Unijne dotacje na energię odnawialną trafią do gmin na Śląsku

Unijne dotacje na energię odnawialną trafią do gmin na Śląsku
Wagner Solar

Dzięki unijnemu dofinansowaniu w wysokości niemal 45 mln zł gminy z województwa śląskiego zrealizują inwestycje w odnawialne źródła energii o łącznej wartości prawie 70 mln zł.

Unijne dotacje na produkcję energii odnawialnej z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego trafią do gmin: Tarnowskie Góry, Gaszowice, Jejkowice, Lyski, Krupski Młyn, Kuźnia Raciborska, Nędza, Lelów, Psary, Sośnicowice oraz Tworóg.

W budynkach jednorodzinnych na terenie tych gmin zostanie zrealizowanych w sumie 3615 instalacji OZE, w tym 1990 instalacji fotowoltaicznych, 664 instalacji kolektorów słonecznych, 632 pomp ciepła i 329 kotłów na biomasę.

REKLAMA

Przy tym część mieszkańców będzie instalować jednocześnie więcej niż jeden rodzaj OZE – np. instalację fotowoltaiczną i pompę ciepła.

REKLAMA

– Realizacja projektu wpisuje się w lokalne strategie rozwoju gmin i bezpośrednio wynika z Planów Gospodarki Niskoemisyjnej dla każdej z gmin biorącej udział w partnerstwie. Projekt ma również wymiar edukacyjny dla wszystkich mieszkańców. Kluczem są tu akcje proekologiczne i informowanie społeczeństwa o konieczności dbałości o środowisko naturalne, w szczególności o powietrze. Na tym projekcie skorzysta więc cały region – komentuje Arkadiusz Czech, burmistrz Tarnowskich Gór, które są liderem tej inwestycji. 

Łączna wysokość dotacji wynosi 44,48 mln zł, a wartość wszystkich inwestycji ma sięgnąć 69,62 mln zł.

Zakończenie montażu wszystkich instalacji zostało zaplanowane na czerwiec 2022 roku. 

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.