PGNiG inwestuje w fotowoltaikę. Zaczęło od 50 kWp

PGNiG inwestuje w fotowoltaikę. Zaczęło od 50 kWp
PGNiG

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictw zrealizowało pierwszą instalację fotowoltaiczną, która zasili centralę firmy. Docelowo infrastrukturę PGNiG mają zasilać instalacje PV o mocy szacowanej na 20 MW. 

Na dachu jednego z budynków centrali Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa w Warszawie została zamontowana pierwsza instalacja fotowoltaiczna.

Instalacja o mocy blisko 50 kWp składa się z 124 paneli PV. Zasili jeden z budynków biurowych na terenie kompleksu PGNiG przy ul. Kasprzaka.

REKLAMA

Instalacja ma produkować rocznie około 42 MWh zielonej energii, a tym samym w dużym stopniu pokryje zapotrzebowanie na energię elektryczną tego budynku. Wykonawcą prac był polski producent modułów fotowoltaicznych ML System.


Docelowo GK PGNiG planuje przeznaczyć pod fotowoltaikę z własnych nieruchomości ponad 35 ha gruntów oraz ponad 76 tys. m2 powierzchni dachowej, co ma pozwolić na budowę instalacji PV o łącznej mocy około 20 MW.

REKLAMA

W ciągu najbliższych kilku lat PGNiG zamierza przeznaczyć w ramach tzw. Zielonego zwrotu nawet do 4 mld zł na zbudowanie segmentu OZE.

Docelowo ma to pozwolić na zbudowanie portfela mocy wytwórczych na poziomie nawet 900 MW, przez co PGNiG stanie się jednym z wiodących wytwórców energii z OZE w Polsce.

Zielony zwrot PGNiG obejmuje także rozwój takich paliw alternatywnych jak wodór i biometan. W tym obszarze trwają m.in. prace dotyczące budowy badawczej stacji tankowania pojazdów wodorem. Pierwszy taki obiekt ma powstać w Warszawie, a termin oddania go do użytku to październik 2021 r.

 

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.