Columbus przejmuje projekty fotowoltaiczne za 1 mln euro

Columbus przejmuje projekty fotowoltaiczne za 1 mln euro
Dawid Zieliński

Columbus Energy potwierdza swoją aktywność na rynku naziemnej fotowoltaiki, przejmując projekty fotowoltaiczne o mocy ponad 20 MWp. To pierwsza część większej transakcji, która po sfinalizowaniu ma skutkować budową portfela farm PV o łącznej mocy 184 MWp.

Zarząd Columbus Energy S.A. kilka tygodni temu informował o złożeniu wiążącej oferty na zakup 100 proc. udziałów w spółkach celowych, które realizują 87 projektów farm fotowoltaicznych o łącznej mocy blisko 184 MWp. W tym uwzględniono projekty o jednostkowych mocach odpowiednio 48,3 MWp, 30 MWp oraz 32,2 MWp, a moc pozostałych nie przekracza 1 MWp. Oferta złożona przez Columbus opiewała na kwotę 37,83 mln euro.

Teraz firma kierowana przez Dawida Zielińskiego informuje o sfinalizowaniu pierwszego etapu transakcji wynikającej z powyższych uzgodnień.

REKLAMA

Spółka zależna Columbus JV1 sp. z o.o. zawarła umowę nabycia 100 proc. udziałów w spółkach: SPower Tomaszówka Sp. z o.o., SPower Zambrów I Sp. z o.o., SPower Giżycko Sp. z o.o., SPower WDW Sp. z o.o., SPower JSK 3 Sp. z o.o., SPower KKM Sp. z o.o., SPower Ujazd Sp. z o.o., SPower HNB Sp. z o.o., SPower Węgliska Sp. z o.o., SPower Rusowo Sp. z o.o., Bioenergia Podlasie Sp. z o.o.

Te spółki realizują projekty farm fotowoltaicznych o łącznej mocy ok. 21,7 MW z możliwością dodatkowego uzyskania 2 MW, których szacunkowa wartość po wybudowaniu wyniesie ok. 86,8 mln zł (94,8 mln zł w przypadku uzyskania dodatkowych 2 MW).

REKLAMA

Projekty realizowane w ramach przejętych spółek posiadają pozwolenie na budowę oraz warunki przyłączenia i znajdują się w fazie przedaukcyjnej.

Kwota nabycia udziałów w spółkach celowych wyniosła 972,67 tys. euro (lub 1,071 mln euro w przypadku uzyskania dodatkowych 2 MW). Ta kwota ma wynikać z wartości tych projektów realizowanych w ramach spółek celowych, szacowanej na 1,35 mln euro oraz posiadanych przez przejmowane spółki zobowiązań (z tego powodu kwota ma podlegać korektom w oparciu o ostateczne dane finansowe).

Columbus Energy zakończył drugi kwartał przychodami wyższymi niż w pierwszym kwartale br. Po chwilowym spadku sprzedaży w kwietniu spółka zanotowała znaczący wzrost wyników finansowych w maju i czerwcu, co pozwoliło zakończyć pierwsze półrocze rekordowym przychodem ze sprzedaży na poziomie 254,9 mln zł, czyli o prawie 350% wyższym niż w analogicznym okresie 2019 r. i wartością EBITDA 38,1 mln zł, co oznacza wzrost o 477% w stosunku do pierwszego półrocza 2019 r.

W  celu pozyskania środków na nowe inwestycje Columbus zapowiedział ostatnio emisję obligacji w ramach oferty publicznej, w jednej lub kilku seriach. Minimalna wartość pierwszej serii obligacji wyniesie 70 mln zł, natomiast łączna wartość nominalna wszystkich wyemitowanych obligacji została zaplanowana na 500 mln zł. 

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.