Jak wybrać konstrukcje naziemne pod PV? Podpowiada dyrektor handlowy PMG Steel

Jak wybrać konstrukcje naziemne pod PV? Podpowiada dyrektor handlowy PMG Steel
PMG Steel

Zdarza się, że wybór konstrukcji montażowych często podyktowany jest najniższą ceną, a nie rozsądkiem i wyborem najlepszych parametrów. Zaniechanie badania rynku konstrukcji skutkuje problemami wynikającymi z braku możliwości regulacji i zmiany konstrukcji. Innym aspektem są problemy montażowe. Przemyślana i dobrze zaprojektowana konstrukcja to bardzo prosty i sprawny montaż tłumaczy Kamil Sadowski, dyrektor ds. handlowych w PMG Steel. 

Na jakie aspekty należy zwrócić uwagę, myśląc o wyborze naziemnych systemów montażowych?

Kamil Sadowski PMG Steel: – Aby konstrukcja w pełni spełniała wszystkie wymagania, powinna być właściwie dobrana do lokalizacji, w której zostanie umieszczona. Istotne są parametry związane z tym, w której z trzech możliwych stref wiatrowych zostanie zrealizowana inwestycja.

REKLAMA

Nie bez znaczenia pozostaje również strefa śniegowa. Konstrukcja wolnostojąca będzie musiała bowiem wytrzymać nie tylko mechaniczne naciski całego ciężaru jego elementów składowych, ale również okresowo występującego śniegu.

W Polsce wyróżniamy 5 takich stref, a liczba dni śnieżnych w zależności od strefy waha się między 20 a 80. Właściwie zaprojektowana konstrukcja pod instalację fotowoltaiczną powinna uwzględniać zatem możliwe dopuszczalne wartości obciążenia śniegiem i wiatrem, będące uzależnione od jej lokalizacji geograficznej. Pozwoli to na nieprzerwaną i bezpieczną pracę instalacji przez pełny okres jej eksploatacji. Dodatkowo właściwa optymalizacja konstrukcji to oszczędność nawet do 20% na kosztach materiału.

Skąd możemy mieć pewność, że dana konstrukcja spełni nasze oczekiwania?

– Istotną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę przy wyborze konstrukcji montażowej, są zdecydowanie certyfikaty i gwarancja, jaką zapewnia producent na konstrukcje montażowe. W obecnym czasie rynek fotowoltaiki w Polsce przeżywa swój rozkwit, a zapotrzebowanie wciąż rośnie. Wiąże się to niestety z powstawaniem firm, które chałupniczo, na niedużą skalę, produkują konstrukcje nie posiadające żadnych badań wytrzymałościowych, ani tym bardziej certyfikatów.

Należy pamiętać o tym, że za wadliwie wyprodukowany element, wykorzystany w systemie montażowym, który zawiódł, w pierwszej kolejności odpowiedzialny będzie instalator – bez względu na okoliczności całego zajścia. Wybierając konstrukcje objęte certyfikacją, zyskujemy gwarancję ograniczenia odpowiedzialności wynikającej z wad konstrukcyjnych z instalatora oraz pewności, że wybrany produkt ma odpowiednią jakość.

A jak wygląda sprawa gwarancji?

– Producenci zazwyczaj dają ok. 10 lat gwarancji na swój produkt. Należy dokładnie przyjrzeć się warunkom, jakie powinny zostać spełnione, aby była ona ważna. Warto również dopilnować, aby firma zajmująca się montażem w pełni stosowała się do instrukcji producenta.

Z jakich materiałów mogą być wytarzane systemy montażowe i jak przekłada się to na ich cenę?

– Aktualnie na rynku znaleźć można bardzo wiele różnego typu materiałów, z których wytworzone są konstrukcje montażowe. Możemy wybrać między konstrukcjami wykonanymi:

– w całości ze stali ocynkowanej ogniowo,

– ze stali ocynkowanej ogniowo i aluminium oraz połączeń ze stali nierdzewnej,

– ze stali kwasoodpornej, aluminium ekstrudowanego czy stali galwanizowanej,

– w pełni z metali nierdzewnych, takich jak: stal nierdzewna i aluminium,

REKLAMA

– wyposażonymi w elementy kompozytowe, obecnie będącymi w fazie przygotowania do powszechnego stosowania.

