W Niemczech jeszcze nigdy nie przybywało tylu nowych prosumentów

W Niemczech jeszcze nigdy nie przybywało tylu nowych prosumentów
Innogy

W pierwszej połowie 2020 roku mimo epidemii koronawirusanasi zachodni sąsiedzi uruchomili największe od lat nowe moce w fotowoltaice. Szczególnie aktywni byli inwestorzy w sektorze prosumenckich instalacji PV. Tak wielu małych instalacji Niemcy nie montowali nawet w rekordowych dla niemieckiej fotowoltaiki latach 2009-2012, kiedy inwestorzy mogli liczyć na wysokie, gwarantowane na wiele lat dopłaty do produkowanej energii.

Z ostatnich informacji na temat inwestycji na niemieckim rynku fotowoltaicznym, które przedstawił federalny regulator rynku energetycznego Bundesnetzagentur, wynika, że w pierwszej połowie tego roku w Niemczech powstały elektrownie fotowoltaiczne o mocy 2,36 GW, podczas gdy w pierwszej połowie 2019 roku zarejestrowano 2,05 GW nowych mocy.

W efekcie na koniec czerwca 2020 r. całkowita moc elektrowni fotowoltaicznych w Niemczech wzrosła do 51,53 GW, co czyni naszych zachodnich sąsiadów zdecydowanymi liderami w Europie jesli chodzi o posiadane moce w fotowoltaice.

REKLAMA

W czerwcu moc elektrowni fotowoltaicznych w Niemczech zwiększyła się o 436,9 MW, co było wynikiem nieznacznie gorszym od wypracowanego przez niemiecki sektor PV miesiąc wcześniej (446,2 MW) i znacząco przekraczało wynik zanotowany w analogicznym okresie ubiegłego roku (271,7 MW).

Największy udział we wzroście zarejestrowanej mocy w fotowoltaice w Niemczech w czerwcu miał segment dachowych instalacji PV, w którym przybyło 336 MW zainstalowanych mocy.

W ubiegłym roku nasi zachodni sąsiedzi zainstalowali nowe elektrownie PV o mocy około 4 GW, z czego aż około 4/5 stanowiły elektrownie fotowoltaiczne o jednostkowej mocy nieprzekraczającej 750 kW.

Wynik lepszy od rekordu z 2011 roku

Dane niemieckiej firmy konsultingowej EUPD Research pokazują, że ten rok będzie rekordowy jeśli chodzi o wzrost nowych mocy w segmencie najmniejszych instalacji fotowoltaicznych o mocy do 10 kW, co sugeruje odnotowany w pierwszej połowie 2020 roku wzrost zainstalowanego potencjału w tym segmencie o 427 MW.

Reklama

Gdzie szukać paneli fotowoltaicznych?

Poniżej przedstawiamy ranking serwisu Oferteo.pl dotyczący 18 343
firm instalujących panele fotowoltaiczne, najlepszych w 2020 roku w
poszczególnych miastach:

REKLAMA

Na cały 2020 rok EUPD Research prognozuje, że w Niemczech w segmencie do 10 kW przybędzie około 108 tysięcy nowych instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy 800 MW. Natomiast tegoroczna prognoza nowych instalacji dla całego niemieckiego sektora PV mówi o wzroście zainstalowanej mocy o 4,8 GW.

Jeśli taki wzrost zostanie rzeczywiście osiągnięty, będzie oznaczać to lepszy wynik od zanotowanego w segmencie do 10 kW na niemieckim rynku w roku 2011, kiedy inwestorzy byli jeszcze wspierani przyznawanymi na 20 lat wysokimi taryfami gwarantowanymi i kiedy cały niemiecki sektor PV uruchomił elektrownie o mocy przekraczającej 7 GW, z czego w segmencie do 10 kW uruchomiono systemy o mocy 760 MW.

Obserwowane obecnie coraz większe zainteresowanie najmniejszymi systemami fotowoltaicznymi EUPD Research tłumaczy spadkiem ich cen oraz wzrostem kosztów energii z sieci. Jednocześnie wraz z malejącymi taryfami, które przysługują nowym prosumentom, niemiecka firma wskazuje na wzrost zainteresowania optymalizacją autokonsumpcji, w czym pomagają coraz powszechniejsze za Odrą inwestycje w domowe magazyny energii.

Według EUPD Research, o ile koszt energii z sieci dla niemieckiego gospodarstwa domowego wynosi około 31 eurocentów w przeliczeniu na kWh, to koszt energii produkowanej z nowej, domowej instalacji fotowoltaicznej sięga obecnie około 10 eurocentów/kWh.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.