Nietypowa aukcja dla fotowoltaiki na Węgrzech

Nietypowa aukcja dla fotowoltaiki na Węgrzech
MVM

Na Węgrzech odbyła się kolejna aukcja dla fotowoltaiki. Tym razem nie zorganizował jej jednak rząd, ale stała za nią państwowa grupa energetyczna.

Węgrzy przeprowadzili kolejną aukcję, w której gwarancje sprzedaży energii mogli zabezpieczyć inwestorzy planujący budowę elektrowni fotowoltaicznych. Nie zorganizował jej jednak państwowy regulator MEKH, a grupa energetyczna MVM, co jest nowym podejściem nie tylko na węgierskim rynku energetycznym.

Jak podaje PV Magazine, w aukcji MVM wyznaczył cel zakontraktowania zakupu energii z elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 300 MW. Teraz spółka ogłosiła rozstrzygnięcie aukcji, jednak nie podała do publicznej wiadomości szczegółów na temat ilości, wolumenu czy cen w zaakceptowanych ofertach.

REKLAMA

Wiadomo jedynie, że projekty muszą zostać zrealizowane w ciągu dwóch lat, a ich jednostkowa moc ma wynosić od 300 kW nawet do 60 MW.

Jednocześnie MVM finalizuje budowę kolejnych własnych elektrowni PV. Kilka tygodni temu węgierska grupa energetyczna informowała o oddaniu do użytku 45 instalacji fotowoltaicznych, z których moc każdej wynosi 0,5 MW i które załapały się jeszcze na wygaszany dla nowych projektów system taryf gwarantowanych. Dodatkowo te projekty uzyskały dofinansowanie ze środków unijnych.

Państwowa węgierska grupa energetyczna ma pracować nad projektami, których uruchomienie zwiększy zainstalowaną moc PV w jej portfelu do 110 MW. Te instalacje mają wytwarzać w sumie w skali roku około 110 GWh energii elektrycznej.

MVM ma na koncie także większe inwestycje w fotowoltaikę. W ubiegłym roku uruchomił farmę PV o mocy 20,6 MW w mieście Felsőzsolca, w pobliżu elektrowni jądrowej w Paks. Inwestycja kosztowała niecałe 9 mld HUF, czyli niemal 120 mln zł, i została sfinansowana w 65-procentach ze środków własnych MVM, a w 35-procentach z unijnej dotacji.

Energia od 0,25 zł/kWh

REKLAMA

Wyniki pierwszej państwowej aukcji dla odnawialnych źródeł energii na Węgrzech zostały ogłoszone na początku tego roku. Mimo, że wystartować mogli inwestorzy planujący produkcję energii w dowolnej technologii OZE, aukcja okazała się de facto aukcją fotowoltaiczną i została zdominowana przez inwestorów z branży PV.

Zgłoszono w sumie 169 ofert, w tym wszystkie z wyjątkiem jednej dotyczyły projektów fotowoltaicznych. Wyjątek to projekt biogazowni o mocy 500 kW mającej powstać na składowisku odpadów.

Sumaryczna moc wszystkich 168 ofert zgłoszonych przez inwestorów z sektora fotowoltaicznego sięgała 348,5 MW. W tym 141 projektów dotyczyło jednostkowej mocy 300kW – 1 MW, a moc pozostałych 27 była wyższa i wynosiła maksymalnie 20 MW. Ponadto MEKH odnotował, że w przypadku 18 elektrowni fotowoltaicznych zaplanowano wykorzystanie systemów nadążnych, tzw. trackerów.

15-letnie gwarancje sprzedaży energii w tej aukcji uzyskali inwestorzy, którzy zgłosili 60 ofert na łączna moc 131,4 MW.

Stawki za energię zaoferowane przez inwestorów z branży solarnej wyniosły w grupie projektów 300 kW-1 MW około 24,81 HUF/kWh (0,31 PLN/kWh) oraz 21,69 HUF/kWh (0,27 PLN/kWh) w grupie projektów 1-20 MW.

Najniższa stawka na poziomie 20,2 HUF/kWh (ok. 0,25 zł/kWh) została zaoferowana w przypadku największego zaakceptowanego projektu o mocy 20 MW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.