Ceny paneli fotowoltaicznych wzrosną z powodu deficytu jednego z komponentów

Ceny paneli fotowoltaicznych wzrosną z powodu deficytu jednego z komponentów
LONGi Solar

Kilka miesięcy temu w branży fotowoltaicznej zrobiło się głośno na temat niedoboru i rosnących cen kluczowego surowca potrzebnego do produkcji ogniw fotowoltaicznych, jakim jest polikrzem. Teraz producenci paneli PV alarmują, że będą musieli podnieść ceny z powodu wzrostu kosztów związanych z pozyskaniem szkła solarnego. Na skutek problemów z zaopatrzeniem w ten komponent już teraz sygnalizowane są przez nich rosnące trudności z terminową realizacją zagranicznych zamówień na moduły.

Ceny paneli fotowoltaicznych w ostatnich latach spadały w szybkim tempie. Ten czynnik – wraz ze wzrostem sprawności i spadkiem cen pozostałych komponentów elektrowni PV – sprawił, że produkcja energii z fotowoltaiki stała się tańsza niż kiedykolwiek.

Spadek cen modułów fotowoltaicznych globalny rynek PV odnotował także w tym roku, jednak na horyzoncie pojawiają się wyzwania, które mogą sprawić, że ten trend zostanie zatrzymany, a być może nawet ulegnie odwróceniu.

REKLAMA

Kilka miesięcy temu w globalnym sektorze solarnym zrobiło się głośno o niedoborze kluczowego surowca, z którego są wykonywane płytki i ogniwa fotowoltaiczne, jakim jest polikrzem.

Obawy o wzrost cen paneli fotowoltaicznych spotęgowały się po ograniczeniu produkcji polikrzemu przez największego na świecie producenta GCL-Poly – na skutek wybuchu, do którego doszło w lipcu w jednej z fabryk i wyniku którego GCL-Poly miał ograniczyć produkcję odpowiadającą około 1/10 globalnej podaży.

To wydarzenie podbiło ceny polikrzemu, które według analityków firmy PV Insights wzrosły z średniego poziomu 6,8 USD/kg w połowie lipca do ponad 10,6 USD/kg w połowie sierpnia. 

Teraz na horyzoncie pojawia się inny czynnik, który może wpłynąć na wzrost kosztów produkcji paneli fotowoltaicznych.

Chodzi o rosnące ceny szkła solarnego, które coraz częściej jest stosowane przez producentów nie tylko na przedniej stronie modułów PV, ale także z tyłu, co poprawia wytrzymałość i żywotność modułów, a w przypadku technologii dwustronnych paneli PV (bifacial) umożliwia produkcję energii także z tylnej strony modułów.

Według analityków Bloomberga, udział dwustronnych modułów PV w rynku fotowoltaicznym w 2022 roku wzrośnie nawet do około 50 proc. w porównaniu do 14 proc. w roku 2019. To znacząco zwiększy popyt na szkło solarne. 

Tymczasem ceny szkła solarnego według analityków Daiwa Capital Markets wzrosły od lipca już o 71 proc. Według czołowego producenta paneli PV, firmy LONGi Solar, oznacza to wzrost udziału kosztu tego komponentu w całkowitym koszcie produkcji modułów z około 10 proc. do 20 proc.

PV Infolink podaje, na podstawie analizy realizowanych w tym miesiącu transakcji, że przeciętne ceny szkła solarnego o grubości 3,2 mm wzrosły do poziomu 41-48 RMB/m2 (6,21-7,27 USD/m2), podczas gdy jeszcze dwa miesiące temu notowane były ceny na poziomie około 30 RMB/m2 (4,54 USD/m2).

Z kolei w przypadku szkła o grubości 2 mm ceny miały wzrosnąć z około 24 RMB/m2 (3,63 USD/m2) we wrześniu do około 35 RMB/m2 aktualnie (5,3 USD/m2).

Eksperci PV Infolink oceniają, że to bynajmniej nie koniec wzrostów, co przełoży się na malejące marże producentów modułów.

Sytuacja na rynku szkła solarnego już teraz nie tylko podnosi koszty, ale także ma przekładać się na spadek poziomu produkcji.  

Bloomberg prognozuje, że niedobór szkła solarnego może wzrosnąć w przyszłym roku nawet do 20-30 proc. w stosunku do popytu generowanego przez przemysł fotowoltaiczny.

Na brak wystarczającej podaży i rosnące ceny szkła solarnego zwrócili uwagę najwięksi, chińscy producenci paneli fotowoltaicznych w liście skierowanym do władz w Pekinie, wskazując, że konieczne jest zwiększenie skali produkcji szkła  solarnego, aby utrzymać tempo inwestycji w fotowoltaice.

Reklama

REKLAMA

Gdzie szukać paneli fotowoltaicznych?

Poniżej przedstawiamy ranking serwisu Oferteo.pl dotyczący 18 343
firm instalujących panele fotowoltaiczne, najlepszych w 2020 roku w
poszczególnych miastach:

– Jeśli producenci energii z fotowoltaiki stwierdzą, że projekty PV stają się nieopłacalne, spowolnią swoje inwestycje, a to obniży popyt na panele fotowoltaiczne. Jeśli producenci szkła będą nadal podnosić ceny, bez rządowych subsydiów zyski z produkcji energii słonecznej spadną poniżej akceptowalnego poziomu – Bloomberg cytuje przedstawiciela firmy LONGi Solar będącej największym na świecie producentem modułów pod względem rynkowej kapitalizacji.

Pod listem do chińskich władz podpisali się, obok tego producenta, także tacy potentaci przemysłu fotowoltaicznego jak Canadian Solar, Risen Energy, JA Solar, JinkoSolar, i Trina Solar.

W sformułowanym przez nich liście czytamy: – Przemysł fotowoltaiczny stał się wizytówką Chin, a brak szkła solarnego utrudnił realizację wielu zagranicznych zamówień, co nie tylko podważa reputację przedsiębiorstw, ale nawet całego kraju. (…) Podaż modułów już teraz jest niewystarczająca, a firmy z branży fotowoltaicznej już odnotowują duże opóźnienia w dostawach.

Do ograniczenia podaży szkła solarnego przyczynił się rząd Chin, wprowadzając w 2018 roku nowe regulacje środowiskowe, które uderzyły w chińskich producentów szkła.

Teraz chińska branża fotowoltaiczna domaga się zniesienia tych restrykcji, co pomogłoby zwiększyć produkcję tego kluczowego komponentu modułów PV.

Póki co ceny modułów fotowoltaicznych w Europie są nadal niższe w porównaniu do pierwszych miesięcy 2020 r.

Według PV InfoLink, średnie, hurtowe ceny polikrystalicznych modułów fotowoltaicznych w Europie wynoszą obecnie 0,174 USD/W (górna cena to 0,185 USD/W, a dolna to 0,168 USD/W)

Ceny modułów monokrystalicznych PERC mają aktualnie wynosić średnio 0,205 USD/W (górna cena to 0,225 USD/W, a dolna 0,198 USD/W).

Tymczasem ten sam serwis raportował na poczatku kwietnia br. dla rynku europejskiego średnie ceny modułów polikrystalicznych na poziomie 0,196 USD/W, a dla modułów monokrystalicznych PERC około 0,215 USD/W. 

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.