Tak rośnie wycena polskich spółek z sektora fotowoltaicznego

Tak rośnie wycena polskich spółek z sektora fotowoltaicznego
IEO

Instytut Energetyki Odnawialnej opracował pierwszy, autorski indeks giełdowy IEO_PV, który skupia notowania spółek z sektora fotowoltaicznego działających na giełdach NewConnect oraz na głównym parkiecie GPW. Jak zapewnia IEO, jest to prosty i przejrzysty wskaźnik koniunktury na rynku fotowoltaiki w Polsce.

W skład indeksu IEO_PV wchodzą cztery firmy notowane na giełdzie NewConnect: Columbus Energy, Photon Energy, Novavis i 01Cyberaton oraz trzy spółki notowane na rynku głównym GPW: ML System, Sunex i Grodno. Indeks IEO_PV obejmuje notowania od początku 2019 roku, gdy wyraźnie zauważalny stał się „giełdowy boom” na spółki związane z fotowoltaiką.

Indeks IEO_PV jest obliczany od początku 2019 roku, jego początkowa wartość została przyjęta jako wartość WIG-Energia z 1 stycznia 2019 roku.

REKLAMA

Porównując oba indeksy pod względem trendów, Instytut Energetyki Odnawialnej zaznacza, że od początku 2019 indeks WIG Energia stracił na wartości o 27 proc. natomiast indeks IEO_PV powiększył swoją wartość o ponad 800 proc. według stanu na koniec września 2020 r.

REKLAMA

IEO ocenia, że finansowanie giełdowe dla szybko rozwijających się firm branży fotowoltaicznej może mieć szczególne znaczenie, zanim w pełni udostępnione zostaną fundusze Unii Europejskiej z budżetu 2021-2030 i zanim sektor bankowy w pełni dostosuje swoja ofertę do nowych uwarunkowań.

– Indeks IEO_PV jako syntetyczny wskaźnik koniunktury w branży PV pokazuje także firmom nienotowanym jeszcze na GPW, jak wiele można zyskać będąc na giełdzie. Wskaźnik może stanowić inspiracje dla firmy szukających środków na rozwój w branży PV do przeanalizowania możliwości wejścia do giełdowej rozgrywki, czyniąc GPW coraz bardziej zieloną, ale przede wszystkim otwierając możliwości pozyskania środków na rozwój – zapewnia Instytut Energetyki Odnawialnej.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.