Największe elektrownie fotowoltaiczne na świecie: Jest nowy lider

Największe elektrownie fotowoltaiczne na świecie: Jest nowy lider
Huawei

W Chinach powstała największa na świecie elektrownia fotowoltaiczna. Obok jej rozmiaru zwraca uwagę zastosowanie na miejscu ogromnego magazynu energii, a także fakt, że produkowana przez nią energia trafi do pierwszej na świecie sieci ultrawysokiego napięcia, którą na odległość ponad 1,5 tys. kilometrów będzie przesyłana wyłącznie energia pochodząca ze źródeł odnawialnych. 

Pod koniec ubiegłego miesiąca w chińskiej prowincji Qinghai, w prefekturze Hainan, na przeciętnej wysokości około 3 tys. metrów n.p.m,  powstała elektrownia fotowoltaiczna o mocy 2,2 GW, która stała się jednocześnie największym na świecie tego rodzaju obiektem. Projekt został zrealizowany przez chiński państwowy koncern Huanghe Hydropower.

Budowa wielkiej farmy fotowoltaicznej złożonej z 7 milionów paneli PV została zrealizowana w niecały rok.

REKLAMA

Znana jest kwota, po której będzie sprzedawana energia. Wyniesie ona 0,34 RMB/kWh, czyli około 0,2 PLN/kWh.

Informacje na temat tej inwestycji można zebrać na podstawie kilku komunikatów udostępnianych przez kilku dostawców komponentów, które zostały zastosowane w tym projekcie.

Wiadomo między innymi, że część modułów do tego projektu dostarczył chiński producent JA Solar, zapewniając dwustronne, monokrystaliczne moduły PERC o jednostkowej mocy 410 W i sprawności 20,4 proc.

Huawei, który dostarczył część falowników, zwraca uwagę, że z uwagi na podłączenie elektrowni  PV do sieci ultrawysokiego napięcia konieczne było zastosowanie urządzeń pracujących w standardzie high voltage ride-through (HVRT).

Budowa linii ultrawysokiego napięcia 800 kV o długości 1587 km miała pochłonąć 22,6 mld RMB, czyli około 13,1 mld zł.

REKLAMA

Udział w dostawach falowników dla tego projektu miał również drugi, po Huawei, największy na świecie producent takich urządzeń, Sungrow, który zapewnił falowniki SG250HX 1500 V.

Ta sama firma odpowiadała za dostarczenie i zainstalowanie wspomagającego pracę wielkiej elektrowni PV, jednego z największych na świecie bateryjnych magazynów energii o parametrach 202,8 MW/MWh.

Elektrownia PV uruchomiona przez Huanghe Hydropower jest obecnie największą instalacją PV na świecie. Pod względem mocy przebiła dotychczasowego lidera – park fotowoltaiczny o mocy 2,05 GW uruchomiony wcześniej w tym roku w indyjskim stanie Karnataka.

Gwarantowane stawki za sprzedaż energii z tego projektu zostały ustalane na podstawie aukcji dla jego kolejnych etapów. Wynoszą w przeliczeniu na złotówki nawet poniżej 0,1 PLN/kWh.

Trzecie miejsce pod względem wielkości zajmuje elektrownia fotowoltaiczna o mocy 1,177 GW, która powstała na obszarze 8 km2 w Abu Dhabi i na którą składa się 3,2 mln modułów PV.

Ta elektrownia PV została oficjalnie uruchomiona w połowie ubiegłego roku, a produkowaną przez nią energię będzie kupować po cenie zapewnionej na 25 lat lokalny operator Abu Dhabi Water & Electricity Company. Zakontraktowana stawka za energię wynosi w tym przypadku 0,0242 USD/kWh, czyli około 0,1 PLN/kWh.

Obecnie największa na świecie elektrownia PV, która powstała w Chinach, ma być tylko częścią wielkiego kompleksu odnawialnych źródeł energii, który według planów Huanghe Hydropower osiągnie docelowo moc 16 GW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.