Powstanie największa europejska elektrownia PV na modułach dwustronnych

Powstanie największa europejska elektrownia PV na modułach dwustronnych
Jinko Solar

Z początkiem listopada w Grecji ma ruszyć budowa ogromnej elektrowni fotowoltaicznej. Jest to największy projekt w Europie, w którym zostaną wykorzystane moduły dwustronne.

Największy na świecie producent paneli fotowoltaicznych Jinko Solar ma dostarczyć swoje dwustronne moduły serii Swan dla projektu o nazwie Kozani, który zostanie zrealizowany w Grecji i którego moc sięgnie 204 MW.

Budowa wielkiej farmy fotowoltaicznej, oddalonej o około 15 km od miasta Kozani, ma ruszyć na terenie około 400 hektarów już w kolejnym miesiącu i będzie za nią odpowiadać spółka Juwi Hellas należąca do niemieckiej grupy Juwi, która jednocześnie odpowiada za przygotowanie tego projektu. Po sfinalizowaniu przejmie go firma ELPE Renewables należąca do greckiej grupy paliwowej ELPE.

REKLAMA

Dla tej inwestycji Juwi zapewnił gwarancje sprzedaży energii w aukcji przeprowadzonej w Grecji w kwietniu ubiegłego roku. Gwarantowana cena za energię wynosi 57,3 EUR/MWh i jest to największa stawka zagwarantowana w tamtej aukcji.

Całkowita produkcja energii ma wynieść skali roku ponad 300 GWh.

Ten projekt zagospodarował 47 proc. udostępnionych mocy w aukcji, w której obok projektów fotowoltaicznych inwestorzy mogli zgłaszać również projekty wiatrowe. Co ciekawe aukcja została przeprowadzona w trybie online i trwała zaledwie 30 minut.  

Będzie to największa w Europie farma fotowoltaiczna zbudowana na dwustronnych modułach fotowoltaicznych. Jest to również największy projekt PV realizowany w południowo-wschodniej Europie.

REKLAMA


Juwi jest aktywny na greckim rynku fotowoltaicznym już od wielu lat i dotąd podłączył do sieci zrealizowanych tam około 50 elektrowni PV o łącznej mocy ponad 100 MW.

– Po załamaniu się greckiego rynku w 2013 roku nadal wierzyliśmy w potencjał odnawialnych źródeł energii w Grecji i utrzymywaliśmy tam zespół. Teraz to się opłaciło – komentował po wygranej aukcji dla projektu Kozani Dirk Retzlaff, dyrektor niemieckiego dewelopera na region EMEA.

W ostatniej aukcji dla fotowoltaiki, którą greckie władze przeprowadziły w połowie tego roku, wśród zwycięzców był inny deweloper wywodzący sie z Niemiec. Firma ABO Wind dla swoich projektów zgłosiła jeszcze niższe ceny niż Juwi. Wyniosły one nawet tylko 45,8 EUR/MWh i były to najniższe ceny zgłoszone w tej aukcji.

W tej samej aukcji grecki koncern energetyczny PPC zapewnił sobie taryfę na poziomie 49,1 EUR/MWh dla ogromnego projektu o mocy 200 MW, który zostanie zrealizowany w górniczym regionie Ptolemaida w pobliżu granicy z Macedonią.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.