Fotowoltaika w fabryce Pepsi w Michrowie. 126 paneli na optymalizatorach mocy

Fotowoltaika w fabryce Pepsi w Michrowie. 126 paneli na optymalizatorach mocy
PepsiCo

Polski zakład należący do PepsiCo będzie zasilany energią ze znajdującej się na jego dachu instalacji fotowoltaicznej. Amerykański koncern właśnie ogłosił przejście do 2030 roku na zasilanie wyłącznie energią elektryczną wytwarzaną ze źródeł odnawialnych. Polski oddział PepsiCo już w całości pokrywa swoje zapoatrzebowanie umowami na zieloną energię.

Najnowsza linia technologiczna do produkcji napojów w puszkach w zakładzie PepsiCo w Michrowie jest już zasilana energią z elektrowni fotowoltaicznej.

Moc instalacji wynosi 40,3 kWp i składa się na nią 126 modułów fotowoltaicznych JA Solar JAM60S01 o jednostkowej mocy 320 Wp, nachylonych do powierzchni dachu pod kątem 10 stopni. Moduły są obsługiwane przez dwa falowniki SolarEdge SE17K, a dodatkowo w instalacji zastosowano 63 optymalizatory mocy Solar Edge P730-5R M4M RX. Wykonawcą systemu fotowoltaicznego była firma ATS Instal.

REKLAMA

Przyjęto, że instalacja będzie wytwarzać w skali roku około 41,8 MWh energii elektrycznej. Tyle energii ma pokryć około 2 proc. zapotrzebowania generowanego przez nową linię produkcyjną, która została uruchomiona w fabryce w Michrowie.

Obecnie polski oddział PepsiCo może już pochwalić się całkowitym pokryciem swojego zapotrzebowania na energię elektryczną umowami na zakup energii ze źródeł odnawialnych.

– Wszystkie cztery zakłady produkcyjne PepsiCo w naszym kraju i biuro główne zasilane są wyłącznie zieloną energią, pochodzącą głównie z farm wiatrowych. Dodatkowo w Polsce uwzględniamy rozwiązania fotowoltaiczne już na etapie projektowym i wdrażamy nowe instalacje przy okazji kolejnych inwestycji. Doskonałym przykładem są panele słoneczne zainstalowane w nowoczesnym magazynie centralnym naszej firmy w Mszczonowie otwartym w 2020 roku, a także nowa instalacja słoneczna zasilająca nową linię do produkcji napojów w puszkach w zakładzie w Michrowie. Zamierzamy ponadto zwiększać moce instalacji energii odnawialnych instalowanych w naszym kraju poprzez inwestycje własne w OZE, jak również podpisywanie umów typu PPA – komentuje Michał Jaszczyk, prezes PepsiCo Polska.

Cel: 100 procent zielonej energii

Na początku 2020 roku PepsiCo ogłosiło przejście na zasilanie energią elektryczną pochodzącą w 100 proc. ze źródeł odnawialnych wszystkich swoich obiektów w USA.

Teraz PepsiCo dołącza do międzynarodowej inicjatywy RE100, zobowiązując się, że do roku 2030 wdroży projekty pozwalające na zapewnienie 100 proc. energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych do zasilania własnej działalności operacyjnej na całym świecie.

Ponadto do roku 2040 energią pochodzącą z OZE mają być zasilane wszystkie podmioty współpracujące z PepsiCo na zasadach franczyzy oraz znajdujące się pod zarządem osób trzecich.

REKLAMA

Według szacunków, do roku 2040 ta istotna zmiana może doprowadzić do redukcji emisji gazów cieplarnianych (GHG) o około 2,5 mln ton, co jest równoznaczne z wycofaniem z użytku ponad pół miliona aut w okresie jednego roku.

– Wszyscy odczuwamy niszczycielskie skutki zmian klimatycznych na całym świecie, przez co globalny system żywnościowy znalazł się pod ogromną presją. W tej sytuacji potrzebujemy przyspieszyć podejmowane działania. Jesteśmy świadomi odpowiedzialności, jaka wiąże się ze skalą i wielkością naszych działań, dlatego uważamy, że przejście na zasilanie wszystkich naszych zakładów i obiektów na całym świecie energią pochodzącą w 100 proc. z odnawialnych źródeł energii to właściwy krok naprzód  – komentuje Jim Andrew, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w PepsiCo.

Aktualnie PepsiCo pozyskuje odnawialną energię elektryczną w 18 krajach, a w 9 z nich, w tym w Polsce, już teraz zaspokaja 100 proc. swojego zapotrzebowania na energię ze źródeł odnawialnych.

Uwzględniając przejście na energię elektryczną pochodzącą ze źródeł odnawialnych we wszystkich obiektach firmy na terenie USA, firma szacuje, że do końca 2020 roku w jej oddziałach na całym świecie poziom wykorzystania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych wyniesie 56 proc.

– Dokonując zmian w działalności operacyjnej na całym świecie i przechodząc na zasilanie własnych zakładów i obiektów energią elektryczną pochodzącą ze źródeł odnawialnych, PepsiCo potwierdza zaangażowanie w walkę ze zmianami klimatycznymi, a tym samym daje dowód na konieczność wykorzystywania odnawialnych źródeł energii w coraz większym stopniu – komentuje Sam Kimmins, szef inicjatywy RE100 w Climate Group.

– Zmiana klimatu nie będzie czekać, więc musimy podjąć wyzwanie. Nasze firmy w dziewięciu krajach europejskich już teraz wykorzystują w 100 proc. odnawialną energię elektryczną. PepsiCo w Europie będzie liderem w realizacji globalnego zobowiązania firmy do osiągnięcia 100 proc.odnawialnej energii elektrycznej. W całej Europie osiągniemy ten cel do 2022 r. zapewnia Silviu Popovici, prezes PepsiCo na Europę.

Aby osiągnąć cel polegający na wykorzystaniu energii elektrycznej pochodzącej w 100 proc. ze źródeł odnawialnych we wszystkich obiektach i zakładach PepsiCo na całym świecie, firma zamierza wykorzystać szeroki wachlarz rozwiązań.

Ma on obejmować m.in. umowy PPA, które będą przyczyniać się do rozwoju nowych projektów, w tym farm słonecznych i wiatrowych na całym świecie, a także nabywanie certyfikatów energetycznych, co z kolei umożliwi stosunkowo szybkie przechodzenie na zasilanie energią pochodzącą ze źródeł odnawialnych w wielu regionach świata.

Oprócz tego PepsiCo ma poszerzać lokalne wdrożenia projektów wiatrowych i słonecznych w obiektach na całym świecie. Panele fotowotlaiczne zostały zainstalowane na początku tego roku na budynkach światowej centrali firmy PepsiCo w miejscowości Purchase w stanie Nowy Jork.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.