Kolejny zagraniczny inwestor na polskim rynku PV

Kolejny zagraniczny inwestor na polskim rynku PV
Michał Kaczerowski

Lucent Renewables LTD chce rozwijać w Polsce portfel projektów fotowoltaicznych o łącznej mocy nawet 300 MW. Firma podpisał w tej sprawie porozumienie ze spółką Ambiens, która ma go wspierać w procesie uzyskania decyzji środowiskowych.

Lucent Renewables LTD oraz Ambiens Sp. z o.o. podpisały porozumienie o współpracy w zakresie rozwoju portfela projektów fotowoltaicznych o mocy 200-300 MW dla zagranicznego inwestora.

Porozumienie zakłada współpracę przy rozwoju wielkopowierzchniowych farm fotowoltaicznych o jednostkowych mocach co najmniej 20 MW. Ambiens skupi się na przygotowaniu dla tych projektów oceny oddziaływania na środowisko.

REKLAMA

Jak informuje prezes Ambiens, Michał Kaczerowski, projekty mają zostać przygotowane na rzecz zagranicznego inwestora rozwijającego projekty o zasięgu globalnym, o którym informacje na tym etapie pozostają poufne.

To kolejny kontrakt dla Ambiens, która w obszarze OZE skupia się na obsłudze postępowań środowiskowych w zakresie farm fotowoltaicznych, elektrowni wiatrowych na lądzie i morzu.

REKLAMA

– Obecnie jesteśmy zaangażowani w rozwój dużych projektów PV na łącznej powierzchni ponad 5000 ha, w tym najprawdopodobniej największy w kraju. Najbardziej zaawansowane posiadają już ostateczne decyzje środowiskowe. W części mamy pozytywne opinie RDOŚ i pozostałych organów a procedura OOŚ się finalizuje przy akceptacji lokalnych społeczności. Pomimo pandemii efektywnie współpracujemy z administracją, a kampanie monitoringowe realizowane są zgodnie z harmonogramami – wylicza Michał Kaczerowski.

Jak podkreśla prezes Ambiens, ocena oddziaływania na środowisko to jeden z pierwszych i kluczowych etapów procesu uzyskiwania niezbędnych zgód, pozwoleń i decyzji w procesie dewelopmentu farm fotowoltaicznych.

– Bardzo istotny jest screening, czyli wstępna ocena preferowanego obszaru. Pozwala on efektywnie zaprojektować strategię oraz metodykę. W przypadku projektów fotowoltaicznych, szczególnie tych dużych, efektywne okazuje się odpowiednio wczesne wyłączenie fragmentów cennych ze środowiskowego punktu widzenia. Pozwala to zaoszczędzić czas i może pozytywnie wspierać relacje z interesariuszami. Ma to znaczenie w wyścigu do aukcji, finansowania oraz przyłącza – podsumowuje Michał Kaczerowski

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.