PGE uruchamia swoją największą farmę fotowoltaiczną

PGE uruchamia swoją największą farmę fotowoltaiczną
PGE Energia Odnawialna

Chociaż PGE jest największym producentem energii odnawialnej w Polsce, jego potencjał w zakresie fotowoltaiki nadal pozostaje bardzo skromny – mimo ogłoszonych, ambitnych planów w tym zakresie. Teraz PGE oddało do użytku swoją największą farmę fotowoltaiczną, której moc wynosi 1 MW.

Polska Grupa Energetyczna ogłosiła plan budowy elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 2,5 GW do 2030 roku. Na razie PGE uruchamia swoją drugą elektrownię fotowoltaiczną.

Po pierwszej instalacji PV o mocy 600 kW uruchomionej kilka lat temu na Górze Żar w powiecie żywieckim teraz największy państwowy koncern energetyczny uruchamia elektrownię PV o mocy 1 MW w gminie Lesko w województwie podkarpackim.

REKLAMA

Jest to tym samym największa elektrownia fotowoltaiczna w PGE, a jednocześnie pierwsza, z której produkcja energii będzie rozliczana w systemie aukcyjnym.

Z informacji przekazanych przez PGE wynika, że na inwestycję składa się niemal 3 tysiące modułów o jednostkowej mocy 350 W, których sprawność waha się od 18 do 20 proc.

W tym roku państwowa grupa energetyczna ma uruchomić jeszcze trzy elektrownie PV tej samej wielkości. Dwie z nich powstaną w województwie lubuskim, a trzecia w Bliskowicach w woj. lubelskim.

Kolejne famy fotowoltaiczne PGE ma postawić m.in. przy Elektrowni Opole, gdzie również ma powstać instalacja o mocy 1 MW, a także w Bełchatowie, gdzie w 2019 roku PGE Energii Odnawialna wydzierżawiła ok. 100 ha gruntów należących do Elektrowni Bełchatów. Ma tam powstać jedna z największych w kraju instalacja fotowoltaiczna, której produkcja wystarczy na pokrycie potrzeb energetycznych niemal 30 tys. gospodarstw domowych.

– Celem realizowanego przez Grupę Kapitałową PGE Programu PV  jest zbudowanie w ciągu dekady instalacji PV o łącznej mocy nawet 2,5 GW i  umocnienie się na pozycji lidera rynku OZE w Polsce – mówi Paweł Śliwa, wiceprezes zarządu ds. innowacji PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

– Będą to zarówno jednomegawatowe projekty podobne do uruchamianej dzisiaj elektrowni PV Lesko, jak i znacznie większe przedsięwzięcia realizowane na gruntach własnych Grupy, dzierżawionych od prywatnych właścicieli, samorządów, instytucji kościelnych, a także na gruntach spółek skarbu państwa, takie jak np. PV Jeziórko – mówi Marcin Karlikowski, prezes PGE Energia Odnawialna, dodając, że PGE pozyskała już tereny pozwalające na wybudowanie elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy około 1000 MW.

REKLAMA

Jeden z projektów jest realizowany w podkarpackiej gminie Grębów na blisko 152 hektarach rekultywowanych gruntów poeksploatacyjnych spółki Siarkopol Tarnobrzeg.

Projekt o nazwie Jeziórko zakłada budowę do końca 2022 roku jednej z największych w Polsce farm fotowoltaicznych o mocy 77 MW i rocznej produkcji na poziomie ponad 77 tys. MWh. Obecnie trwają tam badania środowiskowe.

Polska Grupa Energetyczna jest, za pośrednictwem spółki PGE Energia Odnawialna, największym krajowym producentem energii odnawialnej, eksploatując obok 2 farm fotowoltaicznych także 17 farm wiatrowych, 29 elektrowni wodnych oraz 4 elektrownie szczytowo-pompowe. Łączna moc tych źródeł sięga 2323,1 MW.

Ostatnio potencjał farm wiatrowych PGE EO zwiększył się do blisko 650 MW po oddaniu do użytku farmy wiatrowej Klaster o mocy 91,17 MW. 

W pierwszej połowie 2020 roku EBITDA segmentu Energetyka Odnawialna w PGE wyniosła, według wstępnych szacunków, 301 mln zł. Wyłącznie w pierwszym kwartale 2020 r. segment OZE wypracował wynik EBITDA na poziomie 193 mln zł, co oznacza, że w drugim kwartale wzrósł on już tylko o 108 mln zł.

Tymczasem w pierwszej połowie 2019 r. segment Energetyki Odnawialnej wypracował wynik EBITDA rzędu 310 mln zł (w tym 184 mln zł w pierwszym kwartale i 126 mln zł w drugim). W analogicznym okresie 2018 roku wynik EBITDA segmentu OZE wyniósł 222 mln zł.

W całym 2019 roku spółka PGE Energia Odnawialna wypracowała zysk EBITDA wynoszący 517 mln zł.  W 2018 roku PGE Energia Odnawialna osiągnęła wynik EBITDA na poziomie 463 mln zł wobec wyniku na poziomie 364 mln zł wypracowanego w 2017 roku, czyli o około 1 mln zł gorszego niż osiągnięty w roku 2016. 

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.