Orange Polska kupi energię z PV na zasadzie solar-as-a-service

Orange Polska kupi energię z PV na zasadzie solar-as-a-service
Sunways

Elektrownie fotowoltaiczne zasilą serwerownie należące do Orange Polska. Inwestycje zostaną zrealizowane w modelu solar-as-a-service, co oznacza, że Orange nie poniesie żadnych kosztów związanych z budową instalacji PV.

To kolejny sygnał, że polski rynek fotowoltaiczny zaczyna implementować model biznesowy, w którym inwestycje nie są już uzależnione od dopłat czy rządowych gwarancji sprzedaży energii, ale bazują na umowach zawieranych z komercyjnymi odbiorcami.

Firma Solarpro Polska S.A. poinformowała o podpisaniu umowy z Orange Polska S.A., na postawie której zbuduje na potrzeby zasilenia centrów serwerowych Orange instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy 869,84 kWp.

REKLAMA

Inwestycje zostaną zrealizowane zarówno na dachach, jak i na gruncie, na terenie serwerowni Orange w Łodzi i pod Kielcami, i mają być gotowe w trzecim kwartale 2021 roku.

Jak dowiedział się portal Gramwzielone.pl, w instalacjach zostaną wykorzystane panele fotowoltaiczne Longi Solar  LR4-60 HPH 370, a także falowniki Huawei Technologies SUN2000-100KTL-M1.

Całość kosztów związanych z inwestycją i utrzymaniem instalacji weźmie na siebie spółka Solarpro Polska S.A., która będzie sprzedawać energię zasilającą serwery Orange na podstawie zawartej na 20 lat umowy, w której zapisano stałą cenę energii na cały okres współpracy.

REKLAMA

Dla Orange Polska to kolejny krok w kierunku przejścia na zasilanie zieloną energią. W lipcu tego roku operator telekomunikacyjny informował o podpisaniu z Enefit Polska umowy na dostawy 510 GWh energii elektrycznej rocznie do blisko 18 tysięcy punktów odbioru w infrastrukturze Orange Polska, w tym serwerowni, stacji bazowych telefonii mobilnej, szaf dostępowych, czy biur lub punktów obsługi klienta, znajdujących się na terenie całej Polski.

Część zapotrzebowania na energię Orange Polska, na poziomie 50 GWh, zostanie zaspokojona przez Enefit w ramach kontraktu tzw. Corporate PPA. W ramach tej umowy Orange pozyska zieloną energię pochodzącą bezpośrednio z będących w budowie farm wiatrowych Jarocin Wschód i Krotoszyn, które należą do spółki wpd i których łączna moc zainstalowana wyniesie 15 MW.

Tymczasem jak informuje w korespondencji z portalem Gramwzielone.pl Marcin Wiśniewski z Solarpro Polska S.A., reprezentowana przez niego firma szykuje już kolejne umowy, po zawarciu których zbuduje jeszcze większe instalacje fotowoltaiczne mające zasilać odbiorców korporacyjnych w ramach modelu solar-as-a-service.

Utworzona w 2007 roku grupa Solarpro Holding zatrudnia ponad 300 pracowników, działając głównie w regionie Europy Południowo-Wschodniej. Firma ma na koncie uruchomienie instalacji PV o łącznej mocy około 700 MW. 

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.