Jest umowa na największą elektrownię fotowoltaiczną w Polsce

Jest umowa na największą elektrownię fotowoltaiczną w Polsce
Hanwha Q Cells

Obecnie w województwie lubuskim firma BayWa buduje już farmę fotowoltaiczną, która po ukończeniu będzie największym tego typu obiektem w Polsce. Niedługo później pierwsze miejsce w tym zakresie przejmie inwestycja planowana przez należący do Zygmunta Solorza koncern energetyczny ZE PAK. Drogę do jej realizacji otwiera podpisana właśnie umowa z wykonawcą.

Umowa o wartości 164 mln zł została zawarta pomiędzy Zespołem Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin SA oraz związanym również z biznesem Zygmunta Solorza konsorcjum firm Esoleo Sp. z o.o.  oraz Przedsiębiorstwa Remontowego PAK Serwis Sp. z o.o. z Konina.

Dzięki umowie powstanie elektrownia słoneczna o mocy 70 MWp. Zostanie zbudowana na obszarze 100 hektarów w gminie Brudzew, na którym wcześniej działała odkrywkowa kopalnia węgla brunatnego Adamów. Tereny zabezpieczone pod elektrownię PV dzięki rekultywacji zostały wcześniej odtworzone i przywrócone środowisku naturalnemu.

REKLAMA

Z informacji przekazanych przez ZE PAK wynika, że inwestor zakłada wykorzystanie modułów o jednostkowej mocy 440 Wp, falowników o mocy 185 kW, transformatorów 20/0,4 kV oraz transformatora wyprowadzenia mocy 110/20/20/kV.

Jak podkreśla Piotr Woźny, przewodniczący rady nadzorczej ZE PAK, budowa farmy fotowoltaicznej na terenach, gdzie jeszcze niedawno eksploatowano węgiel brunatny, idealnie wpisuje się proces sprawiedliwej transformacji jednego z ważnych regionów górniczych Polski, jakim jest Wschodnia Wielkopolska. – To będzie pierwsza inwestycja na taką skalę w Polsce. Będzie budowana m. in. przez pracowników sektora energetyczno-węglowego i stanie się symbolem transformacji tego sektora – komentuje Woźny.

ZE PAK podkreśla, że budowa farmy fotowoltaicznej w Brudzewie realizowana będzie z uwzględnieniem zasady tzw. local content. Jedną z firm, która wchodzi w skład konsorcjum realizującego inwestycję, jest bowiem spółka córka ZE PAK – Przedsiębiorstwo Remontowe PAK Serwis, które dzięki udziałowi w tym projekcie pozyska kwalifikacje, doświadczenie oraz referencje, które pomogą jej ubiegać się o udział w kolejnych realizacjach dużych projektów fotowoltaicznych na terenie całej Polski.

Henryk Sobierajski, prezes zarządu ZE PAK, zaznacza, że udział PAK Serwis w konsorcjum budującym farmę fotowoltaiczną w Brudzewie to tylko jedna z form uczestnictwa grupy ZE PAK w tym projekcie.

– Ten projekt tworzy nowe miejsca pracy dla osób zaangażowanych do tej pory w wydobycie węgla w odkrywkach należących do ZE PAK. Już w październiku pierwsi dotychczasowi pracownicy kopalni należących do grupy ZE PAK, biorąc udział w budowie farmy w Brudzewie, zaczną pracować w sektorze zielonej energii – komentuje Henryk Sobierajski.

Przekwalifikowanie dotychczasowych pracowników ZE PAK do prac nad budową farmy fotowoltaicznej będzie możliwe dzięki wybudowaniu przez ZE PAK Centrum Szkoleniowego OZE we wrześniu tego roku na terenie Elektrowni Konin.

ZE PAK podkreśla, że infrastruktura Centrum Szkoleniowego umożliwi pracownikom sektora energetyczno-węglowego pozyskanie nowych kompetencji i kwalifikacji zawodowych. Dzięki budowie tego Centrum oraz porozumieniu podpisanemu 30 lipca tego roku pomiędzy Spółką a Agencją Rozwoju Regionalnego SA z siedzibą w Koninie pracownicy ZE PAK zyskali możliwość dostępu do finansowanych przez Agencję Rozwoju Regionalnego projektów szkoleniowo – doradczych w zakresie usług rozwojowych mających na celu uzyskanie przez nich kwalifikacji i kompetencji zawodowych.

Farma fotowoltaiczna w Brudzewie ma być gotowa do sierpnia przyszłego roku i po uruchomieniu będzie największą tego rodzaju zrealizowaną inwestycją w Polsce. Jej moc będzie ponad 18,5 razy większa od mocy największej działającej obecnie w Polsce elektrowni fotowoltaicznej znajdującej się w Czernikowie koło Torunia, której moc zainstalowana wynosi 3,77 MW i która należy do Energi.

