Co może i musi prosument? Tłumaczą URE i operatorzy sieci

Co może i musi prosument? Tłumaczą URE i operatorzy sieci
Erhard Renz, flickr cc

Urząd Regulacji Energetyki opublikował bezpłatny przewodnik dla producentów energii odnawialnej w źródłach o mocy nieprzekraczającej 50 kW, którym zgodnie z ustawą o odnawialnych źródłach energii przysługuje prawo do uproszczonej procedury przyłączeniowej i rozliczania nadwyżek nieskonsumowanej energii w modelu opustów lub alternatywnie sprzedaży nadwyżek po średniej cenie energii z rynku hurtowego z wcześniejszego kwartału jeśli prosumentem jest przedsiębiorca.

Urząd Regulacji Energetyki wraz z zrzeszonymi w Polskim Towarzystwie Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej spółkami dystrybucyjnymi Enea Operator, Energa-Operator, innogy Stoen Operator, PGE Dystrybucja oraz Tauron Dystrybucja opracowały „Przewodnik prosumenta w gospodarstwie domowym„.

Informując o najnowszej publikacji przeznaczonej dla prosumentów, Urząd Regulacji Energetyki podkreśla, że w ostatnim czasie obserwujemy znaczący wzrost zainteresowania odnawialnymi źródłami energii w naszym kraju. Jest to szczególnie widoczne w przypadku odbiorców w gospodarstwach domowych. W efekcie w 2020 roku operatorzy systemów dystrybucyjnych przyłączą do swoich sieci rekordową ilość prosumenckich instalacji fotowoltaicznych.

REKLAMA

W ostatnich miesiącach do operatorów systemów dystrybucyjny zgłasza się olbrzymia liczba klientów, którzy chcą zostać prosumentami. Tylko w pierwszym półroczu 2020 r. OSD przyłączyły do sieci prawie 109 tys. mikroinstalacji o mocy ponad 742 MW. W porównaniu do końca 2019 r. daje to przyrost liczby mikroinstalacji o ponad 70  proc. oraz wzrost mocy mikroinstalacji o ponad 74 proc. Przygotowany we współpracy z URE przewodnik dla prosumentów odpowiada na najważniejsze pytania związane z procesem przyłączeniowym – komentuje Robert Zasina, prezes PTPiREE.

Publikacja jest adresowana do odbiorców w gospodarstwach domowych zainteresowanych zakupem i zainstalowaniem np. domowej fotowoltaiki. Jest to także odpowiedź na potrzeby i pytania zgłaszane przez prosumentów.

Autorzy przewodnika zawarli w nim odpowiedzi na pytanie m.in. o to, jak optymalnie dobrać moc mikroinstalacji do własnych potrzeb, na co zwrócić uwagę przed podjęciem decyzji o wyborze instalacji fotowoltaicznej, gdzie najlepiej zainstalować panele PV, co wpływa na pracę instalacji oraz jak ją optymalnie użytkować.

Opracowanie zawiera również informacje dotyczące procesu przyłączenia instalacji fotowoltaicznej do sieci elektroenergetycznej.

Poradnik dla prosumentów przygotowany przez PTPiREE we współpracy z URE wyjaśnia jak zostać prosumentem i co zrobić, aby taka inwestycja była optymalna i odpowiadała potrzebom danego odbiorcy. Wszelkie inicjatywy edukacyjne są ważne szczególnie teraz, kiedy liczba konsumentów chcących produkować prąd bardzo szybko rośnie, a moc zainstalowana fotowoltaiki w polskim systemie energetycznym wynosi już ponad 2,6 GW. Bardzo ważne jest, aby zarówno konsumenci jak i prosumenci mieli odpowiedni zasób wiedzy przed podejmowaniem ważnych decyzji dotyczących ich uczestnictwa w rynku energii. Dlatego działania edukacyjne, szczególnie podejmowane wspólnie z branżą, uważam za wyjątkowo ważne i potrzebne – komentuje Rafał Gawin, prezes Urzędu Regulacji Energetyki.

Reklama

REKLAMA

Gdzie szukać paneli fotowoltaicznych?

Poniżej przedstawiamy ranking serwisu Oferteo.pl dotyczący 18 343
firm instalujących panele fotowoltaiczne, najlepszych w 2020 roku w
poszczególnych miastach:

Energetyka prosumencka to niezwykle dynamicznie rozwijający się obszar, który wymaga naszej szczególnej atencji i wsparcia. Przygotowany przez nas informator, jest źródłem rzetelnej wiedzy dla klientów, którzy rozważają zakup systemu fotowoltaicznego, może także służyć pomocą dostawcom instalacji fotowoltaicznych, czy samorządom, gdy pojawiają się pytania ze strony prosumentów – podsumowuje Robert Zasina.

Przewodnik jest dostępny nieodpłatnie na stronach internetowych URE oraz PTPiREE. Można go będzie otrzymać także w wersji papierowej przy okazji wybranych wydarzeń i spotkań branżowych.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.