Największa umowa on-site PPA na polskim rynku PV

Największa umowa on-site PPA na polskim rynku PV
Green Genius

Należący do litewskiej grupy Modus deweloper odnawialnych źródeł energii Green Genius zbuduje na terenie zakładu Ferrero Polska dużą elektrownię fotowoltaiczną. Produkowana przez nią energia zasili infrastrukturę zakładu dzięki zawartej na 15 lat umowie PPA.

Chociaż o możliwościach, jakie w kontekście rozwoju fotowoltaiki, dają wieloletnie umowy na zieloną energię zasilającą firmy (Corporate Power Purchase Agreements, CPPA) mówi się w krajowej branży PV już od kilku lat, na razie brakowało przykładów tego rodzaju umów, które udałoby się sfinalizować.

Tego rodzaju umowy stwarzają alternatywę dla inwestorów na rynku fotowoltaicznym, którzy na razie bazują głównie na publicznych gwarancjach sprzedaży energii zapewnianych w kolejnych aukcjach. W ten sposób w naszym kraju można otrzymać 15-letnie gwarancje sprzedaży energii po zaoferowanej w aukcji cenie, a takie gwarancje zachęcają banki do sfinansowania projektów PV.

REKLAMA

Alternatywą dla systemu aukcyjnego, jako mechanizmu zapewniającego sfinansowanie i wybudowanie elektrowni fotowoltaicznych, są prywatne umowy na sprzedaż energii. Teraz pojawiają sie informacje o zawarciu jednej z pierwszych tego rodzaju umów – prawdopodobnie największej w dotychczasowej historii polskiego rynku PV.

Bazująca na umowie PPA elektrownia fotowoltaiczna o mocy 2,2 MW powstanie na terenie zakładu Ferrero Polska, a wybuduje ją jeden z największych deweloperów farm PV na polskim rynku – należąca do litewskiej grupy Modus firma Green Genius.

Green Genius podkeśla, że zastosowany zostanie model tzw. on-site PPA, czyli źródło energii zostanie uruchomione w bezpośrednim sąsiedztwie odbiorcy. To zmniejszy koszty inwestycji i energii.

Green Genius uruchomił usługę PPA już 4 lata temu. W jej zakresie elektrownie słoneczne są instalowane u klientów bez kosztów po ich stronie i płacą oni tylko za zużytą energię – zgodnie z góry ustalonymi na wiele lat warunkami.

Firma podaje, że w Polsce zastosowała już podobny model wytwarzania energii we współpracy z firmą telekomunikacyjną Orange, producentem elektroniki TCL i producentem soków Marwit.


REKLAMA

Firmy coraz większą wagę przywiązują do kwestii odpowiedzialności i zrównoważonego rozwoju, a w efekcie szukają bardziej przyjaznych środowisku rozwiązań, które mogą zastosować w swojej działalności. Obserwujemy rosnące zainteresowanie usługą, którą oferujemy dla segmentu biznesowego i koncentrujemy się na jej rozwoju – komentuje Ruslan Sklepovičius, dyrektor Green Genius i członek zarządu Modus Group.

Green Genius działa ponadto w Polsce jako deweloper naziemnych farm fotowoltaicznych, dla których skutecznie pozyskuje publiczne gwarancje sprzedaży energii w kolejnych aukcjach prowadzonych przez Urząd Regulacji Energetyki.

Kilka miesięcy temu Green Genius sprzedał portfel farm fotowoltaicznych o mocy 40,4 MW, posiadających gwarancje sprzedaży energii w systemie aukcyjnym, funduszowi infrastrukturalnemu Aberdeen Standard Investments – jednej z największych na świecie firm zarządzających aktywami.

Była to druga transakcja pomiędzy Aberdeen Standard Investments i Green Genius. W wyniku pierwszej, sfinalizowanej w ubiegłym roku, Green Genius sprzedał szkockiemu funduszowi portfel farm PV o mocy 45,4 MW.

Po ukończeniu kompletowanego obecnie trzeciego portfela farm fotowoltaicznych w Polsce moc elektrowni PV zrealizowanych przez Green Genius osiągnie prawie 130 MW.

Ostatnio wywodzący się z Litwy inwestor sygnalizował też zainteresowanie działalnością na polskim rynku biogazowni rolniczych.

Polska branża biogazu jest bardzo atrakcyjna, gdyż nie ma wielu graczy w tym sektorze, a potencjał wzrostu jest duży. Polska posiada dobrze rozwinięty obszar rolniczy oraz przemysł spożywczy, który w swojej działalności wytwarza dużo odpadów organicznych. Obecnie w kraju jest około 100 biogazowni, a ich łączna moc wynosi tylko około 110 MW. Tak więc potencjał jest naprawdę ogromny – komentował Ruslan Sklepovičius.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.