Ogromna elektrownia fotowoltaiczna ZE PAK będzie też o kilka MW większa od budowanej obecnie w województwie lubuskim przez dewelopera BayWa. Instalacja o mocy 64,6 MWp powstaje między Poznaniem i Berlinem w pobliżu gminy Witnica, niedaleko polsko-niemieckiej granicy.

Inwestycja firmy BayWa ma być gotowa do końca tego roku i będzie to pierwsza farma fotowoltaiczna zrealizowana przez niemieckiego dewelopera w naszym kraju.

REKLAMA

Ten projekty wyróżnia fakt, że zostanie on zrealizowany bez żadnego wsparcia finansowego czy publicznych gwarancji sprzedaży energii. Wytworzony prąd będzie sprzedawany lokalnemu klientowi przemysłowemu w ramach wieloletniej umowy PPA. W tym zakresie inwestor mający siedzibę w Monachium ma prowadzić zaawansowane rozmowy z potencjalnym partnerem.

Tak zmienia się ZE-PAK

Budowa ogromnej farmy fotowoltaicznej to kolejny z projektów związanych z zapowiedzianą transformacją modelu biznesowego Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin S.A., który ma odchodzić od generacji bazującej na węglu i postawić na odnawialne źródła energii.

W Grupie Kapitałowej ZE-PAK prowadzone są prace rekultywacyjne na terenach, gdzie zakończona została eksploatacja odkrywek węgla brunatnego. Grupa zrekultywowała w ostatnich dziesięciu latach ok. 1 500 hektarów terenów pokopalnianych za kwotę około 56 mln zł. 

ZE PAK ponadto sukcesywnie wycofuje z eksploatacji bloki energetyczne pracujące w oparciu o węgiel brunatny. W ciągu ostatnich lat wyłączono bloki węglowe o mocy 1293 MW. W największej w Grupie Elektrowni – Pątnów I – pozostały jeszcze 3 bloki węglowe z pierwotnie dostępnych 6.

Zgodnie ze złożonym wnioskiem o zmianę pozwolenia zintegrowanego dla Elektrowni Pątnów I i Elektrowni Konin Grupa planuje wycofanie pozostałych bloków węglowych z eksploatacji z końcem 2022 roku w Elektrowni Konin – w tym 2 kotłów w układzie kolektorowym o mocy cieplnej łącznej 222 MW, co związane jest z utrzymaniem rezerwowego zasilania w ciepło miasta Konin do czasu uruchomienia drugiej jednostki biomasowej przystosowanej do awaryjnej współpracy z turbiną ciepłowniczą.

Planowane jest ponadto wyłącznie do 2030 roku bloków w Elektrowni Pątnów I o mocy 644 MW, na co składają się 2 bloki węglowe o mocy 222 MW i jeden blok o mocy 200 MW.

Bloki węglowe zastępowane są jednostkami wytwarzającymi energię z biomasy. W Elektrowni Konin jest eksploatowany od połowy roku 2012 blok biomasowy o mocy 50 MW działający w oparciu o kocioł K12. Z kolei w Elektrowni Konin planowane jest uruchomienie we wrześniu przyszłego roku bloku biomasowego o mocy 50 MW działającego w oparciu o zmodernizowany kocioł K7.

Kilka miesięcy temu ZE PAK podpisał kontrakt z firmą Hydrogenics Europe N. V. dotyczący zakupu elektrolizera HyLYZER 1000-30 do produkcji wodoru wraz z urządzeniami pomocniczymi – stacją sprężarek 350 bar (2×750 m3) oraz stacją do napełniania magazynów mobilnych. Zostanie wykorzystana technologia PEM (Proton Exchange Membrane), co oznacza, że produkowany wodór będzie powstawał bez szkodliwych produktów ubocznych.

Do procesu elektrolizy wykorzystywana będzie energia elektryczna wytworzona w jednostkach wytwórczych Elektrowni Konin pracujących w oparciu o biomasę.

W pierwszym etapie budowy wytwórni wodoru zapotrzebowanie na energię elektryczną wyniesie 2,5 MW, a po zainstalowaniu drugiego elektrolizera moc wzrośnie do 5 MW, co umożliwi produkcję 2 ton wodoru na dobę.

ZE PAK szacuje, że ilość wodoru produkowana z jednego elektrolizera pozwoli na eksploatację około 50 autobusów na dobę, z których każdy przejedzie dziennie ok. 250 km.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.