Polska firma z sektora PV wchodzi na rynek węgierski

Polska firma z sektora PV wchodzi na rynek węgierski
Michał Sochacki, Sunday Energy SA

Dostawca rozwiązań z rynku fotowoltaiki Sunday Energy S.A. wchodzi na rynek PV na Węgrzech. Ekspansja spółki na rynkach zagranicznych ma opierać się na współpracy z partnerami z rynków lokalnych oferującymi urządzenia PV pod marką Sunday Energy. Firma szykuje się ponadto do wejścia na giełdę NewConnect.

Działalność firmy mającej siedzibę w Siedlcach bazuje na imporcie i sprzedaży komponentów instalacji fotowoltaicznych.

Spółka rozwija także projekty deweloperskie farm fotowoltaicznych. Aktualnie prowadzi prace nad projektami o mocy 10 MW, a w przygotowaniu mają być inwestycje rzędu 100 MW.

REKLAMA

W drugim rozwijanym segmencie celem Sunday Energy jest budowa uzupełniających usług. Pierwszą z nich stanowią rozwiązania ukierunkowane na poprawę komunikacji oraz rozwój narzędzi do zarządzania ofertami i usługami w relacji między firmami instalatorskimi a klientami detalicznymi. Druga grupa usług bazuje na oferowaniu wsparcia dla instytucji finansujących rynek OZE – m.in. firm leasingowych – w zakresie demontażu, testowania, serwisu, magazynowania i dalszej sprzedaży paneli i urządzeń PV.

Teraz Sunday Energy rozpoczyna zagraniczną ekspansję, swoją uwagę kierując w pierwszej kolejności na rynek węgierski.

Wybór Węgier ma wynikać z relacji handlowych spółki oraz dynamicznego rozwoju segmentu OZE w tym kraju. Firma podkreśla, że Węgry zakładają do 2030 roku osiągnięcie 90-proc. poziomu neutralności klimatycznej, przy czym główną składową węgierskiego miksu energetycznego ma być fotowoltaika oraz energetyka jądrowa.

– Stabilny i systematyczny wzrost skali biznesu Sunday Energy w Polsce i pozytywne przyjęcie przez rynek rozwijanej oferty sprzedaży komponentów PV skłoniły nas do poszukiwania nowych, zagranicznych kierunków zbytu. Podjęliśmy decyzję o wejściu na Węgry z uwagi na atrakcyjność rynku ukierunkowaną na rozwój odnawialnych źródeł energii, a jednocześnie wypracowane relacje z lokalnym dystrybutorem. Współpraca w oparciu o model partnerski pozwoli nam z jednej strony zaoferować najwyższej jakości urządzenia, z drugiej umożliwia wykorzystanie know how i wiedzy dot. specyfiki rynku węgierskich kooperantów, którzy już odbierają pierwsze zapytania o produkty z naszego asortymentu – mówi Michał Sochacki, prezes Sunday Energy S.A.

REKLAMA

Pierwszą sprzedaż chcemy zrealizować na przełomie 2020 i 2021 roku. Co ważne, panele i urządzenia PV będą oferowane pod marką Sunday Energy – dodaje prezes spółki. 

W drodze na NewCoonect

Sunday Energy S.A. chce w przyszłym roku rozpocząć notowania na giełdzie NewConnect, wcześniej planując przeprowadzenie, do końca 2020 roku, emisji akcji na platformie Crowdconnect.pl.

Spółka chce pozyskać od inwestorów do 4 mln zł, przeznaczając te środki na rozwój sprzedaży paneli i inwerterów oraz nowych usług dla branży PV, takich jak zarządzanie komponentami instalacji na rynku wtórnym i budowa narzędzi poprawiających współpracę między instalatorami i klientami detalicznymi.

– Krajowy rynek pozostaje dla Sunday Energy podstawowym kierunkiem o nieograniczonych możliwościach rozwoju skali biznesu. Dotychczasowe dane wskazujące na dynamiczne wzrosty mocy zainstalowanej w fotowoltaice, jak również polityka gospodarcza zakładająca udział energii PV w 2030 roku na poziomie kilkukrotnie wyższym wobec 2,7 GW obecnie, pozwalają nam z optymizmem patrzeć w przyszłość – zapewnia Michał Sochacki.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.