018 roku elektrownię fotowoltaiczną o mocy 175 MW, która powstała na południu Hiszpanii, 25 km na południe od Sewilli, na terenie około 265 hektarów. W trakcie konstrukcji codziennie instalowano około 10 tys. modułów fotowoltaicznych. Ich łączna liczba sięga około 500 tys.

Szacowany przez BayWa uzysk energii z tej farmy fotowoltaicznej to 300 GWh w skali roku. Tyle wystarczyłoby do zasilenia w energię około 93 tys. hiszpańskich gospodarstw domowych.

Obecnie właścicielem ogromnej farmy fotowoltaicznej koło Sewilii jest fundusz MAEG utworzony przez niemieckie firmy ubezpieczeniowe Munich Re i Ergo.

Energia z tej elektrowni fotowoltaicznej jest sprzedawana na podstawie zawartej na 15 lat umowy PPA. Kupuje ją norweski koncern energetyczny Statkraft.

Ostatnio BayWa informowała natomiast o sprzedaży wybudowanej przez siebie największej w Europie elektrowni fotowoltaicznej, która została rozmieszczona na zbiorniku wodnym.

Elektrownia fotowoltaiczna o mocy 27,4 MW powstała w pobliżu holenderskiego miasta Zwolle  na zbiorniku zajmującym 18 hektarów i znajdującym się na terenie kopalni piasku.

Na instalację zrealizowaną w czasie 7 tygodni składa się 73 tys. modułów fotowoltaicznych typu szyba-szyba, obsługiwanych przez 192 falowniki i 13 transformatorów.

Energia produkowana na zbiorniku wodnym w pobliżu Zwolle trafia do lokalnych odbiorców za pośrednictwem kooperatywy energetycznej Blauwvinger Energie.

Kilka tygodni temu BayWa ogłosiła sprzedaż tej elektrowni PV w Europie konsorcjum, w skład którego wchodzi lokalny fundusz inwestycyjny Energiefonds Overijssel, wspomniana kooperatywa Blauwvinger Energie oraz niewymieniony z nazwy prywatny inwestor.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.