Kolejny producent wprowadza moduł fotowoltaiczny o mocy +600 W

Kolejny producent wprowadza moduł fotowoltaiczny o mocy +600 W
Canadian Solar

Canadian Solar dołącza do producentów, którzy zapowiedzieli wprowadzenie na rynek modułów fotowoltaicznych o mocy przekraczającej 600 W. Na razie najbardziej zaawansowany we wprowadzeniu do sprzedaży modułów o tak dużej mocy jest inny chiński producent Trina Solar.

Zgodnie z zapowiedziami Canadian Solar na rynek zostanie wprowadzony moduł fotowoltaiczny o nominalnej mocy sięgającej 665 W o sprawności sięgającej 21,4 proc. – zbliżonej do sprawności najnowszych modułów wprowadzanych przez innych czołowych producentów.

W module Canadian Solar serii 7 o mocy do 665 W zastosowane zostaną 132 monokrystaliczne ogniwa PERC o długości boku 210 mm (dostępne będą też moduły serii 7 złożone ze 120 ogniw o mniejszej mocy sięgającej 600 W).

REKLAMA

Rozmiar modułu złożonego ze 132 ogniw wyniesie 2384 x 1303 x 35 mm, a jego waga w wersji jednostronnej sięga 35,7 kg, a w wersji dwustronnej 39,4 kg.

Ogłoszenie wprowadzenia na rynek modułów o mocy 665 W następuje zaledwie klika miesięcy po tym, jak Canadian Solar ogłaszał wprowadzenie modułów o mocy ponad 500 W.

Canadian Solar podkreśla, że zaoferowanie modułów o mocy sięgającej 665 W przełoży się na dalszą redukcję kosztów budowy elektrowni fotowoltaicznych dzięki możliwości zredukowania ilości komponentów instalacji po stronie tzw. Balance of System.

Według producenta w przypadku zastosowania modułów serii 7 w wersji dwustronnej na farmach fotowoltaicznych możliwe będzie zredukowanie kosztów instalacji w porównaniu do modułów klasy 445 W – po stronie Balance of System o 5,7 proc., a koszt produkcji energii w ujęciu Levelized Cost of Electricity (LCOE) ma być niższy nawet o 8,9 proc.

Reklama

Gdzie szukać paneli fotowoltaicznych?

Poniżej przedstawiamy ranking serwisu Oferteo.pl dotyczący 18 343
firm instalujących panele fotowoltaiczne, najlepszych w 2020 roku w
poszczególnych miastach:

REKLAMA

Chiński producent podkreśla też zastosowanie w nowych modułach – oznaczonych w wersji jednostronnej jako HiKu7 lub dwustronnej BiHiKu7 – nowych, autorskich technologii określanych jako hetero-type ribbon (HTR) oraz paving technology (PA), a także technologii Advanced Regeneration, która ma umożliwić redukcję degradacji efektywności modułów (LeTID).

Canadian Solar zapewnia, że zastosowanie wersji dwustronnej umożliwi zwiększenie uzysków energii w całym okresie funkcjonowania instalacji, w porównaniu do modułów jednostronnych, nawet o 1/4.

Obecnie producentem, który najszybciej wprowadza na rynek moduły fotowoltaiczne klasy +600 W, jest chińska Trina Solar, która niedawno ogłosiła pozyskanie dla takich modułów jako pierwszych na rynku certyfikatów IEC.

Certyfikaty IEC 62915 oraz IEC 61730 przyznała firma TÜV Rheinland, która sprawdzała m.in. odporność modułu na zmiany temperatur (test TC200) czy powstawanie tzw. hot-spotów, a także badała moduły pod kątem bezpieczeństwa, w tym w zakresie ochrony przed porażeniem elektrycznym oraz ochrony przeciwpożarowej

W polskiej nomenklaturze norma IEC 61215 (Crystalline silicon terrestrial photovoltaic (PV) modules – Design qualification and type approval) jest określana jako PN-EN 61215 (Moduły fotowoltaiczne (PV) wykonane z krystalicznych ogniw krzemowych przeznaczone do zastosowań naziemnych – Kwalifikacja konstrukcji i aprobata typu). Z kolei norma IEC 61730-1 (PV module safety qualification) jest określana jako PN-EN 61730-1 (Ocena bezpieczeństwa modułu fotowoltaicznego (PV).

W komunikacie na temat uzyskania certyfikatów IEC Trina Solar nie podała jednocześnie, kiedy moduły klasy +600 W zostaną skierowane do seryjnej produkcji. Obecnie chiński producent rozpoczyna produkcję modułów +550 W w zakładzie w chińskim Yancheng, w prowincji Jiangsu.

W modułach Trina Solar o mocy 535-555 W zastosowano 110 monokrystalicznych ogniw PERC bazujących na płytkach o długości boku 210 mm. Sprawność tych modułów ma osiągać 21,2 proc.

Tymczasem podczas ostatnich targów SNEC 2020, które odbyły się w sierpniu w Szanghaju, kilku producentów, takich jak Suntech, JinkoSolar, Risen Solar czy Jolywood, zapowiedziało wprowadzenie do sprzedaży modułów również o mocy około 600 W.

Natomiast Tongwei ogłosił, że będzie produkować moduły o jednostkowej mocy nawet 760-780 W składające się z ogniw wykonanych z płytek o długości boku 210 mm, których sprawność ma sięgać 21,9 proc.

Natomiast chińska firma JA Solar ogłosiła, że wprowadzi na rynek moduł o mocy wynoszącej nawet 800 W, złożony z ogniw o długości boku 210 mm, posiadających 11 tzw. busbarów. Sprawność na poziomie modułu ma wynosić w tym przypadku 20,5 proc.

redakcja@gramwzielone.pl 


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.