Dofinansowanie na fotowoltaikę ze Słonecznych Dachów nadal tylko w jednym województwie

Dofinansowanie na fotowoltaikę ze Słonecznych Dachów nadal tylko w jednym województwie
01Cyberaton

Na początku tego roku Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zapowiadał uruchomienie ogólnokrajowego programu dofinansowania na instalacje fotowoltaiczne na dachach budynków wielorodzinnych. Póki co na takie inwestycje w ramach programu o nazwie Słoneczne Dachy dofinansowanie można pozyskać nadal tylko w Wielkopolsce.

Mający ogólnokrajowy zasięg program Słoneczne Dachy byłby rozszerzeniem rządowego wsparcia na inwestycje w panele fotowoltaiczne, aby zapewnić korzyści z fotowoltaiki także mieszkańcom budynków wielorodzinnych.

Spore oszczędności, jakie fotowotlaika może dać wspólnotom i spółdzielniom mieszkaniowym, pokazała analiza wykonana z ubiegłym roku na przykładzie jednej ze spółdzielni mieszkaniowych z Poznania.

REKLAMA

Z szacunków wykonanych z udziałem NFOŚiGW oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu wynika, że w przypadku montażu instalacji o mocy w sumie 500 kW za około 2,1 mln zł, sfinansowanych z pożyczki WFOŚiGW z 10-procentowym umorzeniem, zwrot kosztów nastąpiłby po około 7 latach, a po 25 latach użytkowania inwestycja dałaby około 8,3 mln zł oszczędności na rachunkach za energię. Roczne oszczędności na 1 mieszkanie miałyby sięgać 300 zł.


NFOŚiGW

Jednak program, którego uruchomienie na przełomie 2019 i 2020 roku, forsowali ówczesna minister rozwoju Jadwiga Emilewicz i prezes NFOŚiGW Piotr Woźny, na razie nie został rozszerzony na cały kraj i nie wiadomo, jak dalej potoczą się jego losy.

Portal Gramzielone.pl zapytał o przyszłość programu Słoneczne Dachy serwis prasowy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Donata Bieniecka-Popardowska z NFOŚiGW poinformowała w odpowiedzi, że decyzja w sprawie kontynuacji tego programu jeszcze nie zapadła.

Póki co nadal prowadzony jest pilotaż programu, który rozpoczął się 1 marca 2020 r. i objął województwo wielkopolskie.

Budżet pilotażu w Wielkopolsce ustalono na 100 mln zł. W tym NFOŚiGW miał przekazać 80 mln zł, a 20 mln zł miały stanowić środki własne poznańskiego WFOŚiGW. 

Dofinansowanie jest przyznawane przez WFOŚiGW w Poznaniu w formie pożyczki, która może pokryć 100 proc. kosztów kwalifikowanych i która może zostać przyznana na okres do 10 lat. Przy tym beneficjentom ma przysługiwać możliwość częściowego umorzenia – 10 proc. wartości pożyczki lub nawet 15 proc. pod warunkiem równoczesnej wymiany źródła ciepła i termomodernizacji. Łączna kwota umorzenia dla jednego wnioskodawcy nie może przekroczyć 800 tys. zł.

W wymogach programu przyjęto m.in. konieczność osiągnięcia minimalnego uzysku energii co najmniej 900 kWh z kW w skali roku, a także w przypadku instalacji o mocy ponad 6,5 kW – konieczność uzgodnienia przez rzeczoznawcę ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych (uprzedzając wprowadzenie przepisów, które weszły w życie w ubiegłym miesiącu).

Jeszcze 98 procent budżetu

Portal Gramwzielone.pl zapytał WFOŚiGW w Poznaniu, jak obecnie wygląda realizacja programu Słoneczne Dachy w Wielkopolsce.

Okazuje się, że dotąd wnioski o dofinansowanie złożyły trzy spółdzielnie mieszkaniowe, które planują uruchomienie instalacji PV o łącznej mocy 393,45 kW.

REKLAMA

Reklama

Gdzie szukać paneli fotowoltaicznych?

Poniżej przedstawiamy ranking serwisu Oferteo.pl dotyczący 18 343
firm instalujących panele fotowoltaiczne, najlepszych w 2020 roku w
poszczególnych miastach:

Pod koniec września poznański WFOŚiGW zawarł pierwszą umowę o dofinansowanie z poznańską spółdzielnią mieszkaniową Winogrady, która chce wykonać instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy 163,68 kW na czterech blokach. Wnioskowana kwota dofinansowania sięga 930,8 tys. zł

Bliska uzyskania dofinansowania ze Słonecznych Dachów ma być spółdzielnia mieszkaniowa z Jarocina, która wnioskowała o preferencyjną pożyczkę w wysokości 302,5 tys. zł na montaż instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy 39,96 kW.

Z kolei trzeci wniosek  opiewający na kwotę 779,45 tys. zł, złożony przez poznańską spółdzielnię mieszkaniową Enklawa, ma być obecnie na etapie oceny formalnej. W tym przypadku łączna moc instalacji fotowoltaicznych ma wynieść189,8 kW.

WFOŚiGW w Poznaniu kontynuuje jednocześnie promocję programu Słoneczne Dachy. Na poświęcone temu programowi spotkanie, które miało się odbyć w mijającym tygodniu, zaproszonych zostało prawie 200 spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych. Przygotowano też poświęcony Słonecznym Dachom reportaż, który został wyemitowany na antenie telewizji TVP3.

Pierwsi trzej beneficjenci – w przypadku pomyślnego sfinalizowania wszystkich umów – zagospodarują w sumie około 2 mln zł dofinansowania. Do wykorzystania przez wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe zainteresowane ograniczeniem kosztów energii dzięki fotowoltaice będzie więc jeszcze 98 proc. budżetu wielkopolskiej edycji Słonecznych Dachów.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.