Pol-Plan i SolarSpot stawiają hale namiotowe z fotowoltaiką

Pol-Plan i SolarSpot stawiają hale namiotowe z fotowoltaiką
Pol-Plan

Producent hal namiotowych Pol-Plan we współpracy z działającą na rynku fotowoltaicznym spółką SolarSpot zrealizował pierwszą halę namiotową z instalacją fotowoltaiczną. Jak zapewnia Pol-Plan jest to unikalne, pierwsze tego rodzaju rozwiązanie na rynku, w którym zastosowano instaslację PV o takiej mocy.

Konstrukcja hali namiotowej o wymiarach 10 x 20 x 4,2 m jest oparta na profilach aluminiowych i została dostosowana zarówno do lokalnych obciążeń śnieżnych i wiatrowych – tak jak tradycyjnie budowane obiekty – z uwzględnieniem obciążenia panelami fotowoltaicznymi.

Umieszczona na hali instalacja fotowoltaiczna o mocy 14,52 kWp składa się z 36 paneli chińskiego producenta Risen, których jednostkowa moc sięga 410 W. Falownik został zamontowany wewnątrz specjalnego pomieszczenia technicznego w środku hali. Instalacja pracuje w trybie on-grid.

REKLAMA

Panele fotowoltaiczne zostały zainstalowane na specjalnej konstrukcji nad dachem wykonanym z tkaniny PCV.

Jak informuje w korespondencji z portalem Gramwzielone.pl Michał Stanicki z firmy Pol-Plan, największym wyzwaniem w kontekście umieszczenia instalacji fotowoltaicznej było zapewnienie sztywności konstrukcji, ponieważ każda sekcja może w tego typu konstrukcji pracować niezależnie.  

REKLAMA

Izolowana hala z poszyciem ścian z płyty warstwowej została zrealizowana w kilka dni dla austriackiego klienta i będzie pełnić funkcję warsztatu samochodowego z zapleczem biurowym. Instalacja fotowoltaiczna zapewni zasilanie urządzeń warsztatowych, ogrzewania i oświetlenia hali. 

Na rynku hal namiotowych czołowi producenci oferują wieloletnie hale namiotowe o rozpiętości do 60 m i powierzchni kilku tysięcy metrów kwadratowych, które mogą funkcjonować jako hale magazynowe i przemysłowe, nie ustępując walorami użytkowymi tradycyjnie budowanym obiektom. Pol-Plan zapewnia, że koszt i czas realizacji takiej inwestycji jest atrakcyjny.

W 2019 roku Pol-Plan zrealizował ponad 1500 hal namiotowych, co plasuje firmę w europejskiej czołówce.

Spółka zapewnia, że montaż instalacji fotowoltaicznych na dachach hal jest odpowiedzią na potrzeby klientów i stanowi dodatkowy atut zwiększający atrakcyjność produktów polskiej firmy, konkurującej na europejskich rynkach głównie z producentami z Niemiec. 

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.