Duże przejęcie na europejskim rynku PV

Duże przejęcie na europejskim rynku PV
Solarcentury

Norweski koncern energetyczny Statkraft przejął brytyjską firmę Solarcentury będącą jednym z największych inwestorów na europejskim rynku fotowoltaicznym.

Statkraft to największy w Europie producent energii odnawialnej, którą wytwarza głównie w swoich norweskich elektrowniach wodnych. Od dłuższego czasu Norwegowie sygnalizują jednak zamiar dywersyfikacji swojego portfela wytwórczego, realizując kolejne przejęcia i projekty w obszarze energetyki wiatrowej i słonecznej.

Teraz Statkraft poinformował o przejęciu jednego z największych i najstarszych europejskich deweloperów elektrowni fotowoltaicznych – działającej na rynku PV od 1998 roku brytyjskiej firmy Solarcentury. Obecnie brytyjski deweloper zatrudnia około 180 osób w oddziałach zlokalizowanych w 12 krajach.

REKLAMA

Brytyjczycy do tej pory zbudowali elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy niemal 1,3 GWp, a w swoim portfelu posiadają projekty na 6 GWp realizowane m.in. w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Francji, Kenii, Chile czy Meksyku. Wartość tych inwestycji szacowana jest na 3,5 mld dolarów.

Statraft przejmie 100 proc. udziałów w Solarcentury za cenę 117,7 mln funtów (600 mln złotych) od dotychczasowych właścicieli brytyjskiej firmy, wśród których są fundusze Scottish Equity Partners, VantagePoint Capital Partners, Zouk Capital oraz Grupo Ecos.


REKLAMA

Kilka dni temu Solarcentury ogłosił uruchomienie największej elektrowni fotowoltaicznej w Holandii. Na projekt Vlagtwedde składa się ulokowanych na terenie 100 hektarów 350 tys. paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy 110 MW, które w słoneczny dzień będą mogły wyprodukować nawet 700 MWh czystej energii. W skali roku farma PV ma wytwarzać około 104 GWh energii elektrycznej, co odpowiada konsumpcji generowanej przez około 30 tys. holenderskich gospodarstw domowych.

Ponadto w ubiegłym miesiącu Brytyjczycy weszli na nowy rynek, przejmując portfel projektów o mocy 284 MW realizowanych w Grecji, które mają osiągnąć status gotowych do budowy w roku 2022.

Przejęcie Solarcentury i sfinalizowanie rozwijanego dotąd przez Brytyjczyków portfela projektów bardzo przybliży Statkraft do celu uruchomienia do 2025 r. elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych o łącznej mocy przynajmniej 8 GW.

Zanim jednak przejęcie brytyjskiego dewelopera przez Statkraft stanie się faktem, konieczne jest uzyskanie pozytywnych decyzji ze strony regulatorów. Ma to nastąpić jeszcze w tym roku.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.