Bezpieczeństwo przeciwpożarowe instalacji PV – wytyczne SBF Polska PV

Bezpieczeństwo przeciwpożarowe instalacji PV – wytyczne SBF Polska PV
Solar World

Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej Polska PV przygotowało poradnik „Bezpieczeństwo przeciwpożarowe instalacji PV wytyczne w zakresie projektowania i wykonania”. Jego opracowanie ma być odpowiedzią na zmiany, które nastąpiły w Prawie budowlanym w zakresie przepisów przeciwpożarowych w obszarze instalacji fotowoltaicznych.

Konsekwencją nowych przepisów w Prawie budowlanym, które weszły w życie w ubiegłym miesiącu, jest konieczność uzgodnienia z rzeczoznawcą ds. zabezpieczeń ppoż. i zgłoszenie do organów Państwowej Straży Pożarnej każdej instalacji fotowoltaicznej o mocy powyżej 6,5 kWp.

Poradnik przygotowany przez Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej Polska PV zawiera rekomendacje w zakresie wykonania projektu mikroinstalacji fotowoltaicznych w kontekście bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Stanowi zestawienie elementów wiedzy technicznej w zakresie bezpieczeństwa ppoż. instalacji fotowoltaicznych. Jest skierowany do projektantów oraz rzeczoznawców ds. zabezpieczeń ppoż.

REKLAMA

Część elementów zawartych w poradniku wynika z korespondencji przeprowadzonej z Państwową Strażą Pożarną, według której instalacje PV należy uzgadniać zgodnie z zasadami wiedzy technicznej bazującej na normach i rozporządzeniach.

W poradniku przygotowanym przez Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej Polska PV zakres projektu został podzielony na trzy główne elementy. Pierwszym z nich jest charakterystyka zagrożenia pożarowego.

Reklama

Gdzie szukać paneli fotowoltaicznych?

Poniżej przedstawiamy ranking serwisu Oferteo.pl dotyczący 18 343
firm instalujących panele fotowoltaiczne, najlepszych w 2020 roku w
poszczególnych miastach:

SBF Polska PV informuje, że rozróżnienie, z jakiego typu budynkiem mamy do czynienia, jest ważne w kontekście tego, jakiego typu rozwiązania należ zastosować. Nieco bardziej liberalne podejście co do zastosowanych rozwiązań możemy mieć w przypadku budynków wykonanych z materiałów niepalnych.

Drugim, kluczowym elementem projektu są rozwiązania techniczne w celu ograniczenia ryzyka wystąpienia pożaru. Rozwiązania wskazane w tym elemencie zostały podzielone na pasywne i aktywne. Zastosowanie konkretnego rozwiązania powinno być determinowane tym, z jakim budynkiem mamy do czynienia i jakie komponenty chcemy zastosować.

Trzecim elementem są zastosowane rozwiązania techniczne w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się pożaru i ułatwienia prowadzenia akcji gaśniczej.

SBF Polska PV zaznacza, że poradnika „Bezpieczeństwo przeciwpożarowe instalacji PV – wytyczne w zakresie projektowania i wykonania” nie należy traktować jako normę. Ma to być rekomendacja stowarzyszenia dla projektantów instalacji fotowoltaicznych oraz rzeczoznawców ppoż.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.