18 MW w fotowoltaice na jednym dachu

18 MW w fotowoltaice na jednym dachu
PVH Europe

Na dachu jednego z centrów logistycznych w Holandii powstała największa na świecie dachowa instalacja fotowoltaiczna. Za inwestycją stoi jedna z firm należących do grupy RE100 skupiających największe globalne marki, które zobowiązały się do przejścia na konsumpcję energii pochodzącej wyłącznie ze źródeł odnawialnych.

W ubiegłym tygodniu o uruchomieniu dachowej instalacji fotowoltaicznej o mocy 12 MW, złożonej z 36,4 tys. modułów, informowało Audi, zapewniając, że instalacja, która powstała w centrum logistycznym w węgierskim mieście Gyor, to największa tego rodzaju instalacja w Europie.

Okazuje się jednak, że w tym samym czasie w Holandii powstała jeszcze większa dachowa instalacja fotowoltaiczna. Inwestor, firma PVH Europe, na dachu swojego centrum logistycznego w Holandii uruchomiła system fotowoltaiczny o mocy aż 18 MW. PVH zapewnia, że jest to największy dachowy system PV nie tylko w Europie, ale na świecie.

REKLAMA

Inwestycja zrealizowana w holenderskim mieście Venlo na dachu budynku o powierzchni 110 tys. m2 jest konsekwencją przyjętego przez firmę, do której należą marki m.in. Calvin Klein i Tommy Hilfiger, celu całkowitego pokrycia swojego zapotrzebowania na energię elektryczną z OZE do roku 2030.

Instalacja fotowoltaiczna złożona z ponad 48 tysięcy modułów fotowoltaicznych nie tylko wyprodukuje energię w ilości pozwalającej na pokrycie potrzeb energetycznych centrum logistycznego, ale także wszystkich europejskich obiektów PVH.

PVH jest członkiem stowarzyszenia RE100 grupującego firmy, które zobowiązały się do przejścia na zasilanie energią odnawialną.

REKLAMA

System fotowoltaiczny został wykonany przez działającą na rynku fotowoltaicznym od 30 lat belgijską firmę IZEN, która należy do grupy Vinci Energies. 

Belgijska firma w tym samym czasie sfinalizowała też m.in. budowę ogromnego solarnego carportu, który może pomieścić pod swoim zadaszeniami niemal 300 samochodów i którego zadaszenia zostały wykonane z dwustronnych paneli PV mających produkować w skali roku około 1 GWh energii elektrycznej. 

 

redakcja@gramwzielone.pl 


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o