Ile mamy w Polsce elektrowni słonecznych?

Ile mamy w Polsce elektrowni słonecznych?
Instalacja PV w Bydgoszczy, foto: Frosta

Urząd Regulacji Energetyki podał dane dotyczące odnawialnych źródeł energiizainstalowanych w Polsce na koniec ubiegłego roku. Jaki udział w potencjale OZE w naszym kraju ma fotowoltaika? {więcej}

Chociaż potencjał odnawialnych źródeł energii w Polsce pod koniec ubiegłego roku przekroczył 3 GW, potencjał fotowoltaiki w naszym kraju jest w dalszym ciągu niemal zerowy. Według informacji podanych przez Urząd Regulacji Energetyki (URE), w Polsce funkcjonuje 1,1 MW elektrowni słonecznych, a liczba ta jest przede wszystkim efektem uruchomienia farmy słonecznej w Wierzchosławicach o mocy 1 MW.

Dane URE nie uwzględniają co prawda systemów fotowoltaicznych typu off-grid, które nie są podłączone do sieci energetycznej, jednak także potencjał autonomicznych instalacji PV jest w naszym kraju znikomy.

REKLAMA
REKLAMA

Moc elektrowni fotowoltaicznych typu on-grid, które znajdują się w rejestrze URE, oznacza, że fotowoltaika w Polsce, przy średnim nasłonecznieniu na poziomie około 1100 kWh/m2, może w roku wyprodukować w sumie około 980 MWh energii.

Potencjał fotowoltaiki w Polsce wydaje się jeszcze mniejszy, gdy porównamy go z mocą elektrowni fotowoltaicznych funkcjonujących w Czechach (ponad 1,6 GW), nie wspominając o Niemczech, w których tylko w ubiegłym roku przybyło 7,5 GW instalacji PV. Pozostaje mieć nadzieję, że sytuację zmieni nowy system wsparcia dla energii odnawialnej, który ma znacząco zwiększyć dochody operatorów systemów PV w naszym kraju.

Czytaj, co nowy system zielonych certyfikatów może oznaczać dla branży fotowoltaicznej w Polsce, na Gramwzielone.pl w artykule: Co nowy system wsparcia oznacza dla fotowoltaiki?