W Disneylandzie powstanie wielki fotowoltaiczny carport

W Disneylandzie powstanie wielki fotowoltaiczny carport
Disneyland / Urbasolar

Należący do szwajcarskiej grupy Axpo deweloper elektrowni fotowoltaicznych Urbasolar zbuduje na terenie paryskiego Disnaylandu jedną z największych na świecie instalacji fotowoltaicznych, w których panele PV będą elementem parkingowych zadaszeń.

Disneyland Paris ogłosił, że na terenie swojego parkingu uruchomi jedną z największych w Europie instalacji fotowoltaicznych, które będą elementem parkingowych zadaszeń, tzw. carportów.

Fotowoltaiczne carporty zajmą w sumie 17 hektarów i znajdą się pod nimi miejsca parkingowe dla około 9,6 tys. samochodów.

REKLAMA

Inwestycja, za której realizację będzie odpowiadać należący do Axpo deweloper elektrowni fotowoltaicznych Urbasolar, zakłada umieszczenie n carportach 67,5 tys. paneli fotowoltaicznych, które w skali roku mają wytwarzać w sumie około 31 GWh energii elektrycznej.

Tyle energii pozwoli na pokrycie około 17 proc. zapotrzebowania na energię generowanego przez ogromny park rozrywki, którego całkowita konsumpcja energii odpowiada konsumpcji generowanej przez około 14,5 tys. francuskich gospodarstw domowych.

Pierwszy etap inwestycji ma być gotowy wiosną przyszłego roku, a cała instalacja zostanie ukończona w roku 2023. Pu uruchomieniu instalacji Urbasolar zajmie się jej monitoringiem i konserwacją.

Francuski deweloper, który został kilka lat temu przejęty przez szwajcarską grupę Axpo, w tym roku pozyskał także inny duży kontrakt na budowę fotowoltaicznych carportów. Chodzi o wykonanie takich instalacji na parkingach znajdujących się przy 36 hipermarketach sieci Carrefour.

REKLAMA

Te instalacje po uruchomieniu mają produkować w skali roku w sumie 21 GWh energii elektrycznej.

Energia z tych instalacji nie trafi jednak do publicznej sieci dystrybucyjnej i w całości zostanie zagospodarowana na potrzeby sklepów Carrefoura.

Ponadto w tym roku Urbasolar pozyskał kontrakty m.in. na sprzedaż energii z fotowoltaiki dla paryskich lotnisk. W tym celu deweloper zbuduje farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy 40 MW.

Wszystkie będą produkować w skali roku około 47 GWh energii elektrycznej, co stanowi 10 proc. rocznego zapotrzebowania na energię trzech paryskich lotnisk Charles-de-Gaulle, Orly oraz Le Bourget.

Wolumen produkowanej energii z PV ma odpowiadać połowie zużycia energii niezbędnej do oświetlenia tych lotnisk.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.