PERN zainwestuje w fotowotlaikę

PERN zainwestuje w fotowotlaikę
Conergy

W inwestycje w obszarze odnawialnych źródeł energii angażuje się kolejna spółka działająca sektorze paliwowym w naszym kraju. Po PKN Orlen czy PGNiG podjęcie inwestycji w fotowoltaikę zapowiada spółka PERN.

W przyszłym miesiącu planowane jest oddanie do użytku pierwszej instalacji fotowoltaicznej w grupie PERN, która powstanie w bazie paliw w Boronowie.  

Instalacja fotowoltaiczna będzie miała moc około 50 kWp. W pierwszym roku użytkowania panele mają wytworzyć około 54,4 MWh energii elektrycznej.

REKLAMA

PERN zakłada, że instalacja przyniesie kilkuprocentowe oszczędności w wydatkach na energię elektryczną, a od efektywności tego projektu mają zależeć kolejne inwestycje w PV w grupie paliwowej.

Dostrzegamy potencjał, jaki w wytwarzaniu energii elektrycznej mogą mieć alternatywne źródła, dlatego w ramach pilotażu montujemy panele fotowoltaiczne w jednej z naszych baz paliwowych w Boronowie. Umowa na to zadanie została już podpisana. W tym momencie jesteśmy po uzgodnieniach techniczno-projektowych. Teren został przekazany wykonawcy zadania – komentuje Paweł Wysocki, dyrektor Pionu Technicznego PERN.

REKLAMA

PERN informuje, że instalacja fotowoltaiki to efekt wdrożenia jednej z prac dyplomowych przygotowanych przez zespół pracowników PERN w ramach Akademii Menedżera.

Akademia Menedżera to program rozwojowy zrealizowany w PERN podnoszący kompetencje menedżerskie i projektowe pracowników. Miał on formę rocznych studiów podyplomowych realizowanych wspólnie z Uniwersytetem Warszawskim. Ukończyło go 36 pracowników, którzy w ramach zaliczenia przygotowali biznesowe projekty doradcze, mające usprawnić działania spółki. Jednym z nich było właśnie wdrożenie fotowoltaiki.

Grupa PERN jest krajowym i regionalnym liderem logistyki surowcowo-paliwowej. Zarządza siecią rurociągów naftowych i produktowych, posiada około 3,6 mln m3 pojemności magazynowej na ropę naftową oraz około 2 mln m3 na paliwa płynne. Dysponuje morskim terminalem przeładunkowym o mocy 40 mln ton ropy naftowej na rok.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.