Tauron przyłącza 300 mikroinstalacji dziennie i sygnalizuje problem

Tauron przyłącza 300 mikroinstalacji dziennie i sygnalizuje problem
Solar World

W pierwszych trzech kwartałach tego roku pracownicy spółki Tauron Dystrybucja przyłączyli do sieci rekordową liczbę 62 tys. mikroinstalacji o łącznej mocy 442 MW. Wyłącznie w ostatnim kwartale przyłączono aż 27,3 tys. tego rodzaju źródeł. Spółka informuje jednocześnie, że wraz z takim wzrostem liczby źródeł prosumenckich pojawiają się problemy z utrzymaniem stabilności sieci, które jej zdaniem trzeba zacząć rozwiązywać poprzez instalowanie domowych magazynów energii.

Powyższe liczby oznaczają, że w ciągu pierwszych trzech kwartałów 2020 r. pracownicy spółki Tauron Dystrybucja przyłączali średnio w skali dnia około 230 mikroinstalacji, a wyłącznie w ostatnim kwartale było to nawet ponad 300 instalacji.

Jak wylicza Tauron, wolumen mikroinstalacji przyłączonych w pierwszych trzech kwartałach 2020 roku jest ponad dwukrotnie wyższy niż w całym 2019 roku i blisko 8 razy większy niż w roku 2018.

REKLAMA

Od stycznia do końca września Grupa Tauron przyłączyła także 42 odnawialne źródła energii inne niż mikroinstalacje, a więc o jednostkowej mocy ponad 50 kW, z których tylko cztery zostały wykonane w technologii innej niż fotowoltaika.

W sumie łączna moc instalacji OZE przyłączonych do sieci Tauron Dystrybucja w trzech kwartałach 2020 r. wynosi około 458 MW, z czego 96,5 proc. to mikroinstalacje.

W komunikacie na temat wolumenów przyłączanych w tym roku źródeł OZE Tauron Dystrybucja podkreśla, że odwrócenie przepływów w sieci dystrybucyjnej, a więc wprowadzanie do sieci energii zamiast jej pobieranie, może skutkować przeciążeniami elementów sieci, problemami napięciowymi czy brakiem możliwości wyprowadzenia mocy z części mikroinstalacji.

 To jest dobra widomość z punktu widzenia rozwoju rynku prosumenta i odnawialnych źródeł energii. Trzeba jednak brać pod uwagę, w jaki sposób takie niestabilne źródła wpływają na pracę sieci elektroenergetycznej. Rosnąca liczba rozproszonych źródeł energii powoduje dwukierunkowe przepływy energii, co wpływa na zarządzanie i eksploatację sieci – komentuje Jerzy Topolski, wiceprezes zarządu Tauron Polska Energia. 

Zdaniem Taurona wyjściem z tej sytuacji jest połączenie rozwoju mikroinstalacji z rozwojem małych, domowych magazynów energii.

Reklama

Gdzie szukać paneli fotowoltaicznych?

Poniżej przedstawiamy ranking serwisu Oferteo.pl dotyczący 18 343
firm instalujących panele fotowoltaiczne, najlepszych w 2020 roku w
poszczególnych miastach:

– Z punktu widzenia działań podejmowanych przez nas bardzo ważny jest dalszy rozwój i integracja systemów sterowania i nadzoru nad pracą sieci dystrybucyjnej, systemów umożliwiających automatyczną lokalizację miejsca zwarcia (uszkodzenia) oraz zmiany konfiguracji sieci i zarządzania jej pracą – komentuje Robert Zasina, prezes zarządu Tauron Dystrybucja.

Dlatego spółka ma prowadzić działania w zakresie poprawy parametrów i funkcjonowania sieci, które mają być widoczne szczególnie w obszarze inwestycji i modernizacji, gdzie przygotowywane i uruchamiane są programy skierowane na dostosowywanie sieci do przyłączania kolejnych OZE oraz nastawione na zwiększenie jej elastyczności.

W obszarze eksploatacji sieci chodzi z kolei o przygotowanie się do przyszłej integracji wytwórców, prosumentów i odbiorców na poziomie lokalnym oraz szybki dostęp a następnie analizę olbrzymiej ilości danych dotyczących stanu sieci – czytamy w komunikacie Taurona.

– Wiąże się to z wdrożeniem systemów inteligentnego opomiarowania sieci elektroenergetycznej – liczniki, transmisja, system akwizycji i obróbki danych pomiarowych – a więc budową sieci w standardzie„smart grid. Tylko taka sieć w perspektywie kolejnych lat będzie w stanie sprostać potrzebom przyłączonych odbiorców i wytwórców energii, w tym szczególnie wytwórców OZE – mówi prezes Zasina.

Tauron zwraca ponadto uwagę na fakt, że obecnie u prosumentów zdarzają się przypadki przewymiarowania mocy instalacji w stosunku do bieżącego zapotrzebowania oraz braku korelacji pomiędzy produkcją i zużyciem danego klienta, co może powodować znaczące skoki napięcia w sieci.

W takiej sytuacji to system elektroenergetyczny pełni rolę tzw. wirtualnego magazynu energii. Przy dużej skali takich przypadków potrzebne są znaczące nakłady na rozwój infrastruktury niskiego i średniego napięcia po to, aby rozwiązać sytuacje występujące przez relatywnie niewielki procent czasu. W dłuższej perspektywie rozbudowy sieci można jednak uniknąć wykorzystując na potrzeby pracy i rozwoju sieci OSD potencjał klientów i rozproszonych źródeł energii, jako źródeł elastyczności – ocenia Tauron.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.