Silesia City Center z certyfikatem BREEAM. M.in. dzięki fotowoltaice

Silesia City Center z certyfikatem BREEAM. M.in. dzięki fotowoltaice
Silesia City Centre

Największe centrum handlowe na Śląsku uzyskało certyfikat poświadczający wysoką efektywność energetyczną BREEAM In-Use z oceną „Excellent”. Przyczyniła się do tego uruchomiona przed rokiem instalacja fotowoltaiczna.

System fotowoltaiczny na dachu Silesia City Center powstał pod koniec lipca ubiegłego roku na powierzchni tysiąca m2 i składa się ze 132 modułów PV.

Inwestycja została sfinansowana przez spółkę właścicielską, w skład której wchodzi m.in. grupa Allianz posiadająca 45 proc. udziałów, a także współinwestorzy.

REKLAMA

Przed wykonaniem instalacji przyjęto, że fotowoltaika będzie produkować około 40 MWh energii elektrycznej, która zostanie wykorzystana przez systemy wentylacyjne i klimatyzacyjne Silesia City Center.

Teraz te szacunki się potwierdzają. Jak wynika z informacji, które uzyskał portal Gramwzielone.pl, instalacja wytworzyła od 29 lipca 2019 r., czyli od jej uruchomienia, do końca sierpnia w sumie 43,6 MWh energii elektrycznej. Wytworzona z fotowoltaiki energia w całości została wykorzystana do zasilenia urządzeń na terenie galerii handlowej.

REKLAMA

Dodatkowo na terenie katowickiego centrum handlowego zrealizowano takie przedsięwzięcia jak budowa stacji ładowania samochodów elektrycznych, optymalizacja zużycia energii elektrycznej poprzez wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań z zakresu automatyki budynkowej, a także pierwszy etap modernizacji oświetlenia parkingu podziemnego to kolejne proekologiczne przedsięwzięcia zrealizowane w Silesia City Center.

Certyfikat BREEAM wprowadzony w 1990 roku  przez brytyjską organizację BRE (Building Research Establishment) jest obecnie jedną z najpopularniejszych w Europie metod oceny budynków pod względem ich wpływu na środowisko.

Program certyfikacji ekologicznej BREEAM In-Use to system oceny istniejących już budynków. Umożliwia zarówno inwestorom, właścicielom, zarządcom, jak i najemcom określanie i wprowadzanie ulepszeń w zakresie wydajności operacyjnej budynków. Zapewnia analizę porównawczą i gwarancję zrównoważonego rozwoju dla wszystkich typów budynków.

W Silesia City Center w ramach audytu weryfikacją objęto jakość środowiska wewnętrznego, efektywność energetyczną, dostępność środków transportu miejskiego, materiały budowlane, zarządzanie eksploatacją budynku, użytkowanie gruntów i ekologię, gospodarkę wodną oraz gospodarkę odpadami.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.