Ogromna instalacja fotowoltaiczna na dachach hal Audi

Ogromna instalacja fotowoltaiczna na dachach hal Audi
Audi AG

Na dachach hal niemieckiego koncernu motoryzacyjnego Audi w węgierskim mieście Győr pojawiło się 36,4 tysięcy modułów fotowoltaicznych. Audi zapewnia, że jest to największa dachowa instalacja fotowoltaiczna w Europie. 

Uruchomiona oficjalnie wczoraj instalacja fotowoltaiczna posiada moc 12 MW i zajmuje powierzchnię 160 tys. m2 dachów dwóch budynków centrum logistycznego Audi. 

Instalacja ma wytwarzać w skali roku około 9,5 GWh energii elektrycznej, co Audi porównuje do zapotrzebowania na energię generowanego przez około 3,8 tys. gospodarstw domowych, a także zredukowania emisji CO2 o około 4,9 tys. ton rocznie.

REKLAMA

Inwestycja jest efektem współpracy Audi z niemiecką grupą energetyczną E.ON i objęła udostępnienie powierzchni dachowych E.ON, który odpowiadał za budowę instalacji i będzie jej operatorem.

Audi AG

REKLAMA

To kolejna inwestycja w energetyce odnawialnej, którą Audi realizuje w swoich węgierskich obiektach. Już od 2012 roku około 70 proc. zapotrzebowania na ciepło oddziału Audi Hungaria jest zaspokajane z geotermii.

Cel Audi Hungaria to przejście na energię w 100-proecentach “neutralną klimatycznie”.

Natomiast cel całej grupy Audi AG to przejście do roku 2030 na energię wytwarzaną wyłącznie bez emisji CO2.

Oprócz działań zmierzających do zabezpieczenia dostaw czystej energii dla własnej infrastruktury, Audi wdraża rozwiązania w tym obszarze, które chce zaoferować swoim klientom.

Niemiecki koncern motoryzacyjny stoi m.in. za projektem wirtualnej, inteligentnej sieci bazującej na małych instalacjach fotowoltaicznych i magazynach energii, którą połączy oprogramowanie szwajcarskiego startupu Ampardi. Więcej na ten temat w artykule: Audi testuje bilansowanie z wirtualnej elektrowni.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.