Ogromny projekt PV z warunkami przyłączenia do sieci przesyłowej

Ogromny projekt PV z warunkami przyłączenia do sieci przesyłowej
Belectric

Polskie Sieci Elektroenergetyczne w ubiegłym miesiącu wydały warunki przyłączenia do systemu przesyłowego dla projektów morskich farm wiatrowych oraz ogromnego projektu fotowoltaicznego. Od początku zeszłego roku PSE wydały warunki przyłączenia dla odnawialnych źródeł o łącznej mocy ponad 7 GW, z czego ponad 80 proc. mocy to warunki wydane dla inwestorów planujących budowę morskich farm wiatrowych. 

We wrześniu Polskie Sieci Elektroenergetyczne wydały warunki przyłączenia dla elektrowni fotowoltaicznej o mocy 150 MW, która jest szykowana przez spółkę Taon PV Sp. z o.o.

To kolejny z dużych projektów odnawialnych źródeł energii, który jest realizowany w Wielkopolsce w regionie, który do tej pory był kojarzony z odkrywkowymi kopalniami węgla. Instalacja ma zostać przyłączona do sieci przesyłowej w lokalizacji Pątnów.

REKLAMA

Po uruchomieniu może to być największa farma fotowoltaiczna w Polsce. Dla porównania, moc obecnie największej farmy fotowoltaicznej z pojedynczym punktem przyłączenia w naszym kraju wynosi niecałe 4 MW. Ten projekt został zrealizowany kilka lat temu pod Toruniem przez Energę.

Natomiast moc największego projektu PV, który jest obecnie w trakcie budowy i który będzie gotowy w przyszłym roku, to 65 MW – ten projekt jest realizowany bez subsydiów w lubuskiej gminie Witnica przez firmę BayWa. Ponadto trwają przygotowania do uruchomienia budowy farmy fotowoltaicznej o mocy 70 MW, którą w Wielkopolsce uruchomi ZE PAK.

W ubiegłym miesiącu PSE wydały ponadto warunki przyłączenia dla morskiej farmy wiatrowej o mocy 399 MW realizowanej przez spółki B-Wind Polska Sp. z o.o. oraz C-Wind Polska Sp. z o.o. spółka cywilna. Ta farma wiatrowa ma zostać przyłączona do krajowego systemu elektroenergetycznego w sąsiedztwie stacji Żarnowiec.

REKLAMA

Ponadto we wrześniu PSE wydały warunki przyłączenia dla przesyłowej konwencjonalnej jednostki wytwórczej gazowej o mocy przyłączeniowej 163,8 MW. To projekt realizowany przez spółkę K Green Japan Sp. z o.o. Planowany punkt przyłączenia do sieci to Adamów.

Do 2019 roku Polskie Sieci Elektroenergetyczne wydały ostatnie warunki przyłączenia dla odnawialnego źródła energii w 2012 roku.

Natomiast od początku ubiegłego roku krajowy operator systemu przesyłowego wydał warunki dla 15 projektów sklasyfikowanych w kategorii OZE o łącznej mocy 7315,9 MW (PSE nie podaje konkretnych technologii wytwarzania). 

Z uwagi na wskazane miejsce przyłączenia, opisane jako przyszła stacja elektroenergetyczna w sąsiedztwie stacji Słupsk lub Żarnowiec, wiadomo, że warunki wydano dla siedmiu projektów morskich farm wiatrowych o łącznej mocy 6143 MW. 

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.