Total z największą na świecie umową CPPA na energię z PV

Total z największą na świecie umową CPPA na energię z PV
Ignis

Francuska grupa paliwowa zabezpieczyła zakup energii z ogromnego portfela elektrowni fotowoltaicznych w ramach umowy, która przewiduje dostawy energii ze źródeł PV o łącznej mocy ponad 3 GW.

Total poinformował o zawarciu umowy z działającym na hiszpańskim rynku deweloperem Ignis, który zrealizuje dla niego w pobliżu Madrytu i w Andaluzji elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 3,3 GW. Pierwsze mają wejść w fazę operacyjną w 2022 roku, a cały portfel projektów ma być gotowy trzy lata później.

Taki potencjał projektów ma umożliwić Total pozyskanie rocznie niemal 6 TWh energii elektrycznej wytwarzanej przez elektrownie PV na Półwyspie Iberyjskim, co pozwoli francuskiemu koncernowi począwszy od 2025 roku bilansować konsumpcję energii generowaną przez jego infrastrukturę przemysłową w całej Europie.

REKLAMA

To kolejna w tym roku transakcja na hiszpańskim rynku odnawialnych źródeł energii, której stroną jest francuska grupa paliwowa.

W lutym Total uzgodnił z deweloperami Powertis i Sobarbay warunki współpracy przy rozwoju projektów fotowoltaicznych o łącznej mocy niemal 2 GW.

Angażując się w kolejne projekty OZE w Hiszpanii, Total buduje dodatkowo ofertę adresowaną do odbiorców detalicznych, która bazuje na zielonej energii.

Kilka miesięcy temu Total zawarł umowę z portugalskim EDP, w wyniku której Francuzi przejmą portfolio 2,5 mln domowych odbiorców energii w Hiszpanii, a także znajdujące się w tym kraju dwie elektrownie gazowe o mocy 850 MW.

REKLAMA

Kolejne inwestycje w OZE wpisują się w cel wyznaczony przez paliwowego giganta, którym jest zwiększenie udziału produktów niskoemisyjnych w jego sprzedaży do 40 proc. do roku 2050.

Już obecnie portfel niskoemisyjnych źródeł energii w grupie Total sięga 9 GW i ma wzrosnąć aż pięciokrotnie do roku 2025.

Wcześniej w tym roku Total przejął kolejnego francuskiego dewelopera OZE, firmę Global Wind Power France, która posiada portfel projektów lądowych farm wiatrowych o mocy 1 GW. Rok wcześniej paliwowy potentat dokonał akwizycji innego francuskiego dewelopera, firmy Vents d’Oc, która rozwija projekty wiatrowe na 200 MW. 

Ponadto kilka miesięcy temu Total przejął od brytyjskiego dewelopera SSE Renewables 51 proc. udziałów w projekcie morskiej farmy wiatrowej Seagreen 1, której moc ma sięgnąć docelowo 1,14 GW i która ma być zlokalizowana na Morzu Północnym w odległości około 27 kilometrów od wybrzeża Szkocji. Cała inwestycja ma pochłonąć CAPEX w wysokości 3 mld funtów, w tym koszt budowy infrastruktury przesyłowej ma wynieść około 500 mln funtów.

Również w ubiegłym roku francuski koncern paliwowy informował o przejęciu francuskiej firmy Direct Energie – trzeciego po EDF i Engie największego dostawcy energii we Francji.

Total miał przejąć 74,33 proc. udziałów Direct Energie w ramach transakcji wycenionej na 1,4 mld euro. Wraz z przejęciem Direct Energie Total zwiększył swoją aktywność w obszarze wytwarzania energii, przejmując elektrownie gazowe o mocy ok. 800 MW oraz odnawialne źródła energii o mocy 550 MW. Dodatkowo Total miał przejąć projekty inwestycyjne na 400 MW w energetyce gazowej oraz realizowane we Francji projekty OZE na łączną moc 2 GW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.