BOŚ przyznał kredyty na farmy fotowoltaiczne Columbusa

BOŚ przyznał kredyty na farmy fotowoltaiczne Columbusa
Fot. Gramwzielone.pl (C)

Bank Ochrony Środowiska przyznał kredyty w łącznej wysokoścci 15,85 mln zł na budowę farm fotowoltaicznych przez Columbus Energy. Inwestor ma zapewnić w tych projektach wkład własny na poziomie 20-25 proc.

Coumbus Energy poinormował o zawarciu umów kredytowych na realizację sześciu farm fotowoltaicznych, które są rozwijane przez należące do niego spółki celowe Ecowolt 2 sp. z o.o., Ecowolt 9 sp. z o.o., Ecowolt 18 sp. z o.o., Greenprojekt 16 sp. z o.o.

Trzy z farm fotowoltaicznych, na które kredyty przyzna Bank Ochrony Środowiska, mają powstać w Rudnie. Ich moce wyniosą odpowiednio: 0,9978 MW, 0,9978 MW oraz 0,489 MW. Czwarta farma fotowoltaiczna powstanie w Sławęcinie, a jej moc wyniesie 0,964 MW. Piąta o mocy 0,985 MW powstanie w miejscowości Plęsy w województwie warmińsko-mazurskim, a szósta o mocy 0,998 MW w położonej w tym samym województwie miejscowości Połęcze.  

REKLAMA

W przypadku wszystkich projektów BOŚ przyzna kredyty obrotowe z przeznaczeniem na finansowanie podatku VAT, oprocentowane w oparciu o stawkę WIBOR 1M powiększoną o marżę banku, z terminem ostatecznej spłaty kredytu na 31 marca 2021 r.

Ponadto BOŚ udzieli kredytów inwestycyjnych, spłacanych w ratach miesięcznych z terminem spłaty na dzień 1 lipca 2035 r., oprocentowanych w oparciu o stawkę WIBOR 3M powiększonej o marżę banku.

Łączna wartość kredytów na spłatę podatku VAT wynoszą 3,518 mln zł, a wartość kredytów inwestycyjnych sięga 12,34 mln zł.

Skupiający się wcześniej na budowie mikroinstalacji fotowoltaicznych Columbus Energy zintensyfikował swoje działania na rynku farm fotowoltaicznych w 2019 r. W tym roku nabył udziały w kolejnych spółkach celowych, realizujących projekty farm fotowoltaicznych, a w lipcu br. podjął współpracę ze spółką Farmy Fotowoltaiki, należącą do Śląskie Kamienice S.A., i zawarł umowy z kolejnymi podmiotami na projekty o łącznej mocy ponad 500 MW.

REKLAMA

Ponadto zarząd Columbus Energy S.A. kilka tygodni temu informował o złożeniu wiążącej oferty na zakup 100 proc. udziałów w spółkach celowych, które realizują 87 projektów farm fotowoltaicznych o łącznej mocy blisko 184 MWp. W tym uwzględniono projekty o jednostkowych mocach odpowiednio 48,3 MWp, 30 MWp oraz 32,2 MWp, a moc pozostałych nie przekracza 1 MWp. Oferta złożona przez Columbus opiewała na kwotę 37,83 mln euro.

W ubiegłym tygodniu Columbus Energy informował ponadto o sginalizowaniu pierwszego etapu tej transakcji i nabyciu 100 proc. udziałów w 11 spółkach realizujących projekty farm solarnych o łącznej mocy 21,7 MW, z możliwością uzyskania dodatkowych 2 MW, które wystartują w tegorocznej aukcji. Wartość tych projektów po wybudowaniu jest szacowana przez spółkę na 86,8 mln zł lub 94,8 mln zł w przypadku uzyskania dodatkowych 2 MW.

– Jest to pierwszy etap z transakcji zakupu ponad 186 MW farm, którą aktualnie realizujemy. Jednocześnie to kolejny krok w kierunku realizacji naszych strategicznych celów. Zamierzamy bowiem inwestować w budowę farm, które pozostawimy w majątku Columbus Energy jako długoterminowe aktywa – komentuje Janusz Sterna, wiceprezes Columbus Energy S.A.

Obecnie wartość wybudowanych przez Columbus Energy farm fotowoltaicznych jest szacowana przez niego na 45 mln zł. Kolejne 40 MW ma być w realizacji, a całość portfela, który rozwija spółka, ma przekraczać 1000 MW o wartości rynkowej szacowanej na blisko 4 mld zł.

Columbus Energy zakończył drugi kwartał przychodami wyższymi niż w pierwszym kwartale br. Po chwilowym spadku sprzedaży w kwietniu spółka zanotowała znaczący wzrost wyników finansowych w maju i czerwcu, co pozwoliło zakończyć pierwsze półrocze rekordowym przychodem ze sprzedaży na poziomie 254,9 mln zł, czyli o prawie 350% wyższym niż w analogicznym okresie 2019 r. i wartością EBITDA 38,1 mln zł, co oznacza wzrost o 477% w stosunku do pierwszego półrocza 2019 r.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.