Niemcy po raz kolejny obniżyli ceny energii z fotowoltaiki

Niemcy po raz kolejny obniżyli ceny energii z fotowoltaiki
SMA

Za naszą zachodnią granicą po raz kolejny w tym roku zostały zredukowane stawki za energię z nowych instalacji fotowoltaicznych. Kolejne obniżki wynikają z niemieckiej ustawy o OZE, która uzależnia wysokość taryf od tempa wzrostu mocy fotowoltaiki w Niemczech. Im jest ono większe, tym bardziej obniżane są stawki za energię dla nowych inwestycji.

Kolejne redukcje taryf za energię z instalacji fotowoltaicznych są efektem dużej dynamiki jeśli chodzi o wzrost instalowanego w Niemczech potencjału elektrowni fotowoltaicznych.

Federalna agencja Bundesnetzagentur podała właśnie, że w pierwszych dziewięciu miesiącach 2020 roku w Niemczech uruchomiono instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy 3509 MW, z czego 387,6 MW zainstalowano w ubiegłym miesiącu.

REKLAMA

Rekordowym miesiącem dla niemieckiej fotowoltaiki w tym roku był maj, kiedy moc elektrowni PV za Odrą zwiększyła się o 444,7 MW.

Na skutek takich przyrostów mocy w fotowoltaice w kolejnych miesiącach tego roku wprowadzane są redukcje cen, które inwestorzy mogą otrzymywać za energię wprowadzoną do sieci, przy czym redukcje obejmują tylko instalacje uruchamiane po wprowadzeniu zmian i nie dotyczą one instalacji uruchamianych wcześniej.

Mechanizmem taryfy gwarantowanej są obejmowane w Niemczech instalacje fotowoltaiczne o maksymalnej mocy 750 kW.

W październiku z ogólnego przyrostu nowych mocy w niemieckiej foowoltaice na poziomie 387,6 MW instalacje realizowane w tym segmencie stanowiły aż 341 MW.

Zgodnie z najnowszymi zmianami, taryfy gwarantowane dla tej grupy instalacji oddanych do użytku począwszy od tego miesiąca zostaną zredukowane o 1,8 proc.

W efekcie producentom energii z nowych instalacji fotowoltaicznych o mocy do 10 kW będzie przysługiwać na okres 20 lat stawka wynosząca 8,48 eurocenta/kWh (0,39 zł/kWh), w grupie instalacji o mocy 10-40 kW taryfa wyniesie 8,24 eurocenta/kWh, a dla właścicieli nowych dachowych instalacji o mocy do 100 kW będzie przysługiwać stawka rzędu 6,46 eurocenta/kWh. Dla pozostałych instalacji do 100 kW taryfa wyniesie 5,83 eurocenta/kWh (0,26 zł/kWh).

Instalacje o mocy od 100 kW do 750 kW są rozliczane w ramach tzw. marketingu bezpośredniego i w ich przypadku gwarantowany poziom przychodów ze sprzedaży energii wyniesie 5,87 eurocenta/kWh, czyli około 0,27 zł/kWh.


Dla większych elektrowni fotowoltaicznych niemieckie prawo dla OZE przewiduje wsparcie w systemie aukcyjnym. W tym mechanizmie inwestorzy również otrzymują 20-letnie gwarancje sprzedaży energii po ustalonej cenie, jednak o wsparcie muszą konkurować w aukcjach, oferując możliwie najniższą stawkę za energię. Ten system jest przeznaczony wyłącznie dla naziemnych instalacji PV o mocy od 750 kW do 10 MW.

W tej grupie średnie stawki za energię oferowane przez inwestorów w ostatnich aukcjach dla fotowoltaiki w Niemczech wynoszą około 5 eurocentów/kWh i są wyraźnie niższe od cen oferowanych w aukcjach dla energetyki wiatrowej, gdzie ceny winduje brak wystarczającej konkurencji wśród inwestorów. 

REKLAMA

W przeprowadzonej w ubiegłym miesiącu aukcji dla inwestorów planujących budowę naziemnych farm fotowoltaicznych o mocy od 750 kW do 10 MW zgłoszono 87 ofert na 393,3 MW, co było niemal 4-krotnie wyższym poziomem od przewidzianego do objęcia gwarancjami sprzedaży energii.

Finalnie wsparciem objęto 30 ofert na 103,14 MW, z czego 7 ofert z Bawarii zostanie zrealizowanych na gruntach rolnych – takiej możliwości nie ma w innych niemieckich landach, gdzie stawianie farm PV na tego rodzaju terenach jest wykluczone.

Zgłoszone ceny w zwycięskich ofertach wyniosły od 4,98 eurocenta/kWh do 5,36 eurocenta/kWh, a średnia cena to 5,23 eurocenta/kWh.

Reklama

Gdzie szukać paneli fotowoltaicznych?

Poniżej przedstawiamy ranking serwisu Oferteo.pl dotyczący 18 343
firm instalujących panele fotowoltaiczne, najlepszych w 2020 roku w
poszczególnych miastach:

Tymczasem w rozstrzygniętej równolegle aukcji dla inwestorów wiatrowych zabezpieczone przez nich ceny wyniosły od 5,6 eurocenta/kWh do 6,17 eurocenta/kWh, czyli blisko maksymalnej, możliwej do zaoferowania ceny na poziomie 6,2 eurocenta/kWh. 

Inwestorom, którzy planują budowę większych elektrowni fotowoltaicznych o mocy przekraczającej 10 MW, pozostają warunki, które uda im się wynegocjować na rynku. Niemiecka ustawa o OZE nie uwzględnia w tym przypadku gwarantowanych cen za energię. 

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.