Największa transakcja na polskim rynku fotowoltaicznym

Największa transakcja  na polskim rynku fotowoltaicznym
Ignitis

Litewski koncern energetyczny Ignitis wszedł na polski rynek energetyki odnawialnej, przejmując wcześniej projekt ogromnej farmy wiatrowej, której budowa jest prowadzona na Pomorzu. Teraz litewska grupa energetyczna inwestuje również na naszym rynku fotowoltaicznym, budując od razu portfel farm PV o mocy aż 170 MW. Ignitis nie będzie jednak największym graczem jeśli chodzi o moc posiadanych w naszym kraju farm PV. 

Ignitis Group porozumiał się z działającym na polskim rynku fotowoltaicznym i wywodzącym się również z Litwy deweloperem Sun Investment Group w celu zakupu portfela projektów fotowoltaicznych o łącznej mocy 170 MW.

Litewska grupa energetyczna zapewnia w komunikacie, że to największa transakcja na rynku fotowoltaicznym nie tylko w Polsce, ale w całej centralnej części Europy.

REKLAMA

Sun Investment Group ma zrealizować te projekty dla Ignitis w latach 2021-2023, zabezpieczając dla nich 15-letnie gwarancje  sprzedaży energii dzięki aukcjom przeprowadzonym przez Urząd Regulacji Energetyki.

Szacowana przez Litwinów produkcja z całego portfela farm fotowoltaicznych, który zostanie objęty transakcją, to 190 GWh energii elektrycznej rocznie.

Tym samym Ignitis stanie się jednym z największych graczy na polskim rynku fotowoltaicznym – obok krajowego dewelopera R.Power czy szkockiego funduszu inwestycyjnego Aberdeen Standard Investments, który zbudował dotychczas w naszym kraju portfel projektów fotowoltaicznych o łącznej mocy ponad 350 MW – przejmując farmy PV m.in. od R.Power, SIG czy innego inwestora z Litwy – firmy Green Genius.

Sun Investment Group znalazł się w niedawno opublikowanym przez firmę Solarplaza rankingu największych deweloperów farm fotowoltaicznych w Europie na 50. miejscu.

REKLAMA

SIG ma pracować obecnie nad portfelem projektów o łącznej mocy ponad 1 GW, działając obok Polski także na rynku fotowoltaicznym na Litwie, w Hiszpanii i we Włoszech. Dotąd firma zbudowała elektrownie PV o mocy 132 MW.

Ignitis buduje w Polsce także elektrownie wiatrowe. W pobliżu Malborka i Sztumu w województwie pomorskim Litwini rozpoczęli budowę jednej z największych farm wiatrowych w naszym kraju. Wartość tej inwestycji jest szacowana na 127 mln euro.

Farma wiatrowa Pomerania o mocy 94 MW będzie sie składać z 29 turbin, które w skali roku mają produkować energię w ilości 300 GWh rocznie, co odpowiada zapotrzebowaniu około 75 tys. gospodarstw domowych.

Oferta na sprzedaż energii z farmy wiatrowej Pomerania została zgłoszona w aukcji zorganizowanej przez Urząd Regulacji Energetyki w listopadzie 2018 roku. Zabezpieczony w tej aukcji gwarantowany przychód ze sprzedaży energii dla tej farmy wiatrowej wynosi 214,98 MWh/zł.

Ignitis chce także budować farmy wiatrowe na morzu. W tym celu w tym tygodniu zakończono negocjacje z partnerem – firmą Ocean Winds utworzoną przez portugalski EDPR  i francuskie Engie – z którą Litwini chcą wystartować w litewskiej aukcji dla offshore zaplanowanej na rok 2023, budując w przypadku wygrania tej aukcji u wybrzeży Litwy morską farmę wiatrową o mocy 700 MW.

Litewska grupa energetyczna przyjęła cel uruchomienia do 2030 roku odnawialnych źródeł energii o mocy 4 GW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.