Polska firma opracuje ogniwa fotowoltaiczne nowego typu

Polska firma opracuje ogniwa fotowoltaiczne nowego typu
ML System

ML System, który produkuje moduły fotowoltaiczne i dostarcza rozwiązania z zakresu fotowoltaiki zintegrowanej z budynkami, zapowiedział rozpoczęcie prac nad ogniwem fotowoltaicznym nowego typu, które dzięki zastosowaniu dodatkowych warstw ma charakteryzować się wyższą sprawnością.

Jak wynika z informacji przekazanych przez Dawida Cyconia, prezesa ML System, kierowana przez niego firma skupi się na rozwoju koncepcji ogniwa tandemowego, łączącego tradycyjną warstwę krzemową z dodatkową warstwą, która ma poprawić parametry ogniwa.

Koncepcja rozwoju ogniw tandemowych na rynku fotowoltaicznym nie jest nowa, a działające na nim firmy i instytucje badawcze w celu osiągnięcia wyższej sprawności od lat pracują nad połączeniem w ogniwach różnych warstw ostatnio m.in. nad łączeniem warstwy krzemowej i perowskitowej. 

REKLAMA

W celu stworzenia wydajniejszego, tandemowego ogniwa ML System chce zastosować autorską technologię nanowarstw kwantowych. Projekt badawczy, o którym teraz informuje spółka, ruszył z początkiem ubiegłego miesiąca.

Prezes ML System podkreśla, że nowy projekt jego firmy to odpowiedź na forsowaną obecnie w Europie, także w Polsce, koncepcję budowy europejskich fabryk ogniw i paneli fotowoltaicznych, które umożliwią europejskiemu rynkowi fotowoltaicznemu uniezależnienie się od dostaw ogniw i paneli PV z Chin.

Mamy nadzieję że nasze ogniwa będą stanowiły kluczową technologię dla europejskich gigafabryk ogniw fotowoltaicznych – mówi Dawid Cycoń.

Reklama

Gdzie szukać paneli fotowoltaicznych?

Poniżej przedstawiamy ranking serwisu Oferteo.pl dotyczący 18 343
firm instalujących panele fotowoltaiczne, najlepszych w 2020 roku w
poszczególnych miastach:

REKLAMA

Wczoraj ML System podpisał umowę na dofinansowanie prac nad rozwojem innej technologii – fotowoltaicznych szyb z powłoką kwantową tzw. Active Glass. Spółka pozyskała na ten cel z Polskiej Agencji Rozwoju Przemysłu grant w wysokości 88,5 mln zł.

– Dzięki otrzymanemu dofinansowaniu oraz przeprowadzonej na przełomie lipca i sierpnia emisji akcji serii E dysponujemy już środkami niezbędnymi do realizacji projektu „Active Glass”, dlatego nie jest potrzebna kolejna emisja akcji. Na najbliższym Nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniu, zgodnie z  treścią raportu bieżącego nr 51, zarekomenduję akcjonariuszom głosowanie przeciw uchwale w sprawie podwyższenia kapitału zakładowego. Projekt „Active Glass” jest ważnym krokiem milowym nowej strategii ML System, zostanie on zrealizowany do końca 2023 roku – komentuje Dawid Cycoń.

ML System przekonuje, że inwestycja w technologię i fabrykę Active Glass jest konieczna do zaspokojenia popytu na fotowoltaiczne szyby z powłoką kwantową. Ponadto opracowana przez spółkę strategia „nowej ery kwantowej” odpowiada na potrzebę uniezależnienia się od azjatyckiego łańcucha dostaw. Wszystkie komponenty mają być wytwarzane w Europie, głównie w Polsce.

W lipcu 2020 r. spółka zawarła dwie strategiczne umowy o współpracy z globalnymi producentami szkła Guardian Glass oraz Pilkington Automotive Poland. W ramach kooperacji z Guardian Glass, jednym z globalnych liderów produkcji szkła budowlanego, produkty ML System z obszaru BIPV będą oferowane w sieci sprzedaży partnera na całym świecie, dzięki czemu spółka będzie mieć dostęp do największych projektów w Europie w zakresie dużych przeszkleń fasadowych.

Umowa współpracy z Pilkington Automotive Poland, wiodącym dostawcą szyb do większości producentów samochodów, dotyczy projektu badawczego, zmierzającego do wdrożenia do masowej produkcji szyb samochodowych o nazwie QDrive, wykorzystujących technologię kropki kwantowej.

ML System w pierwszym półroczu 2020 r. wypracował 57,4 mln zł przychodów ze sprzedaży, 13,8 mln zł EBITDA oraz 8,1 mln zł zysku netto. Oznacza to wzrost rok do roku odpowiednio o 36 proc., 105 proc. oraz 275 proc.

W tym wyłącznie w I kwartale 2020 r. spółka wypracowała 19,7 mln zł przychodów ze sprzedaży, 4,2 mln zł EBITDA oraz 1,4 mln zł zysku netto. Oznaczało to wzrost rok do roku odpowiednio o 25,9 proc., 32,2 proc. oraz 50,1 proc.

W ubiegłym roku spółka notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych wypracowała przychody na poziomie 93,4 mln zł w porównaniu do przychodów rzędu 123,3 mln zł za rok 2018. EBITDA firmy wyniosła 14 mln zł wobec 14,6 mln zł rok wcześniej, a zysk netto za 2019 rok sięgnął 3,5 mln zł w stosunku do zysku na poziomie 5,7 mln zł wypracowanego rok wcześniej.

ML System na koniec 2019 r. zatrudniał 183 osoby. Spółka dysponuje kilkunastoma patentami, a jej kolejne zgłoszenia patentowe czekają na rozpatrzenie. Łączna powierzchnia zakładów produkcyjnych firmy z magazynami i centrum badawczo-rozwojowym w Zaczerniu koło Rzeszowa wynosi 14,4 tys. m2.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.