Niewątpliwym hitem są konstrukcje wykonane w całości ze stali ocynkowanej ogniowo z powłoką ochronną Magnelis® lub powłoką odpowiadającą podobnymi parametrami, które dzięki sprawdzonym i potwierdzonym badaniami i praktyką realizacjom zyskały przychylność inwestorów.

W zależności od wykorzystanych materiałów ceny będą bardzo zróżnicowane. Bardzo drogie będą konstrukcje w całości wykonane z aluminium pokryte Anodą. Do ich zalet należy brak konieczności zabezpieczania antykorozyjnego, możliwość przeróbek na miejscu budowy i brak szczególnych wymagań dotyczących transportu i składowania. Do najpopularniejszych należą rozwiązania mieszane, w których elementy nośne zostały wykonane ze stali ocynkowanej, a pod modułami umieszczono poprzeczki aluminiowe.

Czy istnieje jakaś możliwość zmniejszenia kosztów związanych z wyborem konstrukcji?

– Aby ograniczyć koszty i czas realizacji inwestycji, warto zwrócić uwagę na sposób, w jaki montowana jest konstrukcja. Im bardziej skomplikowany montaż tym bardziej doświadczony wykonawca i tym samym wyższe koszty. Nie można jednak pozwolić sobie na zatrudnienie najtańszych wykonawców. Może się bowiem okazać, że w ostatecznym rozrachunku koszty zdecydowanie wzrosną.

Zły montaż czy uszkodzenie materiału to problem z wyegzekwowaniem gwarancji. Warto zatem dobierać takie rozwiązania, które są proste i przejrzyste dla wykonawcy i pomagają tym samym przyspieszyć czas całej realizacji, bez generowania niepotrzebnych kosztów.

Czym zatem charakteryzuje się i dlaczego warto wybrać konstrukcję montażową PMG Steel?

– Konstrukcje montażowe PMG Steel pod budowę instalacji fotowoltaicznej na gruncie to konstrukcje skręcane na miejscu budowy, jedno lub dwupodporowe o odpowiedniej sztywności. Płaszczyzna, na której montowane są panele, nachylona jest pod optymalnym kątem w stosunku do gruntu zgodnie z wcześniej przeprowadzoną analizą uzysków energii. Standardem w naszych realizacjach są konstrukcje układane równoleżnikowo o nachyleniu 25 lub 30 st., ale coraz częściej stosuje się również inne konstrukcje dostosowane do lokalnych warunków i potrzeb rynku oraz wysokich wymagań inwestorów.

Nasza konstrukcja skręcana jest za pomocą śrub, a otwory montażowe przystosowane są do montażu z patentami nie wymagającymi dostępu z drugiej strony. Rozwiązanie to pozwala ograniczyć liczebność zespołu montażowego o połowę. Z kolei elementy zostały zaprojektowane w taki sposób, aby zawsze do siebie pasowały. Montaż nie wymaga dodatkowego mierzenia czy obracania, dzięki czemu jest niezwykle intuicyjny i szybki. Konstrukcja montażowa dostosowana jest do każdej z grup paneli. Daje to możliwość zmiany paneli w tym samym rozmiarze, w ramach jednej konstrukcji.

Wykonana została ze stali ocynkowanej z powłoką ochronną Magnelis®. Powłoka ta chroni metal i zabezpiecza go przed korozją. Wpływa to na trwałość konstrukcji i przekłada się bezpośrednio na rentowność instalacji. Naszą misją jest doskonała jakość, dlatego nasz zespół wciąż sprawdza i testuje nowe powłoki zabezpieczenia antykorozyjnego, które mogą w przyszłości okazać się jeszcze bardziej wytrzymałe niż Magnelis®.

Nasza konstrukcja posiada certyfikat TUV poświadczający jakość i trwałość wykorzystanych materiałów oraz 25-letnią gwarancję. Warto podkreślić również fakt, że na naszych konstrukcjach w Polsce mamy inwestycje o mocy 131 MW, a w Europie 169 MW.

Zapraszam do kontaktu. Chętnie odpowiem na wszystkie nurtujące pytania i doradzę w wyborze najwłaściwszych rozwiązań.

Kamil Sadowski, dyrektor ds. handlowych w PMG Steel

516 218 765

k.sadowski@pmgsteel.com

www.pmgsteel.com

artykuł sponsorowany