Fabryka solarnych dachów już działa

Fabryka solarnych dachów już działa
Sunstyle

We Francji pracę rozpoczęła fabryka, w której będą wytwarzane solarne dachy. Francuski rząd zapewnił, że w aukcjach dla fotowoltaiki wprowadzi dodatkowy bonus, który ma promować inwestycje bazujące na tej technologii.

Francuska firma Sunstyle zainaugurowała produkcję paneli fotowoltaicznych stanowiących jednocześnie poszycie dachowe.

Fabryka, która powstała w Chatellerault, mieście położonym na południowym zachodzie Francji, w regionie Nowa Akwitania, ma wytwarzać docelowo w skali roku solarne dachówki o łącznej mocy 1 GW. Taki wolumen produkcji ma zostać osiągnięty w 2025 roku. 

REKLAMA

Produkcja solarnych dachówek Sunstyle opiera się na technologii tradycyjnych, krystalicznych ogniw fotowoltaicznych, które zostaną zintegrowane z dachówką. Produkt otrzymał już niezbędne certyfikaty, które wydał m.in. TUV Rheinland.

Początkowo w fabryce Sunstyle powstawać będą dwa rodzaje fotowoltaicznych dachówek. W pierwszym przypadku dachówka w kolorze czarnym będzie mieć moc 115 Wp, a w drugim dachówka w jednym z 15 kolorów będzie posiadać moc 85 Wp. Rozmiary obu typów dachówek będą jednakowe i wyniosą 870 x 870 mm.

Sunstyle zapewnia, że inwestycja w dach wykonany z solarnych dachówek zwróci się w okresie od 10 do 14 lat.

Koncepcja solarnych dachówek nie jest bynajmniej nowa. Jej twórca, Andre Posnansky, rozwija ją od 2007 roku. Posnansky jest obecnie właścicielem firmy Sunstyle SA.

Pierwsza instalacja z wykorzystaniem fotowoltaicznych dachówek Sunstyle, wykonana w 2008 roku w Szwajcarii, otrzymała nagrodę tamtejszej branży fotowoltaicznej Swiss Solar Prize. 

W przyszłym roku solarne dachówki Sunstyle mają pojawić się na elewacji francuskiego pawilonu na światowej wystawie EXPO, która ma się odbyć w Dubaju.

Reklama

Gdzie szukać paneli fotowoltaicznych?

Poniżej przedstawiamy ranking serwisu Oferteo.pl dotyczący 18 343
firm instalujących panele fotowoltaiczne, najlepszych w 2020 roku w
poszczególnych miastach:

REKLAMA

Wsparcie technologii rozwijanej przez Sunstyle zapowiedziała podczas oficjalnego otwarcia fabryki w Chatellerault francuska minister transformacji ekologicznej Barbara Pompili.  

Francuski rząd chce zachęcić inwestorów działających na rodzimym rynku PV do wykorzystania technologii skomercjalizowanej przez Sunstyle poprzez zapewnienie dodatkowego bonusu do premii przyznawanej w kolejnych aukcjach dla fotowoltaiki, która obejmie projekty związane z fotowoltaiką zintegrowaną z budynkami.

Dodatkowo dedykowane, komercyjne finansowanie instalacji bazujących na technologii solarnych dachówek Sunstyle ma zapewnić francuski Banque des Territoires.

 

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.