Innowacyjny model biznesowy w największym projekcie fotowoltaicznym na Litwie

Innowacyjny model biznesowy w największym projekcie fotowoltaicznym na Litwie
Ignitis

Litewska grupa Ignitis, która ostatnio weszła na polski rynek fotowoltaiczny przejmując duży portfel projektów, uruchomiła na Litwie największą farmę PV w krajach bałtyckich. Jej fragmenty wraz z adekwatną częścią produkcji energii będzie mógł kupić każdy mieszkaniec Litwy, aby pomniejszyć w ten sposób swoje rachunki za energię. 

Nowa farma fotowoltaiczna uruchomiona w pobliżu miejscowości Elektreny w okręgu wileńskim posiada moc 3 MW. Budowa instalacji złożonej z niemal 10 tys. paneli fotowoltaicznych została zrealizowana przez 16-osobową ekipę wykonawcy – należącej do Sun Investment Group spółki Eternia Solar  – zaledwie w miesiąc.

W tej samej lokalizacji Ignitis uruchomił kilka tygodni wcześniej instalację PV o mocy 1 MW. Cała elektrownia PV o łącznej mocy 4 MW zajmuje powierzchnię 5,5 hektarów i w całym okresie funkcjonowania ma wytworzyć około 100 GWh energii elektrycznej.

REKLAMA

Inwestycja została zrealizowana w ramach koncepcji Ignitis Saulės Parkai, która zakłada możliwość sprzedaży lub dzierżawy części elektrowni PV litewskim gospodarstwom domowym, które dzięki energii wytwarzanej z fotowoltaiki będą mogły pomniejszyć swoje rachunki za energię.

Energia wytworzona z instalacji fotowoltaicznej o mocy 3 MW może zostać wykorzystana przez 1,5-2 tys. gospodarstw domowych. W tym momencie części zdalnej elektrowni fotowoltaicznej są dostępne nie tyko dla gospodarstw domowych, ale także dla firm, samorządów, przedszkoli, szkół i wszystkich, którzy chcą wykorzystać czystą energię – komentuje Rimgaudas Kalvaitis, CEO spółki Ignitis Gamyba.

Program Ignitis Saulės Parkai umożliwia zakup części farm fotowoltaicznych – co najmniej 1 kW i maksymalnie 30 kW. Każdy potencjalny inwestor może oszacować korzyści, dobierając optymalną wartość przy pomocy kalkulatora uruchomionego przez Ignitis.

Litewski koncern energetyczny szacuje, bazując na średnim zużyciu energii przez gospodarstwa domowe na Litwie, że do pokrycia ich zapotrzebowania wystarczy zakup paneli o mocy 2-3 kW.

Dzięki zmianom wprowadzonym przez litewski rząd, cały proces inwestycji można zamknąć w czasie trzech tygodni, podczas gdy jeszcze rok temu uruchomienie małej instalacji PV mogło zająć nawet pół roku. Jedyny warunek takiego przyspieszonego procesu inwestycji to maksymalna moc instalacji fotowoltaicznej nieprzekraczająca mocy przyłączeniowej dla danego obiektu.

Litewski rząd przygotował dodatkowo nowe zachęty finansowe dla osób inwestujących w instalacje fotowoltaiczne. W tym roku zostaną uruchomione w sumie trzy nabory wniosków o unijne dotacje na fotowoltaikę – ostatni wystartował w tym miesiącu. Skorzystać z nich będą mogły gospodarstwa domowe instalujące fotowoltaikę na swoim domu, ale także „wirtualni” prosumenci. W sumie Wilno zarezerwowało na tegoroczne dotacje na fotowoltaikę 20 mln euro.

Litwini podkreślają, że jest to pierwszy tego rodzaju model biznesowy na świecie, który został wdrożony na poziomie ogólnokrajowym.

Ignitis sygnalizuje, że w przypadku dużego zainteresowania zakupem udziałów w elektrowni fotowoltaicznej w Elektrenach zostanie ona jeszcze rozbudowana do 6,5 MW.

REKLAMA

Ignitis wchodzi na polskim rynek PV

Litwini sygnalizują też apetyt na ekspansję na polskim rynku fotowoltaicznym. Kilka tygodni temu Ignitis porozumiał się z działającym na naszym rynku PV i wywodzącym się również z Litwy deweloperem Sun Investment Group w celu zakupu portfela projektów fotowoltaicznych o łącznej mocy aż 170 MW.

Litewska grupa energetyczna zapewniła w komunikacie, że to największa transakcja na rynku fotowoltaicznym nie tylko w Polsce, ale w całej centralnej części Europy.

Sun Investment Group ma zrealizować te projekty dla Ignitis w latach 2021-2023, zabezpieczając dla nich 15-letnie gwarancje  sprzedaży energii dzięki aukcjom przeprowadzonym przez Urząd Regulacji Energetyki.

Szacowana przez Litwinów produkcja z całego portfela farm fotowoltaicznych, który zostanie objęty transakcją, to 190 GWh energii elektrycznej rocznie.

Ignitis buduje w Polsce także elektrownie wiatrowe. W pobliżu Malborka i Sztumu w województwie pomorskim Litwini rozpoczęli budowę jednej z największych farm wiatrowych w naszym kraju, której koszt jest szacowany na 127 mln euro.

Farma wiatrowa Pomerania o mocy 94 MW będzie sie składać z 29 turbin, które w skali roku mają produkować energię w ilości 300 GWh rocznie, co odpowiada zapotrzebowaniu około 75 tys. gospodarstw domowych.

Oferta na sprzedaż energii z farmy wiatrowej Pomerania została zgłoszona w aukcji zorganizowanej przez Urząd Regulacji Energetyki w listopadzie 2018 roku. Zabezpieczony w tej aukcji gwarantowany przychód ze sprzedaży energii dla tej farmy wiatrowej wynosi 214,98 MWh/zł.

Litewska grupa energetyczna przyjęła cel uruchomienia do 2030 roku odnawialnych źródeł energii o mocy 4 GW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.