Ministerstwo Klimatu rozszerzy dotacje z programu Mój Prąd

Ministerstwo Klimatu rozszerzy dotacje z programu Mój Prąd
Michał Kurtyka

Resort klimatu proceduje regulacje, które umożliwią rozszerzenie programu dopłat do domowych instalacji fotowoltaicznych także o stacje ładowania samochodów elektrycznych. Na razie nie ma jednak jeszcze decyzji, czy rozszerzenie programu będzie się wiązać ze zwiększeniem jego budżetu.

Ministerstwo Klimatu potwierdza, że toczą się prace nad rozszerzeniem dopłat z Mojego Prądu, zarezerwowanych dotąd wyłącznie na wsparcie inwestycji w domowe instalacje fotowoltaiczne o mocy od 2 kW do 10 kW, także na domowe stacje ładowania samochodów elektrycznych.

Podczas konferencji poświęconej omówieniu efektów programu Pilot Maker Elektro ScaleUp, którego celem było wsparcie startupów pracujących nad innowacjami w elektromobilności, portal Gramwzielone.pl zapytał ministra klimatu Michała Kurtykę, czy i kiedy zostaną wdrożone w programie Mój Prąd zapowiadane wcześniej przez niego dopłaty do domowych ładowarek.

REKLAMA

Minister Kurtyka zapewnił, że „poprosił” Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który zarządza programem Mój Prąd, o jego rozszerzenie, nie powiedział natomiast, kiedy może to nastąpić, ani jakie będą zasady dopłat do ładowarek. Jak mówił, decyzje w tym zakresie jeszcze nie zapadły.

Wdrożenie nowości w programie Mój Prąd polegającej na wprowadzeniu możliwości pozyskania dopłaty na domową ładowarkę wymaga zmiany rozszerzenia rozporządzenia, które jest podstawą prawną dla programu prowadzonego przez NFOŚiGW.

Jak zapewnił minister Kurtyka, prace nad projektem zmiany tego rozporządzenia zakończyła już komisja prawna. – Jesteśmy na ostatniej prostej – stwierdził szef resortu klimatu.

REKLAMA

Minister podkreślił, że zależy mu na tym, aby po zmianach nie utracić prostoty programu Mój Prąd.

Nie jest natomiast nadal jasne, czy w związku z rozszerzeniem programu – a także ze zmniejszaniem się dostępnej puli wsparcia – zostanie zwiększony jego budżet.

Na koniec sierpnia, czyli po roku od uruchomienia programu Mój Prąd, złożono w nim wnioski na łączną kwotę dopłat 651 mln zł, podczas gdy budżet programu wynosi 1 mld zł. Do tego czasu wypłacono 68 tys. dotacji na łączną kwotę 339 mln zł.

Wcześniej za kontynuowaniem programu Mój Prąd i zwiększeniem jego budżetu opowiedziała się natomiast wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.