Nowy system monitoringu zwiększy zyski z farm fotowoltaicznych PGE

Nowy system monitoringu zwiększy zyski z farm fotowoltaicznych PGE
PGE Energia Odnawialna

Na farmie fotowoltaicznej uruchomionej przez PGE Energia Odnawialna na górze Żar w powiecie żywieckim zostały przeprowadzone testy nowego systemu informatycznego umożliwiającego monitoring efektywności pracy elektrowni PV. Spółka zapewnia, że dzięki zastosowaniu tego rozwiązania, na farmach PV o mocy około 1 MW będzie możliwe zwiększenie przychodu nawet o ponad 15 tys. zł rocznie.       

System testowany przez PGE Energia Odnawialna przygotowała firma Doratech w ramach projektu rozwoju startupów Impact Poland (2.0) realizowanego z Akceleratorem PGE, który jest częścią spółki PGE Nowa Energia.

W ramach pilotażu na farmie fotowoltaicznej na Górze Żar zainstalowano mikroprocesorowy sterownik do pozyskiwania danych z falowników elektrowni (IoT PV Monitor) oraz system komputerowy do przetwarzania i analizy pozyskanych danych (OZE Monitor).

REKLAMA

PGE Energia Odnawialna informuje, że operator system, w oparciu o nawet milion odczytów pozyskanych każdego dnia, mógł na bieżąco śledzić informacje o ilości wyprodukowanej energii elektrycznej, monitorować status techniczny instalacji oraz sprawdzać produkcję z poszczególnych falowników.

Testowane rozwiązanie pozwalało też na porównywanie danych np. z ostatniej doby, tygodnia, miesiąca, a nawet roku, co daje możliwość przeprowadzania przekrojowej i szczegółowej analizy pracy falowników i grupy paneli z uwzględnieniem czynników zewnętrznych takich jak burze, opady śniegu, prace serwisowe, mycie paneli, czy przerwy w zasilaniu oraz monitorowanie procesu starzenia się paneli fotowoltaicznych.

Jak podkreśla PGE EO, najważniejszą zaletą systemu jest możliwość natychmiastowego wykrycia i zarejestrowania uszkodzeń i anomalii w pracy falowników i grup paneli fotowoltaicznych, co bezpośrednio ma przełożenie na produkcję i przychody związane z eksploatacja instalacji fotowoltaicznej.

Poniżej prezentujemy otrzymane od PGE EO zrzuty ekranu pokazujące monitoring instalacji za pomocą systemu OZE Monitor.

Zbyt duża w stosunku do mocy falowników moc paneli PV powoduje niższą produktywnością elektrowni.

REKLAMA

.

Przerwa w pracy falownika skutkuje niższą produkcją.

Porównanie mocy czynnej trzech elektrowni PV o mocy 1 MWP każda.

Porównanie mocy biernej trzech elektrowni PV o mocy 1 MWP każda. 

Spółka PGE Energia Odnawialna jest obecnie największym producentem zielonej energii Polsce. Posiada 17 farm wiatrowych, 29 elektrowni wodnych, 4 elektrownie szczytowo-pompowe oraz 2 farmy fotowoltaiczne, których łączna moc wynosi 1,6 MW.

Całkowita moc zainstalowana wszystkich obiektów PGE EO wynosi 2323,251 MW.

redakcja@gramwzielone.pl 


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o