Spadek cen energii z fotowoltaiki i wiatru we Francji

Spadek cen energii z fotowoltaiki i wiatru we Francji
EDF

Francuski rząd rozstrzygnął kolejne aukcje przeznaczone dla inwestorów chcących zabezpieczyć gwarantowane ceny sprzedaży energii z elektrowni fotowoltaicznych i wiatrowych. W obu przypadkach taryfy okazały się niższe od taryf zabezpieczonych w wyniku wcześniejszej aukcji.

Jak podaje PV Magazine, w ostatniej aukcji dla projektów wiatrowych i fotowoltaicznych, którą przeprowadził Paryż, inwestorzy z sektora PV zabezpieczyli wsparcie dla instalacji o mocy 340 MW z ogólnego wolumenu 600 MW.

W tym przyznano wsparcie dla 45 naziemnych elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 331 MW. Średnia, zagwarantowana przez inwestorów cena wyniosła 57,4 EUR/MWh i była o 7,4 proc. niższa od średnich cen dla tego rodzaju projektów z poprzedniej aukcji.

REKLAMA

Ponadto oferty skutecznie złożyli inwestorzy planujący uruchomienie 31 instalacji fotowoltaicznych o mocy 9 MW, które mają wytwarzać energię z przeznaczeniem na autokonsumpcję. W tym przypadku wsparcie zostanie zapewnione w postaci premii, której średnia wysokość wyniesie 13,8 EUR/MWh i która będzie niższa o 14 proc. od średniej premii przyznanej dla tego rodzaju projektów w poprzedniej aukcji.

Grono beneficjentów aukcji uzupełnili inwestorzy z sektora wiatrowego, którzy zapewnili wsparcie dla 23 projektów o łącznej mocy 258 MW. W tym przypadku średnia wysokość taryfy gwarantowanej wynosi 59,7 EUR/MWh i jest to poziom niższy o 4 proc. w porównaniu do średniej z poprzedniej aukcji.

Francuskie ministerstwo transformacji ekologicznej szacuje, że wszystkie instalacje OZE objęte wsparciem w ostatniej aukcji będą wytwarzać w sumie około 1 TWh energii elektrycznej rocznie. Taki wolumen odpowiada rocznemu zużyciu energii przez około 190 tys. francuskich gospodarstw domowych.

Kolejna mieszana aukcja dla farm wiatrowych i naziemnych elektrowni PV ma się odbyć we Francji jeszcze w tym miesiącu.

REKLAMA

Według operatora francuskiego systemu przesyłowego RTE, na koniec pierwszej połowy 2020 roku potencjał odnawialnych źródeł energii we Francji sięgał 54,69 GW, z czego 2,43 GW przybyło w ciągu ostatniego roku.

Wyłącznie w drugim kwartale 2020 r. we Francji powstały elektrownie wiatrowe o mocy 159 MW, a moc przyłączonych w tym czasie instalacji PV wyniosła 172 MW.

W efekcie na koniec czerwca łączna moc farm wiatrowych we Francji wzrosła do 16,93 GW w stosunku do rządowego celu dla lądowej energetyki wiatrowej wynoszącego 24,1 GW, który ma zostać osiągnięty na koniec 2023 roku.

Natomiast całkowita moc fotowoltaiki sięgnęła na koniec pierwszej połowy tego roku 9,91 GW wobec rządowego celu wynoszącego 20,1 GW do końca 2023 r.

Udział OZE we francuskim miksie wytwarzania energii elektrycznej w drugim kwartale 2020 roku wzrósł do 33,2 proc. w porównaniu do 30,7 proc. w analogicznym kwartale ubiegłego roku.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.