mBank pożyczy 102 mln zł na farmy fotowoltaiczne

mBank pożyczy 102 mln zł na farmy fotowoltaiczne
R.Power

Bank zawarł kolejną umowę finansowania projektów fotowoltaicznych rozwijanych przez R.Power. Wraz z najnowszym finansowaniem mBank przyznał już temu deweloperowi kredyty w łącznej wysokości 355 mln zł.

To już kolejna umowa pożyczki, którą mBank przyzna na budowę farm fotowoltaicznych z portfela R.Power.

W ubiegłym roku mBank przyznał R.Power kredyty o wartości 90 mln zł na budowę 34 elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 33 MW.

REKLAMA

Natomiast w czerwcu tego roku mBank i Santander Bank Polska podpisały umowę o wartości 350 mln zł na sfinansowanie kolejnego portfela 128 projektów R.Power na łączną moc 121 MWp. Ta transakcja stanowiła największe jak dotąd finansowanie projektów solarnych w Polsce, a każdy z banków wziął na siebie 50 proc. udziału w finansowaniu.

Teraz mBank przyznaje kolejne kredyty na inwestycje R.Power. Najnowsza tura finasowania na 102 mln zł dla projektów tego dewelopera zostanie przeznaczona na 32 elektrownie PV o łącznej mocy 29,4 MW. Ich budowa rozpocznie się jeszcze w tym roku, zaś zakończenie jest planowane na trzeci kwartał 2021 r.

Wszystkie projekty posiadają gwarancje sprzedaży energii w systemie aukcyjnym i we wszystkich zostaną wykorzystane dwustronne panele fotowoltaiczne.

R.Power jest największą firmą w sektorze fotowoltaiki w Polsce. W ciągu ostatnich lat wygrała aukcje solarne na łączną moc instalacji prawie 300 MW. Tylko w naszym kraju firma rozwija portfel farm fotowoltaicznych o mocy ponad 2 GW, a poza Polską R.Power rozwija projekty fotowoltaiczne na terytorium Portugalii, Włoch i Hiszpanii.

– W ciągu blisko półtora roku pozyskaliśmy rekordowe w skali kraju finansowanie projektów farm fotowoltaicznych wynoszące 530 mln zł. Cieszymy się, że to właśnie mBank – jeden z największych podmiotów sektora finansowego – po raz trzeci został naszym partnerem. Biorąc pod uwagę ogromny potencjał rynku wielkoskalowej fotowoltaiki, jestem przekonany, że to nie koniec naszej współpracy – mówi Przemysław Pięta, współzałożyciel i prezes R.Power.

Reklama

REKLAMA

Gdzie szukać paneli fotowoltaicznych?

Poniżej przedstawiamy ranking serwisu Oferteo.pl dotyczący 18 343
firm instalujących panele fotowoltaiczne, najlepszych w 2020 roku w
poszczególnych miastach:

mBank finansuje też inwestycje innych deweloperów działających na polskim rynku fotowoltaicznym. W czerwcu tego roku bank poinformował, że przyzna kredyt na budowę 28 farm fotowoltaicznych, które w naszym kraju uruchomi duński deweloper Nordic Solar Energy A/S.

Na początku ubiegłego roku mBank informował o przyznaniu kredytu na 10 mln zł na rozwój farm fotowoltaicznych firmy Green Genius, która dzięki tym środkom miała uruchomić elektrownie PV w naszym kraju o łącznej mocy 20 MW.

W marcu tego roku mBank informował, że zwiększy limit finansowania projektów w obszarze energetyki odnawialnej do 2 mld zł. Wcześniej, w 2018 roku, bank zdecydował się przeznaczyć na OZE kwotę 500 mln zł, a w kolejnym roku podjął decyzję o zwiększeniu tej puli do 1 mld zł.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.