Rząd współpracuje z branżą fotowoltaiczną. Pierwsze takie porozumienie w UE

Rząd współpracuje z branżą fotowoltaiczną. Pierwsze takie porozumienie w UE
Michał Kurtyka. Fot. Ministerstwo Klimatu

Zapewnienie dynamicznego rozwoju sektora fotowoltaiki w Polsce, a w szczególności wzmocnienie krajowych korzyści energetycznych, środowiskowych, ekonomicznych i społecznych, to główny cel podpisanego w Ministerstwie Klimatu Listu intencyjnego o ustanowieniu partnerstwa na rzecz rozwoju przemysłu PV i zawarcia porozumienia sektorowego. Jak podkreślano podczas piątkowej uroczystości, to pierwsze tego rodzaju porozumienie zawarte między branżą fotowoltaiczną i rządem w krajach Unii Europejskiej.

Minister klimatu Michał Kurtyka podczas uroczystości podpisania Listu intencyjnego o ustanowieniu partnerstwa na rzecz rozwoju przemysłu PV podkreślał, że fotowoltaika notuje obecnie najszybszy przyrost mocy w energetyce odnawialnej w Polsce.

Aby dynamiczny wzrost wykorzystania technologii PV został zachowany, potrzebna jest szeroko zakrojona współpraca rządu, administracji oraz przedstawicieli branży fotowoltaicznej w Polsce. Dlatego mam nadzieję, że dzisiejsze wydarzenie do duży krok dla faktycznego partnerstwa przedstawicieli polskiego przemysłu PV, które umożliwi w Polsce rozwój technologii – mówił Michał Kurtyka.

REKLAMA

Wiceminister klimatu i rządowy pełnomocnik ds. energetyki odnawialnej, Ireneusz Zyska, wyliczał, powołując się na dane Agencji Rynku Energii, że łączna moc elektrowni fotowoltaicznych w Polsce obecnie przekroczyła już 2,65 GW.

Przedstawiciele Ministerstwa Klimatu zwracali uwagę, że w szybkim tempie rozwija się segment mikroinstalacji. Według stanu na koniec czerwca 2020 r. moc zainstalowana w mikroinstalacjach wyniosła ponad 1,73 GW, na co składało się ponad 263 tys. instalacji.

Minister Kurtyka zapewniał, zgodnie z opublikowanymi ostatnio założeniami aktualizacji rządowej strategii energetycznej Polityka Energetyczna Polski do 2040 roku (PEP2040), że celem rządu jest doprowadzenie do pojawienia się do 2030 roku miliona prosumentów.

Celem Listu intencyjnego jest także wsparcie przemysłu fotowoltaicznego, w którym działają krajowi producenci modułów fotowoltaicznych.

Polskie firmy przemysłowe z branży fotowoltaicznej oficjalnie połączą siły, czego wyrazem będzie podpisanie listu intencyjnego o ustanowieniu partnerstwa na rzecz rozwoju branży PV i zawarcia porozumienia sektorowego. Głównym celem naszej współpracy jest mobilizacja i konsolidacja krajowego łańcucha dostaw dla fotowoltaiki, a także wypracowanie strategii przemysłowej i propozycji wkładu polskiego przemysłu w Europejski Zielony Ład – mówił w piątek Ireneusz Zyska.

Ze strony instytucji reprezentujących branżę fotowoltaiki porozumienie podpisali przedstawiciele Konfederacji Lewiatan, Instytutu Energetyki Odnawialnej, Polskiego Stowarzyszenia Fotowoltaiki, Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Słonecznej, Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej Polska PV, Krajowej Izby Klastrów Energii, Instytutu Jagiellońskiego, Polskiej Izby Gospodarczej Energetyki Odnawialnej i Rozproszonej, Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej oraz Polskiej Izby Gospodarczej Elektrotechniki.

Fotowoltaika wypełni treścią PEP2040

Jak podkreślał Grzegorz Wiśniewki, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej, to pierwsze takie porozumienie w krajach Unii Europejskiej. – Branża fotowoltaiczna czekała na nie dwie dekady  stwierdził.

REKLAMA

Jak mówił prezes IEO, na współpracę zdecydowały się firmy na co dzień konkurujące ze sobą na rynku fotowoltaicznym, aby wzmocnić wspólnie swoją konkurencyjność za granicą. Są to  BrukBet Solar, Hanplast, JBGPV oraz ML System.

Grzegorz Wiśniewski wskazywał też na wagę budowania długookresowej strategii rządu względem rynku fotowoltaicznego.

– Żeby działać, musimy mieć zaufanie. Mieliśmy przez moment wahania jako branża, czy rozwijać projekty fotowoltaiczne, ale wiarygodna polityka rządu, zapowiedź aukcji i nowa poprawiona polityka (red. – PEP2040) budzą nasze zaufanie i możemy spokojnie działać. Ministerstwo Klimatu jest wiarygodne w sprawie fotowoltaiki – ocenił prezes IEO.

Jak mówił Grzegorz Wiśniewki, podpisany w piątek list to zobowiązanie się rządu do poniesienia odpowiedzialności, a od strony biznesu to zobowiązanie do etycznego działania. – Niejedna firma, która nie była wiarygodna, już w tej chwili nie istnieje – mówił.

–  Fotowoltaika jest szybka, wypełni treścią Politykę Energetyczną Polski do 2040 roku – zapewnił Grzegorz Wiśniewski.

Grzegorz Burek ze Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej Polska PV podkreślał, że polski rynek fotowoltaiczny cechuje „zdrowa struktura”, bazująca na dużej ilości mniejszych inwestycji.

– Ponad 80 proc. instalacji to mikroinstalacje. Unikamy scenariusza czeskiego, gdzie skoncentrowany rynek skończył się po dwóch latach. Mamy rynek rozproszony – pracujemy lokalnie, płacimy podatki lokalnie. Wielkie liczby kryją się w małych instalacjach – mówił Grzegorz Burek.

Przedstawiciel SBF Polska PV zapewniał jednocześnie, że polski przemysł fotowoltaiczny jest w stanie zapewnić odpowiednią jakość. – Instalacje wykonane wiele lat temu na polskich panelach nadal notują bardzo dobre uzyski energii – ocenił.

Marcin Roszkowski z Instytutu Jagiellońskiego podkreślał zmianę, jaka zaszła w podejściu rządu do energetyki.

– W energetyce nie ma jednego dobrego rozwiązania. Nie ma technologii, która rozwiąże wszystkie problemy. Jest bardzo duża zmiana, którą trzeba docenić. Minęło zaledwie 10 miesięcy od likwidacji Ministerstwa Energii i nastąpiła zmiana w myśleniu. To wielka zasługa Michała Kurtyki i Ireneusza Zyski – ministrów, którzy rozumieją ten proces – mówił Marcin Roszkowski.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.