Polska firma wprowadza fotowoltaiczne żaluzje z ogniw perowskitowych

Polska firma wprowadza fotowoltaiczne żaluzje z ogniw perowskitowych
Saule Technologies

Utworzone przez Olgę Malinkiewicz Suale Technologies zaprezentowało nowy produkt, w którym mają znaleźć zastosowanie opracowane przez polską firmę ogniwa fotowoltaiczne z perowskitu. Chociaż technologia perowskitowa nie została jeszcze skomercjalizowana, to nowe rozwiązanie polskiej firmy pokazuje, jak dzięki zaletom tego rodzaju ogniw mogą poszerzyć się możliwości wykorzystania fotowoltaiki choćby w obszarze integracji z budynkami.

Polska firma pracująca nad skomercjalizowaniem technologii ultracienkich i elastycznych ogniw fotowoltaicznych, bazujących na perowskitach, zaprezentowała kolejny produkt, w którym mają znaleźć zastosowanie jej rozwiązania i który wpisuje się w obszar rozwiązań związanych z fotowoltaiką zintegrowaną z budynkami (Building Integrated Photovoltaics, BIPV).

Saule opracowało fotowoltaiczne żaluzje z ogniw perowskitowych, w których dodatkowo zastosowano systemy nadążne. Dzięki nim automatyczne dostosowanie płaszczyzny ogniw w zależności od położenia słońca nie tylko zwiększy uzyski energii, ale także zapewni lepsze zacienienie pomieszczeń.

REKLAMA

System fotowoltaicznych żaluzji ma być ponadto kompatybilny z automatyką budynkową (BMS).

Saule Technologies deklaruje, że nominalna moc osiągana z perowskitowych ogniw, które zostaną zastosowane w żaluzjach, będzie wynosić 170 W/m2. Spółka nie informuje natomiast o trwałości opracowanych ogniw i zakładanej degradacji początkowych parametrów.

Wraz z prezentacją fotowoltaicznych żaluzji, która odbyła się wczoraj w Katowicach, Saule rozpoczęło poszukiwania firmy, która wykupi wyłączną licencję na to rozwiązanie.

– To dla nas specjalny moment. Nasze ogniwa z perowskitu wychodzą z laboratorium i możemy pokazać światu, jak mogą one zmieniać otaczającą nasz rzeczywistość. Udowadniamy, że polska firma jest w stanie przygotować produkt, który zrewolucjonizuje przemysł fotowoltaiczny – komentuje Piotr Krych, CEO Saule Technologies.

Przed miesiącem zainwestowanie w Saule Technologies kwoty 10 mln euro ogłosił jeden z liderów polskiego rynku fotowoltaicznego, Columbus Energy, pozyskując w zamian 20 proc. udziałów w Saule. Pieniądze mają pokryć koszty uruchomienia linii produkcyjnej, a także zostaną przeznaczone na wkład własny w projektach dofinansowywanych ze środków krajowych i unijnych.

Z ostatnich zapowiedzi Saule Technologies wynika, że firma pracująca nad technologią ogniw perowskitowych ma być bliska uruchomienia pilotażowej linii, która ma ruszyć jeszcze w tym roku we Wrocławiu. Maja na niej powstawać moduły w rozmiarach 100 x 100 cm.

Na podstawie zawartej umowy inwestycyjnej Columbus Energy nabył prawo pierwszeństwa zakupu produktów opartych na ogniwach perowskitowych. Columbus ma odpowiadać nie tylko za dystrybucję produktów, ale będzie uczestniczyć w sprzedaży licencji Saule Technologies.

Lekkie i elastyczne panele złożone z ogniw perowskitowych będzie można integrować z fasadami budynków i pokryciami dachów o niskiej nośności, co pozwoli na pozyskiwanie energii z większych powierzchni.

REKLAMA

Reklama

Gdzie szukać paneli fotowoltaicznych?

Poniżej przedstawiamy ranking serwisu Oferteo.pl dotyczący 18 343
firm instalujących panele fotowoltaiczne, najlepszych w 2020 roku w
poszczególnych miastach:

Rozwiązania od Suale Technologies mają sprawdzić się też w urządzeniach elektronicznych typu Internet of Things (Internet Rzeczy), zarówno na zewnątrz, jak i w pomieszczeniach, co wyeliminuje konieczność wymiany baterii.

Ogniwa perowskitowe mają wyróżniać się wysoką efektywnością nawet przy słabym oświetleniu, także przy sztucznym świetle. Co więcej, ogniwa opracowane przez Saule Technologies będą mogły być nadrukowywane na różnorodne podłoża, z dużą dowolnością kształtu – na przykład na folie, tkaniny, dachówki.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.