Edison Energia zwiększa zatrudnienie o pół tysiąca pracowników

Edison Energia zwiększa zatrudnienie o pół tysiąca pracowników
Edison Energia

Dane na temat zatrudnienia, którymi podzieliła się firma działająca w segmencie mniejszych instalacji fotowoltaicznych, pokazują, jak obecny boom na polskim rynku PV przekłada się na tworzenie nowych miejsc pracy.

Edison Energia informuje, że tylko w ciągu ostatnich czterech miesięcy zwiększyła zatrudnienie o około 500 osób. 

Obecnie w firmie pracuje już około 600 osób. W tym m.in. 43 proc. zatrudnionych to instalatorzy, 29 proc. to handlowcy, a 2 proc. to projektanci.

REKLAMA

Edison Energia obecnie posiada ponadto 1000 stałych współpracowników. 

– Współpracownicy to głównie zewnętrze ekipy instalacyjne, które po odbyciu kompleksowego szkolenia wewnętrznego i certyfikacji Edison Energia zajmują się montażem instalacji fotowoltaicznych na dachach naszych klientów. Współpracujemy również z partnerami biznesowymi, którzy wspierają nas sprzedażowo – informuje w korespondencji z portalem Gramwzielone.pl Ewelina Słowik, dyrektor działu HR w Edison Energia.

Jak ocenia, obecnie najbardziej poszukiwane na krajowym rynku fotowoltaicznym są osoby o profilu technicznym – projektanci, realizatorzy, logistycy.

– Branża fotowoltaiczna jest w Polsce nowa i na rynku jest niewielu doświadczonych pracowników, którzy w praktyce zajmowali się tym obszarem rynku. W Edison Energia zbudowaliśmy mocny zespół ekspertów, specjalizujących się w PV, dzięki temu możemy z powodzeniem prowadzić szkolenia praktyczne dla osób, które mają wiedzę i wykształcenie kierunkowe – komentuje Ewelina Słowik.

REKLAMA

W celu budowania swoich kadr Edison Energia współpracuje m.in. ze Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego, umożliwiając studentom tej uczelni odbycie zawodowych praktyk.

– Trafiają do nas osoby po studiach wyższych lub w trakcie studiów. Większość naszych pracowników stanowią mężczyźni, to 2/3 ogółu pracowników, ale coraz częściej w naszym zespole pojawiają się także kobiety – mówi Marta Kierska, szefowa działu kadr i płac w Edison Energia.

Obecnie Edison Energia w skali miesiąca realizuje około 1,2 tys. instalacji fotowoltaicznych w domach i firmach swoich klientów.

– Cały czas poszukujemy specjalistów w obszarach sprzedażowych jak i operacyjnych. W najbliższym czasie zamierzamy pozyskać m.in. nowych doradców techniczno-handlowych, inżynierów projektantów, ankieterów terenowych, audytorów PV oraz pracowników działu wsparcia sprzedaży – komentuje Ewelina Słowik, szefowa działu HR w Edison Energia.

Bartosz Majewski, członek zarządu spółki ds. operacyjnych, szacuje, że notowany w Polsce wzrost inwestycji w domowe elektrownie fotowoltaiczne, będący efektem m.in. dotacji z rządowego programu Mój Prąd, przełożył się w ostatnich dwóch latach na wykreowanie na krajowym rynku fotowoltaicznym około 30-40 tys. miejsc pracy. – To efekt nie do przecenienia w czasach kryzysu postcovidowego – zapewnia.

– Niewątpliwie Mój Prąd spopularyzował fotowoltaikę w naszym kraju. Często pomijanym efektem rządowego programu są też miejsca pracy, które generuje. W Edison Energia codziennie dajemy pracę około 1 500 wysoko wykwalifikowanym pracownikom własnym i współpracownikom z firm partnerskich: inżynierom, technikom, handlowcom. Przy grubo ponad tysiącu instalacji miesięcznie jesteśmy drugim największym graczem w kraju. Tym niemniej na tym rozdrobnionym rynku nasz udział to wciąż tylko około 2-3 proc. – dodaje Bartosz Majewski.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.