KGHM szykuje kolejne projekty PV

KGHM szykuje kolejne projekty PV
KGHM

KGHM jest już w trakcie budowy swojej pierwszej dużej farmy fotowoltaicznej. Teraz miedziowy potentat zaprezentował założenia nowej strategii, informując o realizacji projektów fotowoltaicznych w kolejnych lokalizacjach.

Obecnie spółka KGHM Zanam jest w trakcie budowy pierwszej dużej farmy fotowoltaicznej w grupie KGHM. W ramach inwestycji realizowanej na terenach Huty Miedzi Legnica powstaje farma PV o mocy 3,146 MWp, na którą złoży się 9534 paneli fotowoltaicznych. Roczny poziom produkowanej energii jest szacowany na około 3 GWh. Inwestycja ma być gotowa jeszcze w tym roku.

Z informacji przekazanych wcześniej przez KGHM wynika, że w planach grupy jest jeszcze budowa m.in. trzech elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 13 MW, które mają powstać na terenach Huty Miedzi Głogów i Zakładu Hydrotechnicznego w miejscowości Obora koło Lubina.

REKLAMA

Wcześniej KGHM informował ponadto, że szykuje też inne projekty PV, w tym dużo większe, o mocach odpowiednio 66 MW i 30 MW. W pierwszym przypadku tak ogromna elektrownia fotowoltaiczna może powstać w Wierzbnej, a w drugim przypadku chodzi o wykorzystanie terenów dawnej kopalni Konrad w Iwinach pod Bolesławcem.

Teraz KGHM przedstawił kolejne plany jeśli chodzi o budowę elektrowni fotowoltaicznych, które zawarto w tzw. Koncepcji Programowo-Przestrzennej.

Fundamentem energetycznej strategii KGHM ma być pozyskanie czystej energii z elektrowni wiatrowych, zwiększenie produkcji z własnych źródeł gazowych oraz rozwój elektrowni fotowoltaicznych na własnych terenach.

W komunikacie na temat nowej strategii spółka informuje, że obecnie prowadzi prace nad projektami elektrowni fotowoltaicznych Elektrownia fotowoltaiczna (EPV) Piaskownia Obora oraz Zespół EPV HMG I-III

REKLAMA

EPV Piaskownia Obora to pierwszy z 3 rozważanych projektów na terenie kopalni „Piaskownia Obora” stanowiący jednocześnie zmianę kierunku rekultywacji tego terenu. Przyjęta koncepcja zakłada zainstalowanie paneli o mocy 8 MW na obszarze ok. 16 ha.

Jak zakłada spółka, umożliwi to wyprodukowanie około 8,5 GWh energii elektrycznej rocznie na potrzeby zlokalizowanych w pobliżu oddziałów KGHM: Zakłady Górnicze Lubin, Zakłady Wzbogacania Rud i Zakład Hydrotechniczny.

Z kolei zespół EPV HMG I-III to trzy odrębne lokalizacje na terenie Oddziału Huta Miedzi Głogów. Zgodnie z przyjętą koncepcją, na obszarze ok. 12 ha zostaną zainstalowane panele fotowoltaiczne o łącznej mocy 6,5 MW. Uruchomienie tych instalacji ma umożliwiać wyprodukowanie 6,9 GWh energii elektrycznej rocznie na potrzeby Oddziału Huta Miedzi Głogów. 

Zgodnie ze strategią KGHM, do 2030 roku połowę zapotrzebowania na energię koncern miedziowy pokryje z własnych źródeł, w tym z OZE.

Miedziowy potentat konsumuje co roku około 2,8 TWh energii elektrycznej, w tym na razie 1/4 pochodzi z jego własnych źródeł.